Sports

Thursday, Feb. 20 schedule

Thu 2-20-2020

 

 

 

 

 

 


Iowa wrestling
State tournament, Des Moines

Iowa boys basketball
Class 2A District 4
Semifinals
At Western Christian
Spirit Lake (11-9) vs. West Lyon (12-10), 6:30 p.m. - on Q102
Western Christian (16-5) vs. Okoboji (13-9), 8 p.m. - on Q102
Class 2A District 3
Semifinals
At Hull
Emmetbsurg (12-8) vs. Sioux Central (13-9), 6:30 p.m. - on Y100
Boyden-Hull (18-3) vs. Sheldon (7-15), 8 p.m.
Class 1A District 2
Quarterfinals
At Fonda
Harris-Lake Park (9-10) vs. Glidden-Ralston (6-14), 6:30 p.m.
Newell-Fonda (17-4) vs. Paton-Churdan (5-16), 8 p.m.
At Garrigan
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire (6-13) vs. Fort Dodge St. Edmond (7-13), 6:30 p.m.
Algona Bishop Garrigan (18-2) vs. Storm Lake St. Mary's (3-19), 8 p.m.

Minnesota boys basketball
Jackson County Central at Martin County West, 7:30 p.m. - on XtremeCountry 105.7
Fairmont at Redwood Valley
Worthington at St. Peter
Pipestone at Southwest Minnesota Christian
St. James Area at Truman/Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain
Red Rock Central at Hills-Beaver Creek

Minnesota girls basketball
Minnesota Valley Lutheran at Martin County West, 5:45 p.m. - on XtremeCountry 105.7
Worthington at St. Peter
Fairmont at Albert Lea
Section 3A North Sub-Section
First round
Dawson-Boyd (1-22) at MACCRAY (7-19), 7 p.m.

Boys hockey
Section 3A
Quarterfinals
Windom Area (8-14-1) at New Ulm (18-6-1), 7 p.m.
Worthington (5-20) at Litchfield/Dassel-Cokato (10-14-1), 7 p.m.
Fairmont (6-19) at Hutchinson (16-8-1), 7 p.m.
Luverne (15-10) at Marshall (16-9), 7 p.m.

State girls hockey tournament
Class AA
Quarterfinals
At Xcel Energy Center
Andover (25-2) vs. Farmington (18-10), 11 a.m.
Minnetonka (21-6-1) vs. Roseau (21-5-2), 1 p.m.
Edina (26-1) vs. Burnsville (19-7-2), 6 p.m.
Maple Grove (20-6-1) vs. Hill-Murray (18-9-1), 8 p.m.
Class A
Consolation semifinals
At TRIA Rink
Willmar (18-9-1) vs. Hutchinson (21-8), 10 a.m.
Luverne (22-5-1) vs. South St. Paul (19-8-1), 12 p.m.

College men's basketball
Ohio State at Iowa, 6 p.m. - on KUOO
Northern Iowa at Indiana State, 7 p.m.

College women's basketball
South Dakota State at North Dakota, 7 p.m.
North Dakota State at South Dakota, 7 p.m.
Illinois State at Northern Iowa, 6:30 p.m.

College wrestling
Northern Iowa at Wisconsin, 8 p.m.

%MCEPASTEBIN%