Sports

SLP competes at Estherville Lincoln Central Duals

Mon 1-20-2014



ELC Duals - Spirit Lake Park is guaranteed 6th place
Match #1 Round 1: Estherville Lincoln Central defeated Spirit Lake Park 51-18
145 - Zach Skopec (Spirit Lake Park) over Cole Budach (Estherville Lincoln Central) Fall 1:11
152 - Kelly Clabaugh (Estherville Lincoln Central) over Ethan Bergendahl (Spirit Lake Park) Fall 1:25
160 - Blake Gjerde (Estherville Lincoln Central) over David Trucksess (Spirit Lake Park) Dec 6-2
170 - Billy Snyder (Estherville Lincoln Central) over Javier Tapia (Spirit Lake Park) Dec 8-4
182 - Austin Egeland (Estherville Lincoln Central) over Trevor Bueltel (Spirit Lake Park) Fall 1:39
195 - Jacob Jenness (Spirit Lake Park) over Jake Bortvit (Estherville Lincoln Central) Dec 7-2
220 - Chase Bonner (Estherville Lincoln Central) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Hunter Akers (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Zackary Snyder (Estherville Lincoln Central) over Nick Cornwall (Spirit Lake Park) Fall 0:36
113 - Juan Castro (Estherville Lincoln Central) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Gavin Kramer (Spirit Lake Park) over Easton Gifford (Estherville Lincoln Central) Dec 8-1
126 - Clay Budach (Estherville Lincoln Central) over Alec Harrington (Spirit Lake Park) Dec 4-2
132 - Oscar Ramirez (Estherville Lincoln Central) over Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) Fall 0:58
138 - Thomas Bortvit (Estherville Lincoln Central) over Jac Radcliffe (Spirit Lake Park) Fall 3:52

Match #2 Round 2: Linn-Mar defeated Spirit Lake Park 59-14
152 - Matt Wempen (Linn-Mar) over Ethan Bergendahl (Spirit Lake Park) Maj 12-0
160 - David Trucksess (Spirit Lake Park) over Andrew Verhille (Linn-Mar) Fall 0:36
170 - Shea Hartzler (Linn-Mar) over Javier Tapia (Spirit Lake Park) Maj 15-5
182 - Logan Hagmeier (Linn-Mar) over Trevor Bueltel (Spirit Lake Park) Fall 1:44
195 - Andrew Holladay (Linn-Mar) over Jacob Jenness (Spirit Lake Park) Fall 4:55
220 - Hunter Akers (Spirit Lake Park) over Tylor Newhouse (Linn-Mar) Dec 6-2
285 - Dallas McFarland (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Charli Petersen (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Kyle Tupper (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Noah Ajram (Linn-Mar) over Gavin Kramer (Spirit Lake Park) Fall 1:15
126 - Alijah Jeffery (Linn-Mar) over Alec Harrington (Spirit Lake Park) Fall 0:22
132 - Alex Streicher (Linn-Mar) over Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) Dec 5-0
138 - Manny Jeffery (Linn-Mar) over Jac Radcliffe (Spirit Lake Park) Fall 1:01
145 - Zach Skopec (Spirit Lake Park) over AJ Geers (Linn-Mar) TF 16-0

Match #3 Round 3: Bishop Heelan Catholic defeated Spirit Lake Park 45-36
160 - David Trucksess (Spirit Lake Park) over Christian Engel (Bishop Heelan Catholic) Fall 1:16
170 - Javier Tapia (Spirit Lake Park) over Tony Tobin (Bishop Heelan Catholic) Fall 2:44
182 - Brett Hegarty (Bishop Heelan Catholic) over Trevor Bueltel (Spirit Lake Park) Fall 0:28
195 - Christian Brobst (Bishop Heelan Catholic) over Jacob Jenness (Spirit Lake Park) Fall 1:10
220 - Hunter Akers (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Jack Niggeling (Bishop Heelan Catholic) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Alex Anson (Bishop Heelan Catholic) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Joe Vondrak (Bishop Heelan Catholic) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Gavin Kramer (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Andy Stubblefield (Bishop Heelan Catholic) over Alec Harrington (Spirit Lake Park) TF 17-1
132 - Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) over Mason Heaton (Bishop Heelan Catholic) Fall 0:49
138 - Jared Ludwig (Bishop Heelan Catholic) over Jac Radcliffe (Spirit Lake Park) TF 17-2
145 - Zach Skopec (Spirit Lake Park) over Alex Watkins (Bishop Heelan Catholic) Fall 1:01
152 - Bo Rus (Bishop Heelan Catholic) over Ethan Bergendahl (Spirit Lake Park) TF 18-2

Match #4 Round 4: Forest City defeated Spirit Lake Park 43-42
170 - Justin Jones (Spirit Lake Park) over Tyler Brock (Forest City) Fall 3:06
182 - Jake Staudt (Forest City) over Javier Tapia (Spirit Lake Park) Fall 1:31
195 - Tyler Prescott (Forest City) over Jacob Jenness (Spirit Lake Park) Fall 1:30
220 - Alex Paulson (Forest City) over Hunter Akers (Spirit Lake Park) Fall 0:50
285 - Tyler Putney (Forest City) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Andrew Mettry (Forest City) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Samuel Swanson (Forest City) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Gavin Kramer (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Alec Harrington (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
132 - Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) over Maverick Freerksen (Forest City) Fall 0:49
138 - Tristan Boehm (Forest City) over Jac Radcliffe (Spirit Lake Park) Fall 1:28
145 - Zach Skopec (Spirit Lake Park) over Austin Lewis (Forest City) Fall 1:43
152 - Ethan Bergendahl (Spirit Lake Park) over Landon Josten (Forest City) Fall 4:38
160 - David Trucksess (Spirit Lake Park) over Beau Sorenson (Forest City) Fall 0:47
Forest City's team score was adjusted by 1.000 for criteria i tie breaker