Sports

Three area players on all-state volleyball teams

Fri 11-23-2018

Spirit Lake and Harris-Lake Park both have representatives on all-state volleyball teams selected by the Iowa Girls Coaches Association.

In Class 3A, Spirit Lake senior Payton Ahrenstorff is a third-team choice, while junior Emma Loveall was an honorable mention selection.

In Class 1A, senior Taylor Meyer of Harris-Lake Park was a third-team choice.

Following are the complete teams:

Class 1A
Player of the Year: Bree Thompson, Janesville
Coach of the Year: Shelly Sorensen, Janesville
First team
Bree Thompson, sr., Janesville
Emily Box, sr., Holy Trinity Catholic
Zoe Semelroth, jr., Tripoli
Alisa Bengen, sr., Janesville
Saari Kuehl, soph., Gladbrook-Reinbeck
Katie Peters, sr., LeMars Gehlen Catholic
Lily Liekweg, sr., Janesville
Hayley Geodken, sr., Starmont 
Second team
Riley Gatton, sr., Montezuma
Alex Knop, jr., East Mills
Regan Janssen, sr., Starmont
Eryn Anderson, sr., Holy Trinity Catholic
Emilee Danner, sr., Ar-We-Va
Gabby Gergen, soph., Janesville
Shateah Wetering, jr., Montezuma
Katie Kopriva, jr., North Tama 
Third team
Chloe Coleman, sr., New London
Katelyn Langel, sr., LeMars Gehlen Catholic
Madilyn Vaske, sr., Starmont
Taylor Meyer, sr., Harris-Lake Park
Taylor Boeding, sr., Holy Trinity Catholic
Julia Meister, jr., Janesville
Taylor Smith, jr., Iowa Valley
Takoa Kopriva, jr., North Tama
Honorable mention
Sadie Bobst, sr., Tripoli
Samara Harms, sr., Tripoli
Madison Denny-Weber, sr., Gladbrook Reinbeck
Riley Jewett, sr., Seymour
Addie Pry, jr., New London
Kelsi Askeland, sr., Edgewood-Colesburg
Macy Mommer, sr., Starmont
Abby Pospisil, jr., Cedar Valley Christian
Lizzie Gifford, sr., Central Elkader
Kaylee Smits, sr., Westwood
Olivia Larsen, sr., Newell-Fonda

Class 2A
Player of the Year: Corrina Timmermans, Unity Christian
Coach of the Year: Tammi Veerbeek, Western Christian
First team
Corrina Timmermans, sr., Unity Christian
Sydney Steffen, sr., Dyersville Beckman Catholic
Aubrey Putman, sr., Wilton
Madison Hofman, sr., Western Christian
Amber Rickert, sr., Dike-New Hartford
Morgan Weber, jr., Dike-New Hartford
Jori Bronner, sr., Unity Christian
Camryn McClintock, sr., Sidney
Second team
Heather Boeckenstedt, sr., Dyersville Beckman Catholic
Hailey Wallis, sr., Grundy Center
Kenzie Mantz, sr., Belle Plaine
Olivia Granstra, sr., Western Christian
Jaden Daffer, sr., Sidney
Kylie Willis, sr., Grundy Center
Sydni Huisman, sr., Treynor
Ellie Bildstein, sr., Dyersville Beckman Catholic
Third team
Macay Van’t Hall, jr., Western Christian
Brooklyn Hundt, sr., Tri-Center
Kamryn Meyer, sr., Durant
Selena Sayre, jr., Van Buren
Allie Petry, soph., Council Bluffs St. Albert
Olivia Larsen, jr., Sidney
Helaina Hillyard, jr., Mediapolis
Tori Wynja, jr., Western Christian
Honorable mention
Kelsey Hobbie, jr., Sidney
Erin Wieringa, sr., Unity Christian
Emma Huisman, sr., Pella Christian
Olivia Maassen, sr., Tri-Center
Isabell Manning, soph., Van Buren
Abbey Fryauf, sr., West Branch
Isabelle Bennett, sr., Dyersville Beckman Catholic
Jaedynn Evans, sr., Iowa City Regina
Kassidy Pingel, sr., Cherokee
Lilly Dahir, sr., Tri-Center
Ashlynn Kuhn, soph., Hudson

Class 3A
Player of the Year: Sommer Daniel, Tipton 
Coach of the Year: Keith Stickrod, Carroll Kuemper Catholic
First team
Aimee Adams, sr., Carroll Kuemper Catholic
Sommer Daniel, jr., Tipton
Rory Light, sr., Mount Vernon
Sydney Midlang, sr., Osage
Rylie Olson, jr., Osage
Kara Peter, jr., Carroll Kuemper Catholic
Kate Shannon, sr., Waterloo Columbus Catholic
Second team
Macy Akers, sr., West Liberty
Jazlyn DeHaan, soph., MOC-Floyd Valley
MaKayla Geise, sr. Roland-Story
Danielle Johnson, soph., Osage
Madi Parson, sr. Camanche
Amanda Smith, sr., Tipton
Sophia Walker, jr., Red Oak
Third team
Payton Ahrenstroff, sr., Spirit Lake
Delaney McSweeney, sr., Center Point-Urbana
Morgan Middleton, soph., Clarion-Goldfield-Dows
Maci Overmohle, sr., Carroll Kuemper Catholic
Rachel Rinken, jr., New Hampton
Belle Weber, soph., Union Community
Kylie Welch, jr., Davenport Assumption
Honorable mention
Karly Berkland, sr., Williamsburg
Lauren Frerichs, sr. New Hampton
Jori Hajek, soph., Humboldt
Morgan Hussman, srt., Center Point-Urbana
Chloe Johnson, jr., Red Oak
Emma Loveall, jr., Spirit Lake
Lea Nelson, sr., Davenport Assumption

Class 4A
Player of the Year: Aliyah Carter, Dubuque Wahlert
Coach of the Year: Lindsey Beaves, Dubuque Wahlert
First team
Aliyah Carter, jr., Dubuque Wahlert
Emily Holterhaus, sr., Pella
Kenzie Foley, jr., Sergeant Bluff-Luton
Madison Larson, sr., Independence
Akeela Jefferson, sr., Cedar Rapids Xavier
Carolyn Conlon, sr., Dubuque Wahlert
Macey Kleitsch, jr., West Delaware
Madison Harms, jr., Sergeant Bluff-Luton
Second team
Eve Magill, soph., Cedar Rapids Xavier
Kate Tidman, sr., Bondurant-Farrar
Holly Cooksley, sr., Independence
Claire Demmer, sr., West Delaware
Megan Witte, jr., Lewis Central
Katelyn Knudsen, jr., Dallas Center-Grimes
Grace Tubbs, sr., Clinton
Nicole Jacobson, sr., Sioux City Bishop Heelan Catholic
Honorable mention
Dakota Miles, sr., Dallas Center Grimes
Jazmine Yamilkoski, soph., Cedar Rapids Xavier
Natalie Clayberg, sr., Pella
Danae Drish, sr., Fairfield
Jessica Jacobs, sr., Waverly-Shell Rock
Macy Bailey, sr., Bondurant-Farrar
Elle Sneller, jr., Sergeant Bluff-Luton
Maya Schmidt, sr., Sergeant Bluff-Luton
Shauntina Williams, sr., Clear Creek-Amana
Sydney Hearn, sr., Independence
Grace Hintze, sr., Bondurant-Farrar
LeeAnn Potter, jr., Iowa City Liberty
Holly Faley, sr., Marion

Class 5A
Player of the Year: Madi Kubik West Des Moines Valley
Coach of the Year: Matt Johnson Cedar Falls
First team
Maddy Baxter, sr., Cedar Rapids Jefferson
Akacia Brown, jr., Cedar Falls
Kaylee Donner, sr., Cedar Rapids Jefferson
Emerson Green, jr., Cedar Falls
Madi Kubik, sr., Valley, West Des Moines
Megan Renner, sr., Linn-Mar, Marion
Devyn Robinson, jr., Ankeny Centennial
Kenna Sauer, sr., Ankeny Centennial
Second team
Kaylissa Arndorfer, sr., Waterloo West
Elaina Bohnet, jr., Council Bluffs Abraham Lincoln
Haley Bush, sr., Waukee
Sydney Kloubec, sr., Cedar Rapids Jefferson
Phyona Schrader, soph., Ankeny
Jada Wills, jr., Dubuque, Hempstead
Ari Winters, sr., Ankeny Centennial
Alyana Yates, jr., Cedar Falls
Honorable mention
Kaci Behrens, jr., Ankeny
Erica Brohm, jr., Pleasant Valley
Sam Christiansen, jr., Council Bluffs Abraham Lincoln
Olivia Curry, jr., Valley, West Des Moines
Anna Gorsich, sr., Linn-Mar
Kirsten Graves, jr., Cedar Falls
Ally Grothusen, sr., Bettendorf
Dara Hulstein, sr., Cedar Falls
Jacey Koethe, sr., West Des Moines Dowling Catholic
Hayden Kubik, fr., West Des Moines Valley
Megan Lively, sr., Ankeny Centennial
Payton Lombardi, soph., West Des Moines Valley
Sydney Smetzer, sr., Urbandale
Isabelle Vacek, jr., Ankeny

Elite all-state 
Player of the Year: Madi Kubik, West Des Moines Valley
Akacia Brown, jr., Cedar Falls
Aliyah Carter, jr., Dubuque Wahlert Catholic
Kaylee Donner, sr., Cedar Rapids Jefferson
Madi Kubik,. sr., West Des Moines Valley
Megan Renner, sr., Linn Mar
Devyn Robinson, jr., Ankeny Centennial
Kenna Sauer, sr., Ankeny Centennial
Bree Thompson, sr., Janesville