Sports

Results from Estherville Girls Track Meet

Sat 4-26-2014



SLP girls track coach Tim Heinitz...
Another great night for our track athletes as it was a beautiful night to run and we had many PR's again! A special congratulations to Jenna McCoy for placing 14th in the Long Jump at the Drake Relays/ Her jump was 16' 3 3/4". Great job Jenna! Here are the results for the ELC meet.

Team scores:

1. Spencer 192
2. SLP 165
3. ELC 95
4. Forest City 65
5. St. Lake 59

1st Place:

HJ- Jenna McCoy 5' 0"
LJ Jenna McCoy 16' 7 1/2"
Distance Medley- Taryn Ruden, Miranda Brueggeman, Emma Dau, Dondi Schmidt- 4:28. 59
100m hurdles- Jenna McCoy 16.34
1500m run- Dondi Schmidt 5:15.96
4x100m relay- Emily Parks, Emma Dau, Hannah Brumley, Miranda Brueggeman 53.36

2nd Place:

HJ- Emma Dau- 4' 10"
4x800m relay- Carly Hassel, Mikey Heikens, Maddie Richter, Rebekah Olson 10:32. 22
4x200m relay- Sierra Gross, Kaylee Boelter, Hannah Brumley, Emily Parks 1:56.77
800m run- Mikey Heikens 2:35.58
400m hurdles- Miranda Brueggeman- 72.72
3000m run- Lucy O'Hagan 12:24.45

3rd Place:

LJ- Emma Dau- 15' 0 1/2"
100m dash- Emily Parks 13.72
Sprint Medley- Taryn Ruden, Kaylee Boelter, Krista Larson, Carly Hassel 2:04. 41
1500m run- Lucy O'Hagan 5:41. 18
4x400m relay- Kiersten Carpenter, Mikey Heikens, Sierra Gross, Krista Larson 4:43.73
800m run- Maddie Richter- 2:38.64

JV

1st Place:

Sprint Medley- Sierra Gross, Milena Blumenthal, Kiersten Carpenter, Rebekah Olson 2:08.82
400m hurdles- Elly Watje- 87.56
800m run- Katelyn Brockmeyer- 3:10.88
1500m run- Gracen Arms 6:24.67

2nd Place:

100m hurdles- Elly Watje- 19.83
Distance medley- Milena Blumenthal, Krista Larson, Lucy O'Hagan, Gracen Arms 5:08.87

4th Place:
100m dash- Jen Goodell 15.26
Shot Put= Hannah DeWild- 25' 1"

5th Place:

200m dash- Jen Goodell 32.69
4x100m relay- Kailee Jenness, Hannah DeWild, Josie fagen, Elly Watje 59.37

6th Place:

Discus- Kailee Jenness 65' 7 3/4"

Hope I did not forget anyone!

Coach Heinitz

4th Place:

100m dash- Hannah Brumley 13.82
100m hurdles- Miranda Brueggeman- 17.01
200m dash- Taryn Ruden- 28.69

5th Place:

3000m run- Katelyn Brockmeyer 14:09. 69
400m dash- Kiersten Carpenter 68.80
400m hurdles- Jenna McCoy 74.35
200m dash- Kaylee Boelter 29.26

6th Place:

Discus- Hannah DeWild 87' 6"