Sports

Girls Regional Cross Country Results

Fri 10-25-2013



Class 1A At West Sioux Hawarden (Top 3 Teams Advance To State)

Team Scoring

 

 

1. Pocahontas Area

 

24

2. Emmetsburg

 

42

3. Sibley-Ocheyedan

 

110

4. LeMars Gehlen Catholic

 

125

5. Alta-Aurelia

 

142

6. West Lyon

 

173

7. Maple Valley-Anthon-Oto

 

180

8. Hinton

 

213

9. Lawton-Bronson

 

229

10. Sioux Central

 

246

 

 

Top 10 Individuals Advance To State

 

 

1. Leah Seivert, Sibley-Ocheyedan

 

14:36

2. Grace Meyer, Pocahontas Area

 

15:51

3. Faith Meyer, Pocahontas Area

 

16:19

4. Elle Ruffridge, Pocahontas Area

 

16:37

5. Ashley Overberg, Emmetsburg

 

16:39

6. Rose Meyer, Pocahontas Area

 

16:49

7. Tara Harris, Emmetsburg

 

16:59

8. Mikki Mundus, Emmetsburg

 

17:06

9. Halee Rahbusch, South O'Brien

 

17:10

10. Hailey Pullman, West Sioux

 

17:19



Class 2A At Unity Christian (Top 3 Teams Advance To State)

Team Scoring

 

 

1. Unity Christian

 

48

2. Western Christian

 

60

3. South Central Calhoun

 

65

4. Spirit Lake

 

121

5. Sheldon

 

173

6. Okoboji

 

184

7. Sioux Center

 

196

8. OABCIG

 

199

9. Estherville-Lincoln Central

 

217

10. George-Little Rock/Central Lyon

 

225

11. Woodbury Central

 

271

12. Cherokee

 

354

13. Ridge View

 

381

14. East Sac County

 

385

 

 

 

Top 10 Individuals Advance To State

 

 

1. Kassidy DeJong, Unity Christian

 

15:06

2. Erika Douma, Western Christian

 

15:25

3. Miranda Moss, Sioux Center

 

15:32

4. Jacklyn Hoogland, Unity Christian

 

15:38

5. Mady Dick, South Central Calhoun

 

15:41

6. Jordan Bos, Unity Christian

 

15:44

7. Kenedie Kats, Western Christian

 

15:46

8. Dondi Schmidt, Spirit Lake

 

15:50

9. Sydney Batz, South Central Calhoun

 

15:51

10. Bailey Hare, OABCIG

 

15:51



Class 3A At Kuemper Catholic, Carroll (Top 3 Teams Advance To State)

Team Scoring

 

 

1. Spencer

 

40

2. MOC-Floyd Valley

 

49

3. Sioux City Bishop Heelan

 

80

4. Algona

 

94

5. Boone

 

124

6. Webster City

 

180

7. LeMars

 

199

8. Sergeant Bluff-Luton

 

234

9. Boyden Hull/Rock Valley

 

247

10. Kuemper Catholic

 

267

11. Denison-Schleswig

 

281

12. Storm Lake

 

302

 

 

 

Top 10 Individuals Advance To State

 

 

1. Bethany Dykstra, MOC-Floyd Valley

 

15:38

2. Dianna Slight, Boone

 

15:39

3. Tangy Wiseman, Algona

 

15:57

4. Cierra Guerrero, Spencer

 

16:09

5. Sara Bauermeister, Spencer

 

16:21

6. Caroline Ascherl, MOC-Floyd Valley

 

16:27

7. Kelsey Lang, MOC-Floyd Valley

 

16:34

8. Myah Guerrero, Spencer

 

16:44

9. Morgan VanZante, Algona

 

16:48

10. Carissa Pityer, Algona

 

16:51



The Girls State Cross Country Meet will be Saturday November 2nd in Fort Dodge.