Sports

Thursday, Jan. 9 schedule

Thu 1-9-2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls basketball
Jackson County Central at Spirit Lake - on KUOO
Springfield at Redwood Valley
Murray County Central at Heron Lake-Okabena/Fulda
Westbrook-Walnut Grove at Mountain Lake Area/Comfrey
Red Rock Central at Hills-Beaver Creek
Adrian/Ellsworth at Edgerton
Willmar at Southwest Minnesota Christian
West Sioux at Harris-Lake Park
Emmetsburg at Okoboji - on Y100

Boys basketball
Alden-Conger at Martin County West
Cleveland at Truman/Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain
Madelia at Janesville-Waldorf-Pemberton
Lake Crystal Wellcome Memorial at St. Clair
Mankato Loyola at Nicollet
Redwood Valley at Worthington
Hills-Beaver Creek at Murray County Central
Renville County West at Red Rock Central
West Lyon at Spirit Lake - on KUOO
West Sioux at Harris-Lake Park
Emmetsburg at Okoboji - on Y100

Gymnastics
Jackson County Central at Worthington
St. Peter at Martin County Area
Windom/Mountain Lake at Marshall

Wrestling
Jackson County Central and Redwood Valley at Luverne
Martin County at St. Peter
Windom/Mountain Lake at Marshall
Worthington at Pipestone
New Ulm at St. James Area
Waseca at Blue Earth Area
Spirit Lake Park at Storm Lake
Cherokee and Spencer at Estherville Lincoln Central
East Sac County and Pocahontas Area at Okoboji

Boys hockey
Windom Area at Redwood Valley, 7 p.m.
Worthington at Fairmont
Marshall at New Ulm
Minnesota River at Waseca

Girls hockey
Waseca at Windom Area, 7 p.m.
Worthington at Fairmont
New Ulm at Marshall
Morris/Benson at Luverne

College men's basketball
Minnesota at Michigan State, 8 p.m.

College women's basketball
Northwestern at Minnesota, 7 p.m.
Maryland at Iowa, 7 p.m.
South Dakota State at Denver, 8 p.m.

NBA
Portland Trail Blazers at Minnesota Timberwolves, 7 p.m.

College men's hockey
Bemidji State at Alabama-Huntsville, 7:37 p.m.

NHL
Minnesota Wild at Calgary Flames, 8 p.m.

College wrestling
Iowa State at Utah Valley, 6 p.m.
Northern State at Augustana, 8 p.m.