Sports

Okoboji wrestles at Nighthawk Invitational

Mon 1-20-2014


Dominick Titus (2-1) - 5th - Team Points: 5.0

106: Dominick Titus (Okoboji) received a bye.

106: Skyler Briggs (Akron-Westfield) won by pin over Dominick Titus

(Okoboji) 3:42.

106: Dominick Titus (Okoboji) received a bye.

Brady Jones (1-2) - 6th - Team Points: 6.0

113: Michael Jacobson (Marcus-Meriden-Cleghorn) won by decision over Brady Jones (Okoboji) 11-4.

113: Brady Jones (Okoboji) won by pin over Tommy Wiedauar (Western Christian/Unity Christian) 1:03.

113: Tyler Rupp (Moc-Floyd Valley) won by tech fall over Brady Jones

(Okoboji) 4:00 16-1.

Adam Dublinski (1-2) - 4th - Team Points: 7.0

120: Mitch VanBeek (Central Lyon/George-Little Rock) won by decision over Adam Dublinski (Okoboji) 6-0.

120: Adam Dublinski (Okoboji) received a bye.

120: Ben Mc Daniel (Marcus-Meriden-Cleghorn) won by decision over Adam Dublinski (Okoboji) 11-5.

Colbin Larue (2-1) - 3rd - Team Points: 15.0

126: Colbin Larue (Okoboji) won by pin over Treyton Virtue (Central Lyon/George-Little Rock) 1:44.

126: Anthony Luft (Worthington) won by pin over Colbin Larue (Okoboji) 4:00.

126: Colbin Larue (Okoboji) won by pin over Omari Boas (Souix Falls Lincoln) 1:30.

Kaleb Vanderpool (1-2) - 4th - Team Points: 7.0

132: Kaleb Vanderpool (Okoboji) received a bye.

132: Colby McIntire (Central Lyon/George-Little Rock) won by pin over Kaleb Vanderpool (Okoboji) 5:02.

132: Alex Hash (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) won by pin over Kaleb Vanderpool (Okoboji) 1:06.

Ryan Bolster (2-2) - DNP - Team Points: 0.0

138: Ryan Bolster (Okoboji) received a bye.

138: Dylan Blinde (Akron-Westfield) won by decision over Ryan Bolster

(Okoboji) 6-0.

138: Ryan Bolster (Okoboji) received a bye.

138: Jesse Vander Bush (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) won by major decision over Ryan Bolster (Okoboji) 11-3.

Noah Bouse (3-1) - 2nd - Team Points: 17.0

145: Noah Bouse (Okoboji) received a bye.

145: Noah Bouse (Okoboji) won by major decision over Cody Michelson

(Worthington) 10-0.

145: Noah Bouse (Okoboji) won by decision over Luke Jamison (Souix Falls

Lincoln) 10-4.

145: Zach Konz (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) won by decision over Noah Bouse (Okoboji) 7-5.

Noah Fritch (2-1) - 5th - Team Points: 8.0

152: Noah Fritch (Okoboji) won by pin over Malik Paulson (Souix Falls

Lincoln) 1:35.

152: Noah Fritch (Okoboji) won by decision over Caleb Netten (Moc-Floyd

Valley) 11-5.

152: Brent Klingenberg (Central Lyon/George-Little Rock) won by pin over Noah Fritch (Okoboji) 1:34.

Jordan Hanna (4-1) - 5th - Team Points: 8.0

160: Jordan Hanna (Okoboji) received a bye.

160: Conner Holmes (Marcus-Meriden-Cleghorn) won by tech fall over Jordan Hanna (Okoboji) 4:00 21-6.

160: Jordan Hanna (Okoboji) won by pin over Justin Van Otterloo (Central Lyon/George-Little Rock) 0:35.

160: Jordan Hanna (Okoboji) received a bye.

160: Jordan Hanna (Okoboji) won by decision over John VerMulm (Rock Valley

(Boyden-Hull/RV)) 4-2.

Layne Rickman (0-2) - DNP - Team Points: 0.0

170: Jacob Letsche (Marcus-Meriden-Cleghorn) won by pin over Layne Rickman

(Okoboji) 1:10.

170: Trever Huss (Moc-Floyd Valley) won by pin over Layne Rickman (Okoboji) 0:38.

Riley Anderson (3-2) - 6th - Team Points: 8.0

182: Marcus Jones (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) won by pin over Riley Anderson (Okoboji) 0:47.

182: Montana Jackson (Akron-Westfield) won by tech fall over Riley Anderson

(Okoboji) 2:00 15-0.

182: Riley Anderson (Okoboji) received a bye.

182: Riley Anderson (Okoboji) won by pin over Tanner Coombs

(Marcus-Meriden-Cleghorn) 4:47.

182: Riley Anderson (Okoboji) won by pin over Luis Ortiz (West Sioux) 3:38.

Austin Kolegraff (3-2) - 6th - Team Points: 6.0

195: Austin Kolegraff (Okoboji) received a bye.

195: Daniel Doty (Moc-Floyd Valley) won by pin over Austin Kolegraff

(Okoboji) 2:57.

195: Austin Kolegraff (Okoboji) received a bye.

195: Josh Van Ginkel (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) won by pin over Austin Kolegraff (Okoboji) 3:20.

195: Austin Kolegraff (Okoboji) won by pin over Jordan Groen (Central Lyon/George-Little Rock) 3:58.

Cole Millard (0-2) - DNP - Team Points: 0.0

220: Trev Wiekamp (Western Christian/Unity Christian) won by pin over Cole Millard (Okoboji) 0:52.

220: Travis VanderStreek (Central Lyon/George-Little Rock) won by pin over Cole Millard (Okoboji) 0:45.