Sports

Lady Orab Invitational

Tue 4-22-2014



Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 1
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
Girls 100 Meter Dash Class A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Jamie Gesink 11 Western Christian 13.37 2 10
2 Allissa Pollema 12 Western Christian 13.41 2 8
3 Tayler Wasmund 11 Sibley-Ocheyedan 13.56 2 6
4 Tessa Schoonhoven 10 Unity Christian 13.74 2 4
5 Kim Naatjes Okoboji 13.79 2 2
6 Kinza Brue 12 Unity Christian 14.18 1 1
7 Osiris Gomez 09 Sioux Center 14.22 2
8 Haylie Gillis Okoboji 14.27 2
9 Maycee Smith 09 South O'Brien 14.85 1
10 Savanna Sickelka 09 South O'Brien 15.03 1
11 Shelbee Phamphakdy 10 Sioux Center 15.17 1
12 Natalie Brewer 10 Cherokee 17.90 1
13 Emily Brewer 10 Cherokee 18.73 1
Girls 200 Meter Dash Class A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maleah Doeden 10 Sibley-Ocheyedan 26.69 2 10
2 Clare Kortlever 10 Sioux Center 27.14 2 8
3 Allissa Pollema 12 Western Christian 27.58 2 6
4 Jamie Gesink 11 Western Christian 27.84 1 4
5 Tessa Schoonhoven 10 Unity Christian 28.21 1 2
6 Josie Blankespoor 09 Unity Christian 28.44 1 1
7 Aubrey Sandbulte 09 Sioux Center 28.88 2
8 Madison Hodgdon 09 Cherokee 29.11 1
9 Erin Swenson 11 Sibley-Ocheyedan 29.39 2
10 Brooklyn Barnett Okoboji 30.52 2
11 Megan Peschong Okoboji 30.55 2
12 Maycee Smith 09 South O'Brien 32.14 1
13 Amanda Litka 09 South O'Brien 33.16 1
14 Chelsea Cave 10 Cherokee 34.79 1
Girls 400 Meter Dash Class A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kylie VantHul 10 Western Christian 1:03.17 2 10
2 Anna Kiel 10 Unity Christian 1:03.24 2 8
3 Jessica Harald 09 Sioux Center 1:05.08 2 6
4 Haley Sitzmann 11 Sioux Center 1:05.76 2 4
5 Courtney Rehder 10 South O'Brien 1:05.98 2 2
6 Kassidy DeJong 11 Unity Christian 1:06.14 1 1
7 Marissa Kollis 09 Western Christian 1:07.42 2
8 Megan Peschong Okoboji 1:11.59 1
9 Danni Roethler 12 Cherokee 1:11.72 1
10 Erin Kelley 11 Cherokee 1:13.75 1
11 Savanna Sickelka 09 South O'Brien 1:15.30 1
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 2
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
Girls 800 Meter Run Class A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Halee Rahbusch 12 South O'Brien 2:32.50 10
2 Katie Broers 09 Unity Christian 2:34.80 8
3 Anneke Knauss 09 Unity Christian 2:40.33 6
4 Miranda Mouw 12 Sioux Center 2:42.11 4
5 Andrea Verburg 09 Sioux Center 2:43.30 2
6 Olivia Sickelka 11 South O'Brien 2:46.19 1
7 Kenedie Kats 10 Western Christian 2:46.35
8 Bre Kopera Okoboji 2:46.49
9 Bailey Gaydo 10 Cherokee 2:47.16
10 Fran Connely 09 Cherokee 2:57.49
11 Shaelyn Adams Okoboji 2:58.46
12 Kaysha Steiger 09 Western Christian 3:13.95
Girls 1500 Meter Run Class A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Leah Seivert 12 Sibley-Ocheyedan 5:05.09 10
2 Jordan Bos 09 Unity Christian 5:05.62 8
3 Kassidy DeJong 11 Unity Christian 5:05.66 6
4 Erika Douma 12 Western Christian 5:07.82 4
5 Miranda Moss 12 Sioux Center 5:26.15 2
6 Miranda Hulstein 12 Western Christian 5:36.11 1
7 Mallory Gibson Okoboji 5:47.78
8 Makayla Tangeman 09 Sibley-Ocheyedan 5:57.08
9 Breanna DeVos 11 Cherokee 6:02.37
10 Hanna Bennigsdorf 12 Cherokee 6:06.99
11 Clare Eckard Okoboji 6:15.17
12 Stephanie Husa 12 Sioux Center 6:19.05
13 Salome Porten 11 South O'Brien 7:26.52
Girls 3000 Meter Run Class A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Leah Seivert 12 Sibley-Ocheyedan 10:42.02 10
2 Erika Douma 12 Western Christian 11:13.65 8
3 Miranda Moss 12 Sioux Center 11:19.33 6
4 Erin Bandstra 10 Unity Christian 12:35.99 4
5 Jennie Droog 11 Unity Christian 13:14.16 2
6 Clare Eckard Okoboji 13:25.10 1
7 Breanna DeVos 11 Cherokee 13:36.66
8 Kaysha Steiger 09 Western Christian 13:53.34
9 Grace Goerhing Okoboji 14:11.04
10 Kelly Barrera 10 Sioux Center 15:47.78
11 Sam Connely 09 Cherokee 17:17.18
Girls 100 Meter Hurdles Class A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jada Carlson 09 Sibley-Ocheyedan 16.83 2 10
2 Justine Van Sloten 11 Unity Christian 17.49 2 8
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 3
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 100 Meter Hurdles Class A
3 Jillian Bosma 10 Sibley-Ocheyedan 17.58 2 6
4 Miranda Lammers 10 Sioux Center 17.97 2 4
5 Emily Wintz Okoboji 18.33 2 2
6 Bailey Vande Vegte 11 Sioux Center 18.38 2 1
7 Daneille Nelson 09 South O'Brien 18.65 1
8 Courtney Johnson 11 Cherokee 19.00 1
9 Kendra Dryfhout 12 Western Christian 19.14 1
10 Karlene Negus 11 South O'Brien 19.20 1
11 Caitlin Haarsma 12 Unity Christian 19.96 1
12 Mikki Hinkhouse 11 Cherokee 21.02 1
Girls 400 Meter Hurdles Class A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Patricia King 09 Sioux Center 1:11.91 2 10
2 Olivia Albright Okoboji 1:12.04 2 8
3 Jada Carlson 09 Sibley-Ocheyedan 1:13.77 1 6
4 Taylor Paulsen 12 South O'Brien 1:14.93 2 4
5 Justine Van Sloten 11 Unity Christian 1:16.55 2 2
6 Emily Wintz Okoboji 1:16.82 1 1
7 Jill Berkland 09 Sibley-Ocheyedan 1:18.86 1
8 Courtney Johnson 11 Cherokee 1:20.07 1
9 Whitney Sickelka 09 South O'Brien 1:27.69 1
Girls 4x100 Meter Relay Class A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sioux Center 'A' 54.18 10
1) Clare Kortlever 10 2) Aubrey Sandbulte 09
3) Madison Beaver 11 4) Katie TeGrotenhuis 10
2 Sibley-Ocheyedan 'A' 54.22 8
1) Jada Carlson 09 2) Bridget Doeden 12
3) Erin Swenson 11 4) Maleah Doeden 10
3 Okoboji 'A' 55.19 6
1) Cory Hoffman 2) Haylie Gillis
3) Hannah Grosvenor 4) Kim Naatjes
4 Unity Christian 'A' 56.09 4
1) Kinza Brue 12 2) Kendra Wieringa 10
3) Amanda Rens 11 4) Justine Van Sloten 11
5 Western Christian 'A' 56.49 2
1) Jessica Johnson 09 2) Erika Feenstra 09
3) Marissa Kollis 09 4) Emily VanGinkel 09
6 South O'Brien 'A' 1:01.37 1
1) Karlene Negus 11 2) Whitney Sickelka 09
3) Shelby Schueder 09 4) Alexa Sickelka 09
7 Cherokee 'A' 1:02.03
1) Robin Guthridge 10 2) Hannah Burkhart 11
3) Kacie Weiland 10 4) Sydney Hart 11
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 4
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
Girls 4x200 Meter Relay Class A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Western Christian 'A' 1:49.37 10
1) Jamie Gesink 11 2) Allissa Pollema 12
3) Kelsie VantHul 10 4) Erika Feenstra 09
2 Sioux Center 'A' 1:49.66 8
1) Clare Kortlever 10 2) Katie TeGrotenhuis 10
3) Madison Beaver 11 4) Payton Boer 11
3 Sibley-Ocheyedan 'A' 1:51.59 6
1) Erin Swenson 11 2) Bridget Doeden 12
3) Peyton Crichton 09 4) Maleah Doeden 10
4 Unity Christian 'A' 2:08.32 4
1) Lauren Baas 09 2) Julianna Huizenga 09
3) Nicole Kaemingk 09 4) Mikaela Van Soelen 09
5 Cherokee 'A' 2:11.33 2
1) Jasey Stowater 11 2) Hannah Burkhart 11
3) Kacie Weiland 10 4) Sydney Hart 11
6 South O'Brien 'A' 2:17.64 1
1) Alexa Sickelka 09 2) Shelby Schueder 09
3) Amanda Litka 09 4) Salome Porten 11
Girls 4x400 Meter Relay Class A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sioux Center 'A' 4:18.80 10
1) Jessica Harald 09 2) Patricia King 09
3) Payton Boer 11 4) Madison Beaver 11
2 Western Christian 'A' 4:24.75 8
1) Allissa Pollema 12 2) Emily Haak 09
3) Kelsie VantHul 10 4) Kylie VantHul 10
3 South O'Brien 'A' 4:31.69 6
1) Olivia Sickelka 11 2) Taylor Paulsen 12
3) Halee Rahbusch 12 4) Courtney Rehder 10
4 Unity Christian 'A' 4:39.40 4
1) Kassidy DeJong 11 2) Lauren Baas 09
3) Erin Bandstra 10 4) Anneke Knauss 09
5 Sibley-Ocheyedan 'A' 4:40.75 2
1) Kim Cuadros 12 2) Jill Berkland 09
3) Jada Carlson 09 4) Peyton Crichton 09
6 Cherokee 'A' 4:41.50 1
1) Madison Hodgdon 09 2) Danni Roethler 12
3) Kaely Hummel 10 4) Makenna Carver 09
7 Okoboji 'A' 4:41.51
1) Brooklyn Barnett 2) Bre Kopera
3) Megan Peschong 4) Olivia Albright
Girls 4x800 Meter Relay Class A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Unity Christian 'A' 10:06.85 10
1) Anna Kiel 10 2) Katie Broers 09
3) Jordan Bos 09 4) Kassidy DeJong 11
2 Sioux Center 'A' 10:25.30 8
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 5
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 4x800 Meter Relay Class A
1) Jessica Harald 09 2) Payton Boer 11
3) Miranda Mouw 12 4) Haley Sitzmann 11
3 Western Christian 'A' 10:39.77 6
1) Kylie VantHul 10 2) Miranda Hulstein 12
3) Josie Kollis 12 4) Kenedie Kats 10
4 South O'Brien 'A' 10:50.59 4
1) Halee Rahbusch 12 2) Courtney Rehder 10
3) Taylor Paulsen 12 4) Olivia Sickelka 11
5 Cherokee 'A' 11:19.27 2
1) Makenna Carver 09 2) Danni Roethler 12
3) Erin Kelley 11 4) Bailey Gaydo 10
6 Sibley-Ocheyedan 'A' 11:55.48 1
1) Makayla Tangeman 09 2) Kim Cuadros 12
3) Brenden Pham 10 4) Andrea Meyer 09
Girls 800 Sprint Medley Class A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Unity Christian 'A' 1:58.09 10
1) Kinza Brue 12 2) Josie Blankespoor 09
3) Tessa Schoonhoven 10 4) Anna Kiel 10
2 Sibley-Ocheyedan 'A' 1:58.20 8
1) Tayler Wasmund 11 2) Bridget Doeden 12
3) Peyton Crichton 09 4) Maleah Doeden 10
3 Sioux Center 'A' 2:05.18 6
1) Osiris Gomez 09 2) Emily TeGrotenhuis 11
3) Katie TeGrotenhuis 10 4) Haley Sitzmann 11
4 Okoboji 'A' 2:12.43 4
1) Breanna McCabe 2) Haylie Gillis
3) Molly Mitchell 4) Bre Kopera
5 South O'Brien 'A' 2:13.78 2
1) Savanna Sickelka 09 2) Alexa Sickelka 09
3) Maycee Smith 09 4) Daneille Nelson 09
6 Cherokee 'A' 2:19.87 1
1) Robin Guthridge 10 2) Hannah Burkhart 11
3) Kacie Weiland 10 4) Sydney Hart 11
-- Western Christian 'A' FS
1) Jessica Johnson 09 2) Kristann Kats 12
3) Erika Feenstra 09 4) Tessa DeVries 09
Girls Distance Medley Class A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Unity Christian 'A' 4:32.74 10
1) Justine Van Sloten 11 2) Kendra Wieringa 10
3) Josie Blankespoor 09 4) Jordan Bos 09
2 South O'Brien 'A' 4:39.79 8
1) Courtney Rehder 10 2) Taylor Paulsen 12
3) Olivia Sickelka 11 4) Halee Rahbusch 12
3 Cherokee 'A' 4:52.87 6
1) Mikki Hinkhouse 11 2) Jasey Stowater 11
3) Madison Hodgdon 09 4) Kaely Hummel 10
4 Sioux Center 'A' 4:55.25 4
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 6
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls Distance Medley Class A
1) Emily TeGrotenhuis 11 2) Hannah Dykshorn 09
3) Aubrey Sandbulte 09 4) Bethany Los 12
5 Sibley-Ocheyedan 'A' 5:05.16 2
1) Anita Jeppesen 09 2) Andrea Meyer 09
3) Kim Cuadros 12 4) Makayla Tangeman 09
6 Okoboji 'A' 5:08.62 1
1) Breanna McCabe 2) Brooklyn Barnett
3) Molly Mitchell 4) Shaelyn Adams
-- Western Christian 'A' DQ
1) Emily VanGinkel 09 2) Kristann Kats 12
3) Tessa DeVries 09 4) Emily Haak 09
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Class A
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sibley-Ocheyedan 'A' 1:11.13 2 10
1) Jada Carlson 09 2) Jill Berkland 09
3) Francie Wiese 10 4) Jillian Bosma 10
2 Sioux Center 'A' 1:11.76 2 8
1) Bailie Sandbulte 10 2) Miranda Lammers 10
3) Patricia King 09 4) Andrea Verburg 09
3 Okoboji 'A' 1:16.02 1 6
1) Cory Hoffman 2) Emily Wintz
3) Hannah Grimm 4) Olivia Albright
4 Western Christian 'A' 1:18.23 1 4
1) Kendra Dryfhout 12 2) Emily VanOtterloo 10
3) Erika Feenstra 09 4) Marissa Kollis 09
5 Unity Christian 'A' 1:21.86 1 2
1) Amanda Rens 11 2) Alli Timmermans 09
3) Julianna Huizenga 09 4) Caitlin Haarsma 12
-- South O'Brien 'A' DQ 2
1) Daneille Nelson 09 2) Shelby Schueder 09
3) Whitney Sickelka 09 4) Karlene Negus 11
Girls High Jump Class A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Anna Kiel 10 Unity Christian 5-00.00 10
2 Katie TeGrotenhuis 10 Sioux Center J5-00.00 8
3 Marissa Kollis 09 Western Christian 4-10.00 6
4 Alli Timmermans 09 Unity Christian 4-08.00 4
5 Emily VanGinkel 09 Western Christian 4-06.00 2
6 Molly Mitchell Okoboji 4-04.00 1
-- Rachel Struve 12 South O'Brien NH
Girls Long Jump Class A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Josie Blankespoor 09 Unity Christian 16-03.50 10
2 Clare Kortlever 10 Sioux Center 15-01.50 8
3 Kelsie VantHul 10 Western Christian 14-09.25 6
4 Tessa Schoonhoven 10 Unity Christian 14-09.00 4
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 7
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls Long Jump Class A
5 Jessica Johnson 09 Western Christian 14-08.25 2
6 Kim Naatjes Okoboji 14-04.00 1
7 Emily TeGrotenhuis 11 Sioux Center 14-02.75
8 Courtney Johnson 11 Cherokee 13-07.75
9 Breanna McCabe Okoboji 13-06.50
10 Sydney Hart 11 Cherokee 13-02.75
11 Daneille Nelson 09 South O'Brien 12-09.25
12 Whitney Sickelka 09 South O'Brien 12-07.75
Girls Shot Put Class A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Makenzie Wolter 10 Sibley-Ocheyedan 36-04.25 10
2 Chantelle DeHaan 12 Unity Christian 35-09.75 8
3 Olivia Dagel 09 Cherokee 33-10.00 6
4 Shay Lund 10 South O'Brien 33-09.75 4
5 Kelsey Meyer 12 Western Christian 33-06.25 2
6 Jen Willemssen 12 Sibley-Ocheyedan 32-08.00 1
7 Abby Taylor Okoboji 32-07.50
8 Jacklyn Hulshof 10 Sioux Center 32-07.00
9 Kaitlyn Parrot 11 Cherokee 32-05.50
10 Courtney Woelber 11 Sioux Center 32-02.75
11 Sierra Matthews 12 South O'Brien 31-07.00
12 Sierra Seeders Okoboji 30-09.50
13 Hannah Van Roekel 11 Unity Christian 29-08.50
14 Allison Kollis 11 Western Christian 29-06.00
Girls Discus Throw Class A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ariana Smith 12 Cherokee 104-04 10
2 Olivia Dagel 09 Cherokee 102-04 8
3 Chantelle DeHaan 12 Unity Christian 98-07 6
4 Kadie Bauer 09 South O'Brien 96-03 4
5 Jen Willemssen 12 Sibley-Ocheyedan 94-07 2
6 Kayla VandeVegte 11 Western Christian 90-05 1
7 Abby Taylor Okoboji 89-02
8 Caoena Krivolavy Okoboji 86-00
9 Hannah Van Roekel 11 Unity Christian 84-10
10 Shalee Gesink 12 Sioux Center 83-11
10 Kelsey Meyer 12 Western Christian 83-11
12 Sierra Matthews 12 South O'Brien 82-09
13 Makenzie Wolter 10 Sibley-Ocheyedan 76-07
14 Sam Vanden Brink 12 Sioux Center 71-11
Girls 100 Meter Dash Class B
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Paige Menage 09 Central Lyon 13.48 2 10
2 Ashley Boer 09 Central Lyon 13.53 2 8
3 Alexus Sonich 09 Hartley Hms 13.89 2 6
4 Janel Knobloch 09 West Lyon 13.97 2 4
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 8
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 100 Meter Dash Class B
5 Kiely Gerken 10 George-Little Rock 14.32 1 2
6 Jonae Johnson 09 Hartley Hms 14.51 2 1
7 Courtney Knobloch 10 West Lyon 14.60 2
8 Brittany Pomerenke 11 Sheldon 14.75 1
9 Paris Schroeder 10 Gehlen Catholic 14.82 1
10 Kelli Krogman 12 Sheldon 15.93 1
11 Makayla Bivens 12 West Sioux 17.16 2
12 Courtney Sitzmann 09 Gehlen Catholic 17.27 1
13 Camyron Ballard 09 West Sioux 18.44 1
Girls 200 Meter Dash Class B
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Madison Henning 11 George-Little Rock 27.96 2 10
2 Ashley Boer 09 Central Lyon 28.54 2 8
3 Alexus Sonich 09 Hartley Hms 29.08 2 6
4 Paige Menage 09 Central Lyon 29.26 2 4
5 Suzie Castillo 10 Hartley Hms 29.79 2 2
6 Kiely Gerken 10 George-Little Rock 29.94 2 1
7 Madeline Meyer 10 West Lyon 30.15 2
8 Brittany Pomerenke 11 Sheldon 30.72 1
9 Kami TeGrootenhuis 09 West Lyon 32.20 1
10 Grace Auschstetter 10 Gehlen Catholic 33.10 1
11 Kelli Krogman 12 Sheldon 34.19 1
12 Camyron Ballard 09 West Sioux 39.51 1
Girls 400 Meter Dash Class B
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Madison Henning 11 George-Little Rock 1:02.96 2 10
2 Brooke Harpenau 09 Gehlen Catholic 1:07.70 2 8
3 Carly Snyder 09 Central Lyon 1:10.03 1 6
4 Krayton Schnepf 10 Gehlen Catholic 1:11.06 2 4
5 Greta Ackerman 09 George-Little Rock 1:11.60 2 2
6 Suzie Castillo 10 Hartley Hms 1:12.77 2 1
7 Callie Schmidt 11 West Sioux 1:12.94 1
8 Brandi Kollis 11 West Lyon 1:13.82 1
9 Brianna VanVeldhuizen 09 West Lyon 1:14.66 1
10 Morgan DeGroot 09 Hartley Hms 1:19.65 2
11 Rosa Gude 11 Sheldon 1:20.43 1
Girls 800 Meter Run Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aszhia Albrecht 11 West Lyon 2:39.89 10
2 Hailey Iwen 09 Central Lyon 2:40.86 8
3 Hailey Pullman 09 West Sioux 2:41.02 6
4 Kayla Van Meeteren 10 Sheldon 2:41.05 4
5 Maddie Elbert 09 Central Lyon 2:44.17 2
6 Kirsten Elyea 12 Hartley Hms 2:44.20 1
7 Greta Ackerman 09 George-Little Rock 2:46.89
8 Grace Rens 10 West Lyon 2:50.90
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 9
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 800 Meter Run Class B
9 Mariah McCarty 12 Gehlen Catholic 3:17.85
10 Mallorie Jones 10 Sheldon 3:19.20
11 MacKenzie Schnepf 10 Gehlen Catholic 3:28.76
12 Morgan DeGroot 09 Hartley Hms 3:29.46
Girls 1500 Meter Run Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kirsten Elyea 12 Hartley Hms 5:43.16 10
2 Hailey Pullman 09 West Sioux 5:51.21 8
3 Tressa Munger 11 West Lyon 5:55.33 6
4 Leah Ellensohn 12 Gehlen Catholic 6:04.90 4
5 Hope Bosler 11 West Lyon 6:24.18 2
6 Anya Grooters 10 Central Lyon 7:51.10 1
Girls 3000 Meter Run Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kirsten Elyea 12 Hartley Hms 12:28.66 10
2 Isabel Rodriguez 09 Hartley Hms 13:44.80 8
3 Hope Bosler 11 West Lyon 13:52.72 6
4 Rachel Tentinger 11 Gehlen Catholic 13:56.02 4
5 Anya Grooters 10 Central Lyon 15:46.03 2
-- Tressa Munger 11 West Lyon DNF
Girls 100 Meter Hurdles Class B
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Morgan Whitehead 11 Gehlen Catholic 16.04 2 10
2 Tarah Meyer 11 West Lyon 17.15 2 8
3 Bryn Groff 09 Sheldon 17.31 2 6
4 Maddy Tolk 09 Sheldon 17.37 2 4
5 Shaylee Struckman 11 Central Lyon 17.99 2 2
6 Amber Klarenbeek 11 West Lyon 18.87 1 1
7 Hope Rasmussen 09 Central Lyon 19.02 2
8 Kianna Rusch 11 Hartley Hms 19.28 1
9 Catalina Uribe 09 Gehlen Catholic 20.24 1
10 Callie Schmidt 11 West Sioux 20.90 1
Girls 400 Meter Hurdles Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sarah Halse 11 Central Lyon 1:13.01 10
2 Shaylee Struckman 11 Central Lyon 1:14.28 8
3 Brittany Van Wyk 11 Sheldon 1:17.79 6
4 Tiffany VanBeek 09 West Lyon 1:20.50 4
5 Kianna Rusch 11 Hartley Hms 1:20.58 2
6 Callie Schmidt 11 West Sioux 1:20.96 1
7 Tarah Meyer 11 West Lyon 1:21.14
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 10
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
Girls 4x100 Meter Relay Class B
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Central Lyon 'A' 54.79 10
1) Summer Struckman 09 2) Becca Roskam 09
3) Paige Menage 09 4) Ashley Boer 09
2 Gehlen Catholic 'A' 56.26 8
1) Taylor Peters 11 2) Jill Kessenich 10
3) Baily Wiltgen 12 4) Morgan Whitehead 11
3 West Lyon 'A' 57.88 6
1) Torri VanBeek 09 2) Madeline Meyer 10
3) Sydney Martin 10 4) Courtney Knobloch 10
4 Hartley Melvin Sanborn 'A' 58.40 4
1) Katie Mills 12 2) Jonae Johnson 09
3) Suzie Castillo 10 4) Alexus Sonich 09
5 Sheldon 'A' 1:01.47 2
1) Jessica Wollmuth 09 2) Bailey Elgersma 09
3) Martha Martinez 10 4) Brittany Pomerenke 11
Girls 4x200 Meter Relay Class B
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Central Lyon 'A' 1:55.35 10
1) Claire Snyder 12 2) Becca Roskam 09
3) Paige Menage 09 4) Ashley Boer 09
2 Gehlen Catholic 'A' 1:58.28 8
1) Taylor Peters 11 2) Jill Kessenich 10
3) Baily Wiltgen 12 4) Morgan Whitehead 11
3 West Lyon 'A' 2:03.41 6
1) Tessa VanBeek 09 2) Grace Rens 10
3) Tiffany VanBeek 09 4) Torri VanBeek 09
4 Hartley Melvin Sanborn 'A' 2:03.74 4
1) Katie Mills 12 2) Cassie Frick 09
3) Jonae Johnson 09 4) Alexus Sonich 09
5 Sheldon 'A' 2:12.16 2
1) Bailey Elgersma 09 2) Martha Martinez 10
3) Rebecca Beldt 09 4) Kelli Krogman 12
Girls 4x400 Meter Relay Class B
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Central Lyon 'A' 4:34.53 10
1) Carly Snyder 09 2) Becca Roskam 09
3) Hailey Iwen 09 4) Sarah Halse 11
2 West Lyon 'A' 4:44.07 8
1) Madeline Meyer 10 2) Aszhia Albrecht 11
3) Janel Knobloch 09 4) Tarah Meyer 11
3 Gehlen Catholic 'A' 4:46.84 6
1) Paris Schroeder 10 2) Krayton Schnepf 10
3) Catalina Uribe 09 4) Brooke Harpenau 09
4 Sheldon 'A' 4:48.85 4
1) Jena Van Marel 11 2) Brittany Van Wyk 11
3) Katlyn Holtrop 12 4) Addison Grant 11
5 Hartley Melvin Sanborn 'A' 5:36.56 2
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 11
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 4x400 Meter Relay Class B
1) Tristan Haag 09 2) Isabel Rodriguez 09
3) Morgan DeGroot 09 4) Bailey Anderson 09
Girls 4x800 Meter Relay Class B
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Central Lyon 'A' 11:14.18 10
1) Claire Snyder 12 2) Maddie Elbert 09
3) Hailey Iwen 09 4) Sarah Halse 11
2 Sheldon 'A' 11:45.39 8
1) Katlyn Holtrop 12 2) Brittany Van Wyk 11
3) Jena Van Marel 11 4) Rosa Gude 11
3 West Lyon 'A' 11:53.19 6
1) Torri VanBeek 09 2) Tessa VanBeek 09
3) Brianna VanVeldhuizen 09 4) Grace Rens 10
4 Hartley Melvin Sanborn 'A' 12:51.72 4
1) Gretchen Burnette 09 2) Tristan Haag 09
3) Bailey Anderson 09 4) Morgan DeGroot 09
Girls 800 Sprint Medley Class B
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 West Lyon 'A' 2:03.73 10
1) Sydney Martin 10 2) Madeline Meyer 10
3) Courtney Knobloch 10 4) Janel Knobloch 09
2 Gehlen Catholic 'A' 2:03.92 8
1) Taylor Peters 11 2) Jill Kessenich 10
3) Baily Wiltgen 12 4) Brooke Harpenau 09
3 Central Lyon 'A' 2:05.40 6
1) Paige Menage 09 2) Carly Snyder 09
3) Claire Snyder 12 4) Summer Struckman 09
4 Sheldon 'A' 2:14.11 4
1) Maddy Tolk 09 2) Martha Martinez 10
3) Alyssa Kavanagh 10 4) Addison Grant 11
5 Hartley Melvin Sanborn 'A' 2:25.56 2
1) Kylie Wolthuizen 09 2) Elizabeth Spier 10
3) Cassie Frick 09 4) Isabel Rodriguez 09
Girls Distance Medley Class B
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 West Lyon 'A' 4:53.08 10
1) Sydney Martin 10 2) Courtney Knobloch 10
3) Janel Knobloch 09 4) Aszhia Albrecht 11
2 Gehlen Catholic 'A' 5:16.84 8
1) Catalina Uribe 09 2) Grace Auschstetter 10
3) Mariah McCarty 12 4) Leah Ellensohn 12
3 Sheldon 'A' 5:45.64 6
1) Jessica Wollmuth 09 2) Bailey Elgersma 09
3) Lexi Ackerman 10 4) Mallorie Jones 10
4 Hartley Melvin Sanborn 'A' 5:57.73 4
1) Kylie Wolthuizen 09 2) Elizabeth Spier 10
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 12
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls Distance Medley Class B
3) Gretchen Burnette 09 4) Bailey Anderson 09
-- West Sioux 'A' DNF
1) Noel Reece 09 2) Camyron Ballard 09
3) Danielle Schriner 09 4) Hailey Pullman 09
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Class B
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Gehlen Catholic 'A' 1:11.10 10
1) Taylor Peters 11 2) Jill Kessenich 10
3) Baily Wiltgen 12 4) Morgan Whitehead 11
2 Central Lyon 'A' 1:14.22 8
1) Becca Roskam 09 2) Hope Rasmussen 09
3) Carly Snyder 09 4) Shaylee Struckman 11
3 West Lyon 'A' 1:15.47 6
1) Kate Groeneweg 09 2) Shelby Dill 11
3) Rachel Bauder 10 4) Tiffany VanBeek 09
Girls High Jump Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tarah Meyer 11 West Lyon 4-08.00 10
2 Mariah McCarty 12 Gehlen Catholic 4-06.00 8
3 Kami TeGrootenhuis 09 West Lyon 4-04.00 6
4 Kianna Rusch 11 Hartley Hms J4-04.00 4
Girls Long Jump Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aszhia Albrecht 11 West Lyon 14-09.00 10
2 Sydney Martin 10 West Lyon 13-11.75 8
3 Cassie Frick 09 Hartley Hms 13-11.00 6
4 Jessica Wollmuth 09 Sheldon 13-05.00 3
4 Alyssa Kavanagh 10 Sheldon 13-05.00 3
6 Bailey Elgersma 09 Sheldon 12-07.00 1
7 Lexie Rusch 11 Hartley Hms 11-03.00
Girls Shot Put Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Abigail Chagolla 11 Gehlen Catholic 29-04.00 10
2 Maddie Wankum 12 Gehlen Catholic 28-06.00 8
3 Makayla Johnson 10 Sheldon 27-10.00 6
4 McKenzie Grems 09 West Lyon 26-06.00 4
5 Anya Grooters 10 Central Lyon 24-10.00 2
6 Tristan Haag 09 Hartley Hms 24-08.00 1
7 Macin Harvey 11 Hartley Hms 23-10.00
8 Bailey Buenger 12 Sheldon 19-10.50
-- Micayla TerWee 11 West Lyon ND
-- Carly Snyder 09 Central Lyon ND
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 13
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
Girls Discus Throw Class B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hope Rasmussen 09 Central Lyon 108-11 10
2 Abbi Meendering 11 Sheldon 78-01 8
3 Tristan Haag 09 Hartley Hms 75-10 6
4 Stephanie Heuertz 09 Gehlen Catholic 68-10 4
5 Maddie Wankum 12 Gehlen Catholic 68-07 2
6 Macin Harvey 11 Hartley Hms 64-01 1
7 Krista Bousema 12 Sheldon 62-04
8 McKenzie Grems 09 West Lyon 57-09
9 Makayla Johnson 10 Sheldon 55-02
-- Micayla TerWee 11 West Lyon ND
Girls 100 Meter Dash Class AA
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rebekah Muilenburg 11 Moc-Floyd Valley 12.85 2 10
2 Kim Shabino 12 Spencer 12.88 2 8
3 Allegra St. Clair 11 Sheldon 13.41 2 6
4 Cassie Van Beek 09 Boyden-Hull/RV 13.65 2 4
5 Jalen Rost 09 Spencer 13.68 2 2
6 Maria Morales 10 Storm Lake 13.85 1 1
7 Janae Cassan 09 Le Mars 14.29 1
8 Regan Rowenhorst 09 Moc-Floyd Valley 14.42 2
9 Kaitlyn Kerr 11 Boyden-Hull/RV 14.42 1
10 Nitra Soumetho 09 Storm Lake 14.64 1
11 Jessi Hatting 10 Le Mars 14.65 1
12 Rebecca Beldt 09 Sheldon 15.59 1
Girls 200 Meter Dash Class AA
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Allison Wilken 10 Le Mars 26.54 2 10
2 Daphne Heimensen 11 Moc-Floyd Valley 26.61 2 8
3 Kensy Vande Hoef 12 Boyden-Hull/RV 26.81 2 6
4 Kim Shabino 12 Spencer 26.83 2 4
5 Rebekah Muilenburg 11 Moc-Floyd Valley 26.86 2 2
6 Courtney Stiens 10 Boyden-Hull/RV 28.09 2 1
7 Bailey Menard 11 Spencer 28.30 1
8 Nina Xamonty 09 Storm Lake 30.29 1
9 Krista Zenk 09 Le Mars 31.34 1
10 Jessica Wollmuth 09 Sheldon 32.27 1
11 Rebecca Beldt 09 Sheldon 33.20 1
Girls 400 Meter Dash Class AA
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Alexis Conaway 12 Moc-Floyd Valley 59.75 2 10
2 Katie Landhuis 12 Moc-Floyd Valley 1:01.24 2 8
3 Myah Guerrero 09 Spencer 1:05.58 2 6
4 Cassidy Utesch 10 Le Mars 1:07.53 2 4
5 Brandi Botcher 09 Spencer 1:09.41 2 2
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 14
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 400 Meter Dash Class AA
6 Holly Schneider 11 Le Mars 1:10.65 1 1
7 Brittany Schafer 11 Boyden-Hull/RV 1:10.85 1
8 Addison Grant 11 Sheldon 1:12.53 1
9 Sarah Cain 10 Sheldon 1:13.53 2
10 Kaitlyn Kerr 11 Boyden-Hull/RV 1:14.64 1
11 Abbey Grant 10 Storm Lake 1:21.94 1
Girls 800 Meter Run Class AA
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kelsey Lang 10 Moc-Floyd Valley 2:36.26 10
2 Jenna Grimmius 09 Spencer 2:36.31 8
3 Sydney Rand 09 Le Mars 2:38.26 6
4 Sammy Blum 09 Boyden-Hull/RV 2:38.45 4
5 Emma Van Meeteren 10 Sheldon 2:38.46 2
6 Kendra Bauermeister 10 Spencer 2:40.21 1
7 Katlyn Holtrop 12 Sheldon 2:50.79
8 Alyssa Krohn 10 Moc-Floyd Valley 2:52.55
9 Gretchen Dodge 09 Le Mars 3:01.16
10 Marlee Nicholson 11 Storm Lake 3:02.02
11 Brooklyn Ahlers 09 Storm Lake 3:14.75
Girls 1500 Meter Run Class AA
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jaycee Vander Berg 11 Moc-Floyd Valley 5:20.13 10
2 Cierro Guerrero 12 Spencer 5:31.11 8
3 Sara Bauermeister 10 Spencer 5:31.89 6
4 Sammy Blum 09 Boyden-Hull/RV 5:32.62 4
5 Rachel Alexander 10 Boyden-Hull/RV 5:33.25 2
6 Anna Marie Fjeld 10 Sheldon 5:52.40 1
7 Frannie Feekes 12 Sheldon 5:56.33
8 Kacey Hovden 11 Le Mars 5:56.67
9 Darsie Eslinger 10 Le Mars 6:04.85
10 Lori Croghan 09 Moc-Floyd Valley 6:05.59
Girls 3000 Meter Run Class AA
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cierro Guerrero 12 Spencer 11:39.40 10
2 Alyssa Krohn 10 Moc-Floyd Valley 12:39.06 8
3 Frannie Feekes 12 Sheldon 12:44.08 6
4 Hiromi Noguchi 11 Spencer 13:04.61 4
5 Marlee Nicholson 11 Storm Lake 13:20.00 2
6 Lizzy Nice 10 Le Mars 15:37.34 1
7 Meghan Kerr 09 Boyden-Hull/RV 15:42.04
8 Jennifer Hinds 10 Le Mars 16:09.41
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 15
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
Girls 100 Meter Hurdles Class AA
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kendra Van Meeteren 12 Boyden-Hull/RV 16.18 2 10
2 Karis Rhode 11 Spencer 16.44 2 8
3 Caitlin Cain 12 Sheldon 16.56 2 6
4 Cassandra Martin 11 Le Mars 16.77 2 4
5 Allorie Feekes 11 Sheldon 17.45 2 2
6 Amanda Schwartz 10 Le Mars 17.47 2 1
7 Izzy Glover 11 Spencer 18.46 1
8 Haley Cruse 10 Moc-Floyd Valley 18.75 1
9 Kaitlyn Harman 11 Boyden-Hull/RV 19.19 1
10 Nyajouk Lam 11 Storm Lake 20.11 1
11 Ashley Neumann 12 Storm Lake 22.87 1
12 Ella Swart 10 Moc-Floyd Valley 25.16 1
Girls 400 Meter Hurdles Class AA
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kelli Kramer 11 Spencer 1:11.68 2 10
2 Caitlin Cain 12 Sheldon 1:12.90 2 8
3 Cassandra Martin 11 Le Mars 1:14.86 2 6
4 Brandi Botcher 09 Spencer 1:15.17 2 4
5 Haley Cruse 10 Moc-Floyd Valley 1:16.29 1 2
6 Kaitlyn Harman 11 Boyden-Hull/RV 1:19.29 1 1
7 Amanda Schwartz 10 Le Mars 1:22.98 2
8 Kaitlyn Mulder 11 Boyden-Hull/RV 1:25.36 1
9 Nyajouk Lam 11 Storm Lake 1:27.36 1
Girls 4x100 Meter Relay Class AA
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Moc-Floyd Valley 'A' 51.77 10
1) Rebekah Muilenburg 11 2) Daphne Heimensen 11
3) Katie Landhuis 12 4) Alexis Conaway 12
2 Boyden-Hull/Rock Valley 'A' 53.69 8
1) Elizabeth Rankin 11 2) Courtney Stiens 10
3) Cassie Van Beek 09 4) Kensy Vande Hoef 12
3 Sheldon 'A' 54.21 6
1) Bryn Groff 09 2) Katie Kneifl 11
3) Caitlin Cain 12 4) Allegra St. Clair 11
4 Spencer 'A' 54.40 4
1) Jalen Rost 09 2) Madi Rost 11
3) Karis Rhode 11 4) Kim Shabino 12
5 Le Mars 'A' 56.34 2
1) Ellie Meade 11 2) Melissa Zenk 12
3) Janae Cassan 09 4) Jessi Hatting 10
6 Storm Lake 'A' 56.40 1
1) Maria Morales 10 2) Nitra Soumetho 09
3) Jaye Schuelke 10 4) Nina Xamonty 09
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 16
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
Girls 4x200 Meter Relay Class AA
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spencer 'A' 1:52.29 10
1) Jalen Rost 09 2) Kim Shabino 12
3) Kelli Kramer 11 4) Kari Kramer 12
2 Le Mars 'A' 1:52.93 8
1) Bailey Rol 11 2) Ellie Meade 11
3) Katrina Engebretson 10 4) Allison Wilken 10
3 Boyden-Hull/Rock Valley 'A' 1:54.78 6
1) Elizabeth Rankin 11 2) Courtney Stiens 10
3) Cassie Van Beek 09 4) Kensy Vande Hoef 12
4 Moc-Floyd Valley 'A' 1:59.42 4
5 Storm Lake 'A' 2:03.88 2
1) Trang Nguyen 09 2) Nguyen Nguyen 10
3) Lidya Mulgae 11 4) Nina Xamonty 09
6 Sheldon 'A' 2:05.44 1
1) Kelsey DenHartog 11 2) Jena Van Marel 11
3) Alyssa Kavanagh 10 4) Brittany Pomerenke 11
Girls 4x400 Meter Relay Class AA
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Moc-Floyd Valley 'A' 4:10.10 10
1) Rebekah Muilenburg 11 2) Alexis Conaway 12
3) Daphne Heimensen 11 4) Katie Landhuis 12
2 Spencer 'A' 4:19.93 8
1) Kelli Kramer 11 2) Kari Kramer 12
3) Myah Guerrero 09 4) Kim Shabino 12
3 Le Mars 'A' 4:23.97 6
1) Rose Pelelo Ray 11 2) Allison Wilken 10
3) Cassidy Utesch 10 4) Katrina Engebretson 10
4 Sheldon 'A' 4:42.65 4
1) Kelsey DenHartog 11 2) Sarah Cain 10
3) Emma Van Meeteren 10 4) Kayla Van Meeteren 10
5 Boyden-Hull/Rock Valley 'A' 4:55.82 2
1) Brittany Schafer 11 2) Stacie Van Den Berg 10
3) Danielle Strubbe 10 4) Alexa DeRuyter 10
6 Storm Lake 'A' 5:48.31 1
1) Laci Tornabane 12 2) Katrina Chaiyawong 09
3) Karen Morales 10 4) Daniela Lopez 10
Girls 4x800 Meter Relay Class AA
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spencer 'A' 10:25.76 10
1) Jenna Grimmius 09 2) Kari Kramer 12
3) Kendra Bauermeister 10 4) Allie Helmink 11
2 Boyden-Hull/Rock Valley 'A' 10:42.11 8
1) Alexa DeRuyter 10 2) Elizabeth Rankin 11
3) Sammy Blum 09 4) Rachel Alexander 10
3 Le Mars 'A' 10:56.52 6
1) Katrina Engebretson 10 2) Kacey Hovden 11
3) Sydney Rand 09 4) Darsie Eslinger 10
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 17
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 4x800 Meter Relay Class AA
4 Moc-Floyd Valley 'A' 10:58.06 4
5 Sheldon 'A' 11:15.41 2
1) Anna Marie Fjeld 10 2) Kelsey DenHartog 11
3) Sarah Cain 10 4) Kayla Van Meeteren 10
6 Storm Lake 'A' 12:52.80 1
1) Juanita de la Paz 09 2) Katrina Chaiyawong 09
3) Brooklyn Ahlers 09 4) Nora Seaman 09
Girls 800 Sprint Medley Class AA
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sheldon 'A' 1:59.91 10
1) Bryn Groff 09 2) Katie Kneifl 11
3) Allorie Feekes 11 4) Allegra St. Clair 11
2 Boyden-Hull/Rock Valley 'A' 2:00.70 8
1) Elizabeth Rankin 11 2) Courtney Stiens 10
3) Kensy Vande Hoef 12 4) Kendra Van Meeteren 12
3 Moc-Floyd Valley 'A' 2:01.26 6
4 Spencer 'A' 2:02.31 4
1) Madi Rost 11 2) Karis Rhode 11
3) Sydney Salton 10 4) Myah Guerrero 09
5 Le Mars 'A' 2:03.60 2
1) Ellie Meade 11 2) Melissa Zenk 12
3) Angel Lamoreux 11 4) Chaise Benjamen 10
Girls Distance Medley Class AA
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spencer 'A' 4:35.12 10
1) Sydney Salton 10 2) Anna Glover 10
3) Bailey Menard 11 4) Sara Bauermeister 10
2 Sheldon 'A' 4:37.93 8
1) Allorie Feekes 11 2) Katie Kneifl 11
3) Allegra St. Clair 11 4) Emma Van Meeteren 10
3 Boyden-Hull/Rock Valley 'A' 4:50.70 6
1) Brianna Brandt 09 2) Kendra Van Meeteren 12
3) Alexa DeRuyter 10 4) Rachel Alexander 10
4 Le Mars 'A' 4:50.93 4
1) Chaise Benjamen 10 2) Melissa Zenk 12
3) Angel Lamoreux 11 4) Rose Pelelo Ray 11
5 Moc-Floyd Valley 'A' 5:01.19 2
6 Storm Lake 'A' 5:38.56 1
1) Trang Nguyen 09 2) Karlee Wiegert 09
3) Lidya Mulgae 11 4) Nora Seaman 09
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Class AA
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sheldon 'A' 1:09.83 10
1) Caitlin Cain 12 2) Bryn Groff 09
3) Maddy Tolk 09 4) Allorie Feekes 11
2 Le Mars 'A' 1:11.54 8
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 18
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Class AA
1) Cassandra Martin 11 2) Holly Schneider 11
3) Cassidy Utesch 10 4) Amanda Schwartz 10
3 Spencer 'A' 1:11.59 6
1) Karis Rhode 11 2) Alyssa Dotson 10
3) Izzy Glover 11 4) Kelli Kramer 11
4 Boyden-Hull/Rock Valley 'A' 1:19.84 4
1) Brianna Brandt 09 2) Payton Suter 11
3) Kaitlyn Mulder 11 4) Kaitlyn Harman 11
Girls High Jump Class AA
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Katie Landhuis 12 Moc-Floyd Valley 4-10.00 10
2 Cassie Van Beek 09 Boyden-Hull/RV 4-06.00 8
3 Nitra Soumetho 09 Storm Lake J4-06.00 5
3 Marti Vogel 12 Sheldon J4-06.00 5
-- Alexis Conaway 12 Moc-Floyd Valley NH
-- Krista Zenk 09 Le Mars NH
-- Alyssa Dotson 10 Spencer NH
-- Kendra Bauermeister 10 Spencer NH
-- Brooklyn Ahlers 09 Storm Lake NH
Girls Long Jump Class AA
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Katie Kneifl 11 Sheldon 16-06.00 10
2 Jalen Rost 09 Spencer 15-04.00 8
3 Kendra Van Meeteren 12 Boyden-Hull/RV 15-03.00 6
4 Kaylee Van Voorst 12 Boyden-Hull/RV 14-11.00 4
5 Katelyn Probst 09 Moc-Floyd Valley 14-10.50 2
6 Jaye Schuelke 10 Storm Lake 14-06.00 1
7 Rose Pelelo Ray 11 Le Mars 14-05.00
8 Holly Schneider 11 Le Mars 14-02.50
9 Maddy Tolk 09 Sheldon 13-06.00
10 Ally Schlaeger 09 Spencer 13-05.50
11 McKayla Olsen 09 Moc-Floyd Valley 11-10.00
-- Kaitlyn Harman 11 Boyden-Hull/RV ND
Girls Shot Put Class AA
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Andrea Urban 12 Le Mars 38-03.00 10
2 Michelle Carrillo 10 Storm Lake 32-06.00 8
3 Stacie McCreary 10 Spencer 32-05.00 6
4 Mackenzie Kiel 10 Boyden-Hull/RV 31-07.25 4
5 Krista Bousema 12 Sheldon 31-07.00 2
6 Abbi Meendering 11 Sheldon 31-06.75 1
7 Brandi Botcher 09 Spencer 31-04.50
8 Morgan De Jong 09 Moc-Floyd Valley 31-02.00
9 CJ Van Der Zwaag 11 Boyden-Hull/RV 31-01.00
10 Breanna Schuiteman 10 Moc-Floyd Valley 29-09.00
11 Cenze Anderson 10 Le Mars 28-03.75
Sheldon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 10:21 PM 4/21/2014 Page 19
Sheldon Lady Orab Invitational - 4/21/2014
Sheldon, Iowa
Results
....Girls Shot Put Class AA
12 Emalie Xayavath 09 Storm Lake 27-05.00
Girls Discus Throw Class AA
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hailey Huckfelt 11 Spencer 109-00 10
2 Andrea Urban 12 Le Mars 108-07 8
3 Breanna Schuiteman 10 Moc-Floyd Valley 104-00 6
4 Kaylee Van Voorst 12 Boyden-Hull/RV 99-02 4
5 Cassidy Fox 10 Spencer 96-08 2
6 Jessica Sandoval 12 Storm Lake 91-11 1
7 Morgan De Jong 09 Moc-Floyd Valley 89-01
8 CJ Van Der Zwaag 11 Boyden-Hull/RV 81-02
9 Krista Johnson 12 Sheldon 74-11
10 Emily Zink 11 Le Mars 72-01
11 Bailey Buenger 12 Sheldon 70-02
-- Michelle Carrillo 10 Storm Lake ND
=========================================================================================
Women - Class A - Team Rankings - 19 Events Scored
=========================================================================================
1) Unity Christian 147 2) Sioux Center 117
3) Sibley-Ocheyedan 108 4) Western Christian 100
5) South O'Brien 47 6) Cherokee 36
7) Okoboji 33
=========================================================================================
Women - Class B - Team Rankings - 19 Events Scored
=========================================================================================
1) Central Lyon 135 2) West Lyon 131
3) Gehlen Catholic 110 4) Hartley Melvin Sanborn 85
5) Sheldon 67 6) George-Little Rock 25
7) West Sioux 15
=========================================================================================
Women - Class AA - Team Rankings - 19 Events Scored
=========================================================================================
1) Spencer 159 2) MOC-Floyd Valley 122
3) Boyden-Hull/Rock Valley 100 4) Sheldon 90
5) Le Mars 87 6) Storm Lake 24