Sports

Lakes Conference Track Meet Held In Spirit Lake

Fri 5-9-2014

Coach Brad Travis's comments
Coach Tim Heinitz's comments

2014 Lakes Conference Meet - 5/8/2014

Spirit Lake

Team Rankings - Through Event 38

Girls Team Scores

1 Spencer SPE 159
2 Spirit Lake Park SPLP 114
3 Western Christian WC 97
4 LeMars LMRS 76
5 Estherville LC ELC 51
6 Cherokee CHER 35
7 Emmetsburg EMB 30
8 Storm Lake SL 18
9 Emmetsburg EMMT 6


Boys Team Scores

1 LeMars LMRS 138
2 Spirit Lake SLP 136 . 50
3 Spencer SPE 110
4 Western Christian WC 63 . 50
5 Estherville LC ELC 59
6 Storm Lake SL 27
7 Cherokee CHER 14
8 Emmetsburg EMMT 9


Individual Results

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Shabino, Kim Spencer 12.70 2 10
2 Morales, Maria Storm Lake 13.57 2 8
3 Rost, Madi Spencer 13.61 2 6
4 Parks, Emily Spirit Lake Park 13.74 2 4
5 Brumley, Hannah Spirit Lake Park 13.84 2 2
6 Ruddy, Rachel Emmetsburg 13.87 1 1
7 Cassan, Janae LeMars 13.99 1
8 Johnson, Jessica Western Christian 14.01 2
9 Bonnstetter, Emily Emmetsburg 14.14 1
10 Guthridge, Robin Cherokee 15.71 1
11 Tornabane, Laci Storm Lake 15.91 1
12 Smith, Kirsten Estherville LC 16.16 1
-- Zenk, Melissa LeMars NT 2
-- Brewer, Natalie Cherokee NT 1
-- Platt, Payton Estherville LC NT 2

Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Shabino, Kim Spencer 25.86 2 10
2 Wilken, Allison LeMars 26.77 2 8
3 Jorgenson, Alicia Estherville LC 27.13 2 6
4 Rost, Jalen Spencer 27.93 2 4
5 Mundus, Mikki Emmetsburg 27.99 2 2
6 Hodgdon, Madison Cherokee 28.06 2 1
7 Gross, Sierra Spirit Lake Park 29.55 1
8 Johnson, Jessica Western Christian 29.63 1
9 Lange, Jordan Emmetsburg 30.72 1
10 Stowater, Jasey Cherokee 33.24 1
11 Friesner, Alyssa Estherville LC 33.32 1
12 Tornabane, Laci Storm Lake 35.69 1
-- Xamonty, Nina Storm Lake NT 1
-- Parks, Emily Spirit Lake Park NT 2
-- Zenk, Melissa LeMars NT 2

Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Pollema, Alissa Western Christian 1:00.66 2 10
2 Jorgenson, Alicia Estherville LC 1:01.34 2 8
3 Guerrero, Myah Spencer 1:03.80 2 6
4 Grimmius, Jenna Spencer 1:06.03 2 4
5 Carpenter, Kiersten Spirit Lake Park 1:06.12 2 2
6 Watje, Elly Spirit Lake Park 1:09.98 1 1
7 Jennings, Ally LeMars 1:11.65 1
8 Kelley, Erin Cherokee 1:12.09 1
9 Mulgae, Lidya Storm Lake 1:12.81 2
10 Connely, Fran Cherokee 1:13.20 1
11 Christensen, Emma Estherville LC 1:17.68 1
12 Morales, Karen Storm Lake 1:24.49 1
-- Zenk, Krista LeMars NT 2
-- VantHul, Kylie Western Christian DQ 2

Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kramer, Kari Spencer 2:26.97 10
2 VantHul, Kylie Western Christian 2:31.38 8
3 Heikens, Mikaela Spirit Lake Park 2:35.36 6
4 Richter, Maddie Spirit Lake Park 2:37.42 4
5 Carver, Makenna Cherokee 2:37.76 2
6 Bauermeister, Kendra Spencer 2:37.97 1
-- Bates, Rachel Estherville LC NT
-- Rand, Sydney LeMars NT
-- Kollis, Josie Western Christian NT
-- Enerson, Brianna Estherville LC NT
-- Reimer, Taylor Emmetsburg NT
-- Nicholson, Marlee Storm Lake NT
-- Gaydo, Bailey Cherokee NT
-- Lamoreux, Angel LeMars NT
-- Seaman, Nora Storm Lake NT

Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Guerrero, Cierro Spencer 5:06.81 10
2 Schmidt, Dondi Spirit Lake Park 5:07.66 8
3 Douma, Erika Western Christian 5:12.41 6
4 Bauermeister, Sara Spencer 5:30.16 4
5 Hulstein, Miranda Western Christian 5:36.79 2
6 O'Hagan, Lucy Spirit Lake Park 5:43.43 1
-- Hovden, Kacey LeMars NT
-- Hinds, Jennifer LeMars NT
-- Humble, Colleen Estherville LC NT
-- Gruwell, Melissa Estherville LC NT
-- DeVos, Breanna Cherokee NT
-- Harris, Tara Emmetsburg NT
-- Bennigsdorf, Hanna Cherokee NT
-- Ibarra, Jocelyn Storm Lake NT
-- Nicholson, Marlee Storm Lake NT

Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Guerrero, Cierro Spencer 11:13.44 10
2 Douma, Erika Western Christian 11:20.32 8
3 Schmidt, Dondi Spirit Lake Park 11:30.28 6
4 O'Hagan, Lucy Spirit Lake Park 12:26.29 4
5 Harris, Tara Emmetsburg 12:28.06 2
6 Noguchi, Hiromi Spencer 12:50.58 1
-- More, Maddie Estherville LC NT
-- Gruwell, Melissa Estherville LC NT
-- Haak, Emily Western Christian NT
-- Bennigsdorf, Hanna Cherokee NT
-- Nicholson, Marlee Storm Lake NT
-- DeVos, Breanna Cherokee NT
-- Nice, Lizzy LeMars NT
-- Eslinger, Darsie LeMars NT

Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McCoy, Jenna Spirit Lake Park 15.99 2 10
2 Rhode, Karis Spencer 16.03 2 8
3 Martin, Cassandra LeMars 16.10 2 6
4 Brueggeman, Miranda Spirit Lake Park 16.64 2 4
5 Egland, Hadley Emmetsburg 17.01 2 2
6 Fantz, Helena Emmetsburg 17.06 2 1
7 Dotson, Alyssa Spencer 17.96 1
8 VanOtterloo, Emily Western Christian 18.12 1
9 Hinkhouse, Mikki Cherokee 18.29 1
10 Phillips, Jordan Estherville LC 18.81 1
11 Lam, Nyajouk Storm Lake 19.67 1
12 Neumann, Ashley Storm Lake 21.08 1
-- Platt, Payton Estherville LC NT 2
-- Utesch, Cassidy LeMars NT 2

Girls 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jensen, Megan Estherville LC 1:10.29 2 10
2 Brueggeman, Miranda Spirit Lake Park 1:11.00 2 8
3 Botcher, Brandi Spencer 1:11.42 2 6
4 McCoy, Jenna Spirit Lake Park 1:12.53 2 4
5 Martin, Cassandra LeMars 1:13.70 2 2
6 VanOtterloo, Emily Western Christian 1:14.01 2 1
7 Hinkhouse, Mikki Cherokee 1:16.15 1
8 Schneider, Holly LeMars 1:19.01 1
9 Johnson, Courtney Cherokee 1:22.75 1
-- VanGinkel, Emily Western Christian NT 2
-- Kramer, Kelli Spencer NT 2
-- Finley, Bridget Estherville LC NT 1

Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 LeMars 'A' 52.41 10
1) Benjamen, Chaise 2) Rol, Bailey
3) Meade, Ellie 4) Wilken, Allison
2 Spencer 'A' 53.03 8
1) Rost, Jalen 2) Rost, Madi
3) Rhode, Karis 4) Menard, Bailey
3 Western Christian 'A' 53.26 6
1) Pollema, Alissa 2) Gesink, Jamie
3) VantHul, Kelsie 4) Kollis, Marissa
4 Spirit Lake Park 'A' 53.93 4
1) Parks, Emily 2) Dau, Emma
3) Brumley, Hannah 4) Ruden, Taryn
5 Emmetsburg 'A' 54.28 2
1) Naig, Alexa 2) Fantz, Helena
3) Egland, Hadley 4) Mundus, Mikki
6 Estherville LC 'A' 54.90 1
1) Jorgenson, Alicia 2) Jensen, Megan
3) Franklin, Coral 4) Enerson, Brianna
-- Cherokee 'A' NT
1) Hinkhouse, Mikki 2) Johnson, Courtney
3) Weiland, Kacie 4) Hart, Sydney
-- Storm Lake 'A' NT
1) Morales, Maria 2) Soumetho, Nitra
3) Schuelke, Jaye 4) Xamonty, Nina

Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spencer 'A' 1:48.99 10
1) Rost, Jalen 2) Menard, Bailey
3) Kramer, Kari 4) Shabino, Kim
2 LeMars 'A' 1:49.99 8
1) Rol, Bailey 2) Meade, Ellie
3) Engebretson, Katrina 4) Wilken, Allison
3 Western Christian 'A' 1:50.40 6
1) Feenstra, Erika 2) VantHul, Kelsie
3) Gesink, Jamie 4) VanGinkel, Emily
4 Emmetsburg 'A' 1:54.87 4
1) Mundus, Mikki 2) Naig, Bailey
3) Bonnstetter, Emily 4) Naig, Alexa
5 Spirit Lake Park 'A' 1:55.76 2
1) Ruden, Taryn 2) Boelter, Kaylee
3) Brumley, Hannah 4) Parks, Emily
6 Storm Lake 'A' 1:59.50 1
1) Nguyen, Trang 2) Nguyen, Nguyen
3) Schuelke, Jaye 4) Xamonty, Nina
-- Cherokee 'A' NT
1) Roethler, Danni 2) Stowater, Jasey
3) Weiland, Kacie 4) Hart, Sydney
-- Estherville LC 'A' NT
1) Jensen, Kayla 2) Karels, Taylor
3) Segura, Briseide 4) McComas, Nicole

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spencer 'A' 4:11.11 10
1) Guerrero, Myah 2) Shabino, Kim
3) Glover, Anna 4) Kramer, Kari
2 Western Christian 'A' 4:19.08 8
1) Pollema, Alissa 2) Gesink, Jamie
3) VanGinkel, Emily 4) VantHul, Kylie
3 LeMars 'A' 4:30.69 6
1) Utesch, Cassidy 2) Engebretson, Katrina
3) Schwartz, Amanda 4) Benjamen, Chaise
4 Spirit Lake Park 'A' 4:36.53 4
1) Carpenter, Kiersten 2) Heikens, Mikaela
3) Gross, Sierra 4) Olson, Rebekah
5 Cherokee 'A' 4:42.98 2
1) Hodgdon, Madison 2) Roethler, Danni
3) Hummel, Kaely 4) Carver, Makenna
6 Storm Lake 'A' 4:53.79 1
1) Lam, Nyajouk 2) Nguyen, Trang
3) Nguyen, Nguyen 4) Mulgae, Lidya
-- Estherville LC 'A' NT
1) Jensen, Hallie 2) Anderson, Cydnie Jo
3) Christensen, Emma 4) Humble, Colleen
-- Emmetsburg 'A' NT
1) Fantz, Caroline 2) Mueller, Madeleine
3) Gould, Alison 4) Soukup, Maura

Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Western Christian 'A' 10:07.73 10
1) Pollema, Alissa 2) Kats, Kenedie
3) Hulstein, Miranda 4) VantHul, Kylie
2 Spencer 'A' 10:16.01 8
1) Grimmius, Jenna 2) Kramer, Kari
3) Bauermeister, Kendra 4) Helmink, Allie
3 Spirit Lake Park 'A' 10:36.38 6
1) Heikens, Mikaela 2) Hassel, Carly
3) Richter, Maddie 4) Olson, Rebekah
4 LeMars 'A' 10:47.78 4
1) Engebretson, Katrina 2) Rol, Bailey
3) Rand, Sydney 4) Pelelo Ray, Rose
5 Cherokee 'A' 11:13.56 2
1) Carver, Makenna 2) Gaydo, Bailey
3) Roethler, Danni 4) Kelley, Erin
6 Emmetsburg 'A' 11:17.60 1
1) Hoyman, Jordan 2) McAllister, Cierra
3) Jackson, Kate 4) Reimer, Taylor
-- Storm Lake 'A' NT
1) de la Paz, Juanita 2) Chaiyawong, Katrina
3) Ahlers, Brooklyn 4) Seaman, Nora
-- Estherville LC 'A' NT
1) Bates, Rachel 2) Enerson, Brianna
3) Jensen, Hallie 4) Anderson, Cydnie Jo

Girls 800 Sprint Medley
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 LeMars 'A' 1:58.45 10
1) Benjamen, Chaise 2) Rol, Bailey
3) Wilken, Allison 4) Pelelo Ray, Rose
2 Western Christian 'A' 2:02.04 8
1) VantHul, Kelsie 2) Gesink, Jamie
3) Feenstra, Erika 4) Kollis, Marissa
3 Emmetsburg 'A' 2:02.50 6
1) Mundus, Mikki 2) Egland, Hadley
3) Naig, Alexa 4) Naig, Bailey
4 Spirit Lake Park 'A' 2:02.55 4
1) Ruden, Taryn 2) Boelter, Kaylee
3) Larson, Krista 4) Hassel, Carly
5 Estherville LC 'A' 2:02.77 2
1) Jensen, Megan 2) Franklin, Coral
3) Enerson, Brianna 4) Jorgenson, Alicia
6 Cherokee 'A' 2:03.55 1
1) Roethler, Danni 2) Burkhart, Hannah
3) Weiland, Kacie 4) Kelley, Erin
-- Storm Lake 'A' NT
1) Morales, Maria 2) Soumetho, Nitra
3) Schuelke, Jaye 4) Mulgae, Lidya
-- Spencer 'A' DQ
1) Rost, Madi 2) Rhode, Karis
3) Salton, Sydney 4) Grimmius, Jenna

Girls Distance Medley
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spirit Lake Park 'A' 4:27.33 10
1) Ruden, Taryn 2) Brueggeman, Miranda
3) Dau, Emma 4) Schmidt, Dondi
2 Spencer 'A' 4:30.22 8
1) Glover, Anna 2) Salton, Sydney
3) Guerrero, Cierro 4) Bauermeister, Sara
3 Western Christian 'A' 4:41.61 6
1) Feenstra, Erika 2) Kollis, Marissa
3) VantHul, Kelsie 4) Kollis, Josie
4 Cherokee 'A' 4:53.77 4
1) Hinkhouse, Mikki 2) Johnson, Courtney
3) Hodgdon, Madison 4) Hummel, Kaely
5 Estherville LC 'A' 5:00.67 2
1) Gjerde, Carson 2) Jensen, Kayla
3) Jensen, Hallie 4) Franklin, Caressa
6 LeMars 'A' 5:02.80 1
1) Hatting, Jessi 2) Benjamen, Chaise
3) Lamoreux, Angel 4) Hovden, Kacey
-- Emmetsburg 'A' NT
1) Simington, Sarah 2) Duhn, Kiersten
3) Loomis, Shelby 4) Mueller, Madeleine
-- Storm Lake 'A' NT
1) Nguyen, Trang 2) Chaiyawong, Katrina
3) Nguyen, Nguyen 4) Ibarra, Jocelyn

Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 LeMars 'A' 1:10.28 10
1) Martin, Cassandra 2) Schwartz, Amanda
3) Utesch, Cassidy 4) Schneider, Holly
2 Spencer 'A' 1:10.71 8
1) Rhode, Karis 2) Botcher, Brandi
3) Glover, Izzy 4) Dotson, Alyssa
3 Emmetsburg 'A' 1:11.25 6
4 Estherville LC 'A' 1:15.34 4
1) Jensen, Megan 2) Franklin, Coral
3) Phillips, Jordan 4) Platt, Payton

Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hoeppner, Brooklyn Cherokee 5-01.00 10
2 Feenstra, Erika Western Christian 4-10.00 8
3 Kollis, Marissa Western Christian 4-10.00 6
4 Dau, Emma Spirit Lake Park 4-08.00 3
4 Zenk, Krista LeMars 4-08.00 3
6 McCoy, Jenna Spirit Lake Park 4-08.00 1
7 Dotson, Alyssa Spencer 4-06.00
7 Jensen, Hallie Estherville LC 4-06.00
9 Bauermeister, Kendra Spencer 4-04.00

Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 McCoy, Jenna Spirit Lake Park 16-07.75q
2 Schuelke, Jaye Storm Lake 16-04.00q
3 Dau, Emma Spirit Lake Park 16-02.25q
4 Rost, Jalen Spencer 15-08.50q
5 Johnson, Jessica Western Christian 15-07.75q
6 Ruddy, Rachel Emmetsburg 15-04.00q
7 Schlaeger, Ally Spencer 15-02.25q
8 Gjerde, Carson Estherville LC 15-02.00q
9 Johnson, Courtney Cherokee 14-05.50
10 Pelelo Ray, Rose LeMars 14-03.00
11 Loomis, Shelby Emmetsburg 14-00.00
12 Karels, Taylor Estherville LC 13-01.75
13 Hart, Sydney Cherokee 13-01.25
14 Cassan, Janae LeMars 12-07.00

Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 McCoy, Jenna Spirit Lake Park 16-07.75 10
2 Schuelke, Jaye Storm Lake 16-04.00 8
3 Dau, Emma Spirit Lake Park 16-02.25 6
4 Rost, Jalen Spencer 15-08.50 4
5 Johnson, Jessica Western Christian 15-07.75 2
6 Ruddy, Rachel Emmetsburg 15-04.00 1
7 Schlaeger, Ally Spencer 15-02.25
8 Gjerde, Carson Estherville LC 15-02.00

Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Clayton, Caitlyn Estherville LC 40-11.00q
2 Urban, Andrea LeMars 39-08.75q
3 Smith, Ariana Cherokee 35-06.50q
4 Olson, Tegan Emmetsburg 34-09.50q
5 Meyer, Kelsey Western Christian 34-09.00q
6 Botcher, Brandi Spencer 34-01.50q
7 Ruiz, Natalie Emmetsburg 33-09.00q
8 Parrot, Kaitlyn Cherokee 33-06.00q
9 McCreary, Stacie Spencer 32-05.25
10 Carrillo, Michelle Storm Lake 30-05.75
11 Kollis, Allison Western Christian 29-05.00
12 Jenness, Kailee Spirit Lake Park 28-11.50
13 Xayavath, Emalie Storm Lake 28-08.75
14 Anderson, Cenze LeMars 28-03.00
15 Fagen, Josie Spirit Lake Park 26-05.25
16 Lyman, Skylar Estherville LC 22-08.50

Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Clayton, Caitlyn Estherville LC 40-11.00 10
2 Urban, Andrea LeMars 39-08.75 8
3 Smith, Ariana Cherokee 35-06.50 6
4 Olson, Tegan Emmetsburg 34-09.50 4
5 Meyer, Kelsey Western Christian 34-09.00 2
6 Botcher, Brandi Spencer 34-01.50 1
7 Ruiz, Natalie Emmetsburg 33-09.00
8 Parrot, Kaitlyn Cherokee 33-06.00

Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Huckfelt, Hailey Spencer 115-00q
2 Clayton, Caitlyn Estherville LC 110-11q
3 Smith, Ariana Cherokee 109-07q
4 Joyce, Kayla Emmetsburg 109-04q
5 Fox, Cassidy Spencer 107-03q
6 Dagel, Olivia Cherokee 106-07q
7 Vande Vegte, Kayla Western Christian 102-03q
8 Olson, Tegan Emmetsburg 101-11q
9 Urban, Andrea LeMars 98-07
10 Sandoval, Jessica Storm Lake 96-05
11 DeWild, Hannah Spirit Lake Park 91-04
12 Lambert, Rachel Estherville LC 78-00
13 Meyer, Kelsey Western Christian 76-06
14 Grant, Abbey Storm Lake 74-06
15 Zink, Emily LeMars 74-04
16 Jenness, Kailee Spirit Lake Park 70-10

Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Huckfelt, Hailey Spencer 115-00 10
2 Clayton, Caitlyn Estherville LC 110-11 8
3 Smith, Ariana Cherokee 109-07 6
4 Joyce, Kayla Emmetsburg 109-04 4
5 Fox, Cassidy Spencer 107-03 2
6 Dagel, Olivia Cherokee 106-07 1
7 Vande Vegte, Kayla Western Christian 102-03
8 Olson, Tegan Emmetsburg 101-11

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 VanGinkel, Jacob Western Christian 11.09 2 10
2 Enderson, Blake Spirit Lake 11.26 2 8
3 Hatting, Chris LeMars 11.29 2 6
4 Pauley, Tyler LeMars 11.51 2 4
5 Deford, Alex Emmetsburg 11.54 2 2
6 Wharton, Evan Cherokee 11.64 2 1
7 Johnson, Jacob Western Christian 11.86 1
8 Jenness, Tyler Spirit Lake 11.87 1
9 Shyrock, Trevor Estherville LC 11.96 1
10 Martin, Mitchell Storm Lake 12.02 1
11 Sheridan, Robert Estherville LC 12.26 1
12 Ramos, Pedro Storm Lake 12.29 1
-- Bartley, Mason Spencer NT 2
-- Greer, John Spencer NT 2
-- Krieg, AJ Emmetsburg NT 1
-- Rupp, Brendan Cherokee NT 1

Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tebrink, Levi LeMars 23.10 2 10
2 VanGinkel, Jacob Western Christian 23.40 2 8
3 Hatting, Chris LeMars 23.45 2 6
4 Enderson, Blake Spirit Lake 23.54 2 4
5 Jennings, Caleb Spirit Lake 23.59 2 2
6 Tucker, David Storm Lake 23.72 2 1
7 Baugh, Ryan Spencer 24.50 1
8 Martin, Mitchell Storm Lake 24.78 1
9 Johnson, Jacob Western Christian 24.83 1
10 Bosch, Carsten Estherville LC 25.00 1
11 Dudley, Noah Spencer 25.07 1
12 Hansen, Avery Estherville LC 25.26 1
-- Schultes, Wes Emmetsburg NT 1
-- Mortenson, Shay Emmetsburg NT 2
-- Freed, Jose' Cherokee NT 1
-- Wharton, Evan Cherokee NT 2

Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tebrink, Levi LeMars 50.98 2 10
2 Fykstra, Kyle Western Christian 51.20 2 8
3 Tucker, David Storm Lake 51.92 2 6
4 Enderson, Blake Spirit Lake 52.04 2 4
5 Waite, Josh Spirit Lake 53.36 2 2
6 Engebretson, Eli LeMars 53.91 2 1
7 Baugh, Ryan Spencer 54.76 1
8 Dostal, Zain Estherville LC 56.09 1
9 Hadabank, Max Emmetsburg 57.86 1
10 Kluender, Jake Spencer 58.32 1
11 McCoy, Joel Estherville LC 1:00.35 1
-- Bui Tran, Will Storm Lake NT 1
-- Mortenson, Shay Emmetsburg NT 2
-- Driesen, Joel Western Christian NT 2

Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bauermeister, Ryan Spencer 1:02.60 10
2 Heinrichs, Joe Estherville LC 2:03.08 8
3 Goetsch, Tanner Spirit Lake 2:05.17 6
4 Woizeschke, Paul Spirit Lake 2:06.87 4
5 Peters, Nic Estherville LC 2:13.86 2
6 Kliever, Trevor LeMars 2:15.16 1
-- Christy, Andrew Spencer NT
-- VanderStoep, Alex Western Christian NT
-- VanderPlaats, Kyle Western Christian NT
-- Devos, Max Cherokee NT
-- Louison, Devin LeMars NT
-- Stines, Matthew Cherokee NT
-- Harms, Danny Storm Lake NT
-- Vanoosbre, Daniel Emmetsburg NT
-- Gach, Mut Storm Lake NT

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bauermeister, Ryan Spencer 4:32.62 10
2 Goetsch, Tanner Spirit Lake 4:36.23 8
3 Heinrichs, Joe Estherville LC 4:38.95 6
4 Woizeschke, Paul Spirit Lake 4:46.72 4
5 Christensen, Lee Estherville LC 4:48.54 2
6 Ramos, Fernando Storm Lake 4:54.49 1
-- Grandstaff, Nick Emmetsburg NT
-- Kooima, PJ Western Christian NT
-- Vogelschmidt, Cedar Spencer NT
-- Hulstein, Tristan Western Christian NT
-- Williams, Kris Cherokee NT
-- Burrell, Jacob LeMars NT
-- Johnson, Austin Cherokee NT
-- Harms, Danny Storm Lake NT
-- Clark, Carson Emmetsburg NT
-- Ranschau, Jeremy LeMars NT

Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bauermeister, Ryan Spencer 10:12.89 10
2 Goetsch, Tanner Spirit Lake 10:23.96 8
3 Ramos, Fernando Storm Lake 10:29.43 6
4 Peters, Nic Estherville LC 10:33.69 4
5 Kooima, PJ Western Christian 10:46.20 2
6 Harrington, Alec Spirit Lake 10:59.53 1
-- Soma, Tory Spencer NT
-- VanderPlaats, Kyle Western Christian NT
-- Devos, Max Cherokee NT
-- Marek, Brett LeMars NT
-- Stines, Matthew Cherokee NT
-- Grandstaff, Nick Emmetsburg NT
-- Cavenaugh, Dylan Storm Lake NT

Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Paulson, Tyler LeMars 15.71 10
2 Mowery, Cody Spencer 15.91 8
3 Hatting, Chris LeMars 15.97 6
4 Samsel, Tyson Spencer 16.04 4
5 Kelly, Jack Spirit Lake 17.13 2
6 Fagen, Austin Spirit Lake 17.55 1
-- Lafleur, Isacc Cherokee NT
-- Timmerman, Mason Cherokee NT

Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Heinrichs, Justin Estherville LC 55.86 2 10
2 Wilson, Reagan Spencer 56.69 2 8
3 Woizeschke, Pat Spirit Lake 57.26 2 6
4 Mowery, Cody Spencer 58.64 2 4
5 Feather, Jason Spirit Lake 59.09 1 2
6 Boddie, Quenton LeMars 59.25 2 1
7 Schneider, Logan LeMars 1:01.08 1
8 Vandelune, Joel Cherokee 1:01.55 2
9 Connelly, Dalton Emmetsburg 1:05.29 1

Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spencer 'A' 44.70 10
1) Finnern, Matt 2) Fox, Ben
3) Rasch, Malik 4) Greer, John
2 LeMars 'A' 44.88 8
1) Engebretson, Eli 2) Hatting, Chris
3) Paulson, Tyler 4) Tebrink, Levi
3 Spirit Lake 'A' 45.53 6
1) Jenness, Tyler 2) Jennings, Caleb
3) Woizeschke, Pat 4) Renken, Zach
4 Western Christian 'A' 45.82 4
1) VanGinkel, Jacob 2) Kooima, Morgan
3) VantHul, Brady 4) Fykstra, Kyle
5 Cherokee 'A' 47.05 2
6 Estherville LC 'A' 47.53 1
1) Christensen, Dan 2) Hansen, Avery
3) Bosch, Carsten 4) Shyrock, Trevor
-- Storm Lake 'A' NT
1) Cortez, Jose 2) Bui Tran, Will
3) Ramos, Pedro 4) Lange, Chase
-- Emmetsburg 'A' NT
1) Anderson, Zach 2) Mortenson, Shay
3) Kibbie, Jacob 4) Deford, Alex

Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spirit Lake 'A' 1:34.30 10
1) Jenness, Tyler 2) Jennings, Caleb
3) Woizeschke, Pat 4) Renken, Zach
2 LeMars 'A' 1:35.66 8
1) Pauley, Tyler 2) Schroeder, A.J.
3) Nemmers, Collin 4) Wickers, Mason
3 Western Christian 'A' 1:35.75 6
1) Grevengoed, Justin 2) Kooima, Morgan
3) VantHul, Brady 4) VanGinkel, Jacob
4 Cherokee 'A' 1:37.54 4
5 Emmetsburg 'A' 1:47.23 2
1) Deford, Alex 2) Schultes, Wes
3) Kibbie, Jacob 4) Anderson, Zach
6 Storm Lake 'A' 1:50.10 1
1) Ramos, Pedro 2) Bui Tran, Will
3) Lange, Parker 4) Cortez, Jose
-- Spencer 'A' DNF
1) Finnern, Matt 2) Fox, Ben
3) Rasch, Malik 4) Greer, John
-- Estherville LC 'A' DQ
1) Christensen, Dan 2) Hansen, Avery
3) Bosch, Carsten 4) DeVary, Kyle

Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 LeMars 'A' 3:32.17 10
2 Spencer 'A' 3:35.12 8
1) Fox, Ben 2) Wilson, Reagan
3) Mowery, Cody 4) Finnern, Matt
3 Spirit Lake 'A' 3:35.28 6
1) Woizeschke, Pat 2) Waite, Josh
3) Eldridge, Jeremiah 4) Anderson, Kyle
4 Estherville LC 'A' 3:40.59 4
1) Davis, Cody 2) Dostal, Zain
3) DeVary, Kyle 4) Heinrichs, Justin
5 Western Christian 'A' 3:41.16 2
1) Grevengoed, Justin 2) Kooima, Morgan
3) Driesen, Joel 4) Fykstra, Kyle
6 Cherokee 'A' 3:53.56 1
-- Storm Lake 'A' NT
1) Mcpherren, Luke 2) Gach, Mut
3) Olson, Samuel 4) Cole, Carson
-- Emmetsburg 'A' NT
1) Hadabank, Max 2) Connelly, Dalton
3) Vanoosbre, Daniel 4) Schultes, Thomas

Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Estherville LC 'A' 8:23.07 10
1) Davis, Cody 2) Fuller, Rod
3) Christensen, Lee 4) Heinrichs, Joe
2 Spirit Lake 'A' 8:40.10 8
1) Eldridge, Jeremiah 2) Maris, Ryan
3) Woizeschke, Paul 4) Anderson, Kyle
3 LeMars 'A' 8:45.90 6
1) Schroeder, A.J. 2) Nemmers, Collin
3) Louison, Devin 4) Rand, Dayton
4 Cherokee 'A' 9:15.84 4
5 Spencer 'A' 9:20.67 2
1) McDermott, James 2) Christy, Andrew
3) Vogelschmidt, Cedar 4) Ellis, Kenser
6 Storm Lake 'A' 9:30.07 1
1) Harms, Danny 2) Olson, Samuel
3) Gach, Mut 4) Cole, Carson
-- Emmetsburg 'A' NT
1) Clark, Carson 2) Vanoosbre, Daniel
3) Hauschen, Dalton 4) Brennan, Wes

Boys 1600 Sprint Medley
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spirit Lake 'A' 3:42.02 10
1) Jenness, Tyler 2) Renken, Zach
3) Waite, Josh 4) Anderson, Kyle
2 Storm Lake 'A' 3:47.37 8
1) Martin, Mitchell 2) Cortez, Jose
3) Tucker, David 4) Ramos, Fernando
3 Estherville LC 'A' 3:47.73 6
1) Christensen, Dan 2) DeVary, Kyle
3) Davis, Cody 4) Fuller, Rod
4 LeMars 'A' 3:54.92 4
1) Pauley, Tyler 2) Wickers, Mason
3) Nemmers, Collin 4) Rand, Dayton
5 Western Christian 'A' 3:58.74 2
1) Gesink, Ben 2) Johnson, Jacob
3) Grevengoed, Justin 4) Hulstein, Tristan
6 Emmetsburg 'A' 4:00.50 1
1) Kibbie, Jacob 2) Schultes, Wes
3) Mortenson, Shay 4) Brennan, Wes
-- Spencer 'A' NT
1) Richardson, Brady 2) Bartley, Mason
3) Sandvig, Jacob 4) Ellis, Kenser

Boys 4x100 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Spencer 'A' 58.67 2 10
1) Finnern, Matt 2) Sandvig, Jacob
3) Samsel, Tyson 4) Mowery, Cody
2 LeMars 'A' 1:00.23 2 8
1) Ohm, Beau 2) Schneider, Logan
3) Boddie, Quenton 4) Paulson, Tyler
3 Spirit Lake 'A' 1:02.71 2 6
1) Fagen, Austin 2) Feather, Jason
3) Renken, Zach 4) Kelly, Jack
4 Emmetsburg 'A' 1:05.93 1 4
1) Kibbie, Jacob 2) Connelly, Dalton
3) Deford, Alex 4) Anderson, Zach
5 Cherokee 'A' 1:08.90 1 2

Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cantrall, Cameron Spencer 5-10.25 10
2 Wickers, Mason LeMars 5-10.00 8
3 Paulson, Tyler LeMars 5-08.00 6
4 Fagen, Austin Spirit Lake 5-08.00 4
5 Gesink, Ben Western Christian 5-06.00 1.50
5 Jennings, Caleb Spirit Lake 5-06.00 1.50
7 Kluender, Jake Spencer 5-04.00
7 Anderson, Zach Emmetsburg 5-04.00

Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Enderson, Blake Spirit Lake 19-09.50q
2 Engebretson, Eli LeMars 19-05.00q
3 Buss, Silas LeMars 19-03.00q
4 Rasch, Malik Spencer 19-00.00q
5 Martin, Mitchell Storm Lake 18-10.00q
6 Fagen, Austin Spirit Lake 18-08.75q
7 Lange, Parker Storm Lake 18-03.75q
8 Zeimen, Luke Cherokee 17-09.00q
9 Dostal, Zain Estherville LC 17-08.75
10 Christensen, Dan Estherville LC 17-04.50
11 Krieg, AJ Emmetsburg 17-03.00
11 Schultes, Wes Emmetsburg 17-03.00
13 Bartley, Mason Spencer 16-09.00
Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Enderson, Blake Spirit Lake 19-09.50 10
2 Engebretson, Eli LeMars 19-05.00 8
3 Buss, Silas LeMars 19-03.00 6
4 Rasch, Malik Spencer 19-00.00 4
5 Martin, Mitchell Storm Lake 18-10.00 2
6 Fagen, Austin Spirit Lake 18-08.75 1
7 Lange, Parker Storm Lake 18-03.75
8 Zeimen, Luke Cherokee 17-09.00

Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Fenchel, Ethan Western Christian 49-04.00q
2 Tatman, Chance Spencer 48-08.00q
3 Bonner, Chase Estherville LC 47-00.75q
4 Jenness, Jacob Spirit Lake 46-08.00q
5 Ewing, Karter LeMars 46-04.50q
6 Carlson, Nathan Storm Lake 45-07.75q
7 Reideman, Jacob LeMars 44-00.50q
8 Kelley, Ryan Spirit Lake 42-07.00q
9 Lange, Chase Storm Lake 40-10.00
10 Brennan, Pat Emmetsburg 38-04.00
11 Wiekamp, Trevor Western Christian 36-10.00
12 Nissen, Nate Spencer 36-03.50
13 Jackson, Nick Emmetsburg 36-00.00
14 Carlson, Cody Cherokee 33-11.50
15 Nixon, Derek Cherokee 32-01.50
16 Leon, John Estherville LC 3-11.00

Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fenchel, Ethan Western Christian 49-04.00 10
2 Tatman, Chance Spencer 48-08.00 8
3 Bonner, Chase Estherville LC 47-00.75 6
4 Jenness, Jacob Spirit Lake 46-08.00 4
5 Ewing, Karter LeMars 46-04.50 2
6 Carlson, Nathan Storm Lake 45-07.75 1
7 Reideman, Jacob LeMars 44-00.50
8 Kelley, Ryan Spirit Lake 42-07.00

Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Fenchel, Ethan Western Christian 179-02q
2 Westhoff, Trevor LeMars 151-01q
3 Jenness, Jacob Spirit Lake 149-01q
4 Jensen, Pierce Spencer 144-03q
5 Kelley, Ryan Spirit Lake 142-06q
6 Ewing, Karter LeMars 136-07q
7 Steward, Chance Spencer 134-01q
8 Obannon, Hunter Storm Lake 125-01q
9 Carlson, Nathan Storm Lake 121-04
10 Wiekamp, Trevor Western Christian 117-08
11 Chapman, Nick Emmetsburg 117-03
12 Bonner, Chase Estherville LC 109-10
13 Carlson, Cody Cherokee 108-08
14 Jackson, Nick Emmetsburg 102-06
15 Leon, John Estherville LC 98-05
16 Nixon, Derek Cherokee 85-11

Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fenchel, Ethan Western Christian 179-02 10
2 Westhoff, Trevor LeMars 151-01 8
3 Jenness, Jacob Spirit Lake 149-01 6
4 Jensen, Pierce Spencer 144-03 4
5 Kelley, Ryan Spirit Lake 142-06 2
6 Ewing, Karter LeMars 136-07 1
7 Steward, Chance Spencer 134-01
8 Obannon, Hunter Storm Lake 125-01


Girls Coach Tim Heinitz

Well, after a little weather glitch it turned out to be a great night for a track meet! Congrats to our girls for all their great performances and 2nd place finish in the conference! I could not be more proud of the way you performed and conducted yourselves tonight. I fell fortunate to coach such a great group of girls. Now we need to shift our focus on the district meet next Thursday- we have one week to prepare- I know we can do great things there!

Boys Coach Brad Travis

Tonight will go down as one of the hardest fought track meets I have ever witnessed, as an Indian. Not because we came with in 1.5 points of winning the Lakes Conference meet, but because of how much we accomplished and overcame to get so close. On paper we were not suppose to be able to get within 20pts of Lemars, and yet they found a way to make it close. It will not be remembered as an "if only/ What if?" type of meet. Instead It was a meet where every single kid reached in and found a little something more to give tonight. Every kid that competed tonight placed in at least one event and every kid seemed to find that little bit of extra to give when it mattered most in their event. My heart goes out to them that the only thing they did not get tonight was the title and the trophy. In my heart and mind these young men won more than a trophy tonight, they won the battle of running for something greater than yourself and learned what it means to be a team and compete for each other and not just yourself. They ran for ONE another, our school, and our community with a purpose greater than themselves.