Sports

Class 1A Area State Wrestling Participants

Wed 2-19-2014



Emmetsburg

106 Pounds - Tanner Lundgren a Freshman with a record of 27-16 lost in the 1st round to Logan Johnson a Sophomore from Aplington Parkersburg by pinfall in 1 minute and 43 seconds.  In the 1st round consolation, he lost to Ross Randall from West Marshall in sudden victory 7-5. Tanner's state tournament is over and he finishes the season with a record of 27-18.


Graettinger Terril/Ruthven Ayrshire

285 Pounds - Cody Thompson a Junior with a record of 41-3 lost to Tyler Yonkovic a Senior from Maquoketa Valley by a 4-1 decision in the first round.  In the 1st round consolation, he defeated Dawson Dahlke from CMB, Baxter with 8 second pin.  In the 2nd round consolation on Friday night, Cody beat Tim Butcher of Manson NW Webster 7-4.  In the 3rd round consolation on Friday night, Cody beat Garrett Johnston of Panarama, Panora 4-2.  On Saturday Cody wrestled in the consolation semifinals against Ryley Howell of Wapello and lost 7-1.  In the 5th place match Cody lost to Luke Kuennen of Turkey Valley 4-2.  Cody finishes 6th at State and a record of 44-6


Hartley Melvin Sanborn

152 Pounds - Dakota Drenth a Junior with a record of 40-4 lost to Cody Nelson a Senior from North Butler in the first round by Tech Fall 20-4.  In the 1st round consolation, he lost to Brandon Ackerman of Wapsie Valley via pinfall in 22 seconds. Dakota's state tournament is over and he finishes the season with a record of 40-6.

Okoboji

145 Pounds - Noah Bouse a Sophomore with a record of 35-9 lost in the 1st round to Bryce Paul from Alburnett by pinfall in 37 seconds.  In the 1st round consolation, Noah defeated Lane Boender of Sigourney Keota by a 9-6 decision.  Noah wrestled in the 2nd round consolation on Friday evening and lost to Calev Wedeking of North Butler by fall in 2 minutes 58 seconds to end his state tournament.  Noah finishes the season with a record of 36-11


Sibley Ocheyedan

126 Pounds - Dylan Schuck a Freshman with a record of 42-9 lost to Brad Kerkhoff a Junior from Audubon by a 7-5 decision in the first round.  In the 1st round consolation, Dylan lost to Cole Fox of Don Bosco by a 10-2 decision to end his state tournament. Dylan finishes the season with a record of 42-11. 

132 Pounds - Kyle Green a Sophomore with a record of 31-18 lost to JD Rader a Junior from South Hamilton by Tech Fall 16-1 in the first round.  In the 1st round consolation, Kyle defeated Cody Brown of Eddyville Blakesburg Fremont by pinfall in 4 minutes 55 seconds.  Kyle wrestled in the 2nd round consolation on Friday night and lost to Blake Meyer of Sumner Fredricksburg 12-2 to end his state tournament.  Kyle finishes the season with a record of 32-20

138 Pounds - Garrett Sayler a Freshman with a record of 41-11 lost to Travis Cole a Senior from Highland Riverside by pinfall in 3 minutes 39 seconds in the first round.  In the 1st round consolation, Garrett defeated Nathan Fritz of Sigourney Keota by a 6-5 decision.  In the 2nd round consolation on Friday night, he lost via tech fall 15-0 to Erik Freed of Mount Ayr to end his state tournament.  Garrett finishes the season with a record of 42-13

195 Pounds
- Matt Naig a Freshman with a record of 36-13 lost to Rylan Richardson a Sophomore from South Central Calhoun by a 9-3 decision in the first round.  In the 1st round consolation, Matt lost to Hunter Johnston of Eddyville Blakesburg Fremont by sudden victory 3-1 to end his state tournament. Matt finishes the season with a record of 36-15.