Sports

Saturday, June 2 results

Sun 6-3-2018

 

Iowa softball
Boyden-Hull/Rock Valley 6, Spirit Lake 5
Spirit Lake 12, Sheldon 0
Spirit Lake 8, Sioux Center 2

Track and field
Section 2A
At Mankato West
Boys
1. Jordan 114, 2. Southwest Christian 88, 3. Fairmont 87, 4. LeSueur-Henderson 75, 5. Glencoe-Silver Lake 53, 6. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 46, 7. St. Clair/Immanuel Lutheran 40.5, 8. Waterville-Elysian-Morristown 38, 9. St. Peter 37, 10. Tri-City United 28.
11. Blue Earth Area 27, 12. St. James Area 24, 13. St. James Area 24, 14. Mankato Loyola/Cleveland 22.5, 15. Belle Plaine 21, 16. Mayer Lutheran 18.5, 17. United South Central 18, 18. Gibbon-Fairfax-Winthrop 17.5, 19. Minnesota Valley Lutheran 17, 20. Maple River 14.
21. Martin County West 10, 22. Lake Crystal/Wellcome Memorial/Nicollet 8, 23. Holy Family Catholic 5.5, 24. (tie) Sleepy Eye Unified, Norwood Young America 2, 26. Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 1.
Girls
1. Fairmont 131.5, 2. St. Peter 91, 3. Belle Plaine 83, 4. Southwest Christian 57, 5. Waterville-Elysian-Morristown 52, 6. Glencoe-Silver Lake 46, 7. (tie) Minnesota Valley Lutheran, Maple River 44, 9. Blue Earth Area 41, 10. Lake Crystal/Wellcome Memorial/Nicollet 40.
11. St. Clair/Immanuel Lutheran 39, 12. Holy Family Catholic 36, 13. (tie) LeSueur-Henderson, Jordan 31. 15. Janesville-Waldorf-Pemberton 15.5, 16. Martin County West 13, 17. Gibbon-Fairfax-Winthrop 11, 18. Tri-City United 10, 19. Norwood Young America 9, 20. (tie) Mankato Loyola/Cleveland, Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 3, 22. St. James Area 1.

Minnesota baseball
Section 3AA
At Marshall
Winner's bracket
Paynesville 16, Luverne 7
Loser's bracket
Pipestone 12, New London-Spicer 1 (5 innings)
Section 3A
At Miilroy
Winner's bracket
Wabasso 5, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 0
Loser's bracket
Lac qui Parle Valley 12, Minneota 1 (6 innings)
Section 2A
At Franklin Rogers Park, Mankato
Winner's bracket
Sleepy Eye 4, BOLD 1
Loser's bracket
Cleveland 8, New Ulm Cathedral 3
Springfield 5, Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain 4
Section 2AAA
At New Ulm
Winner's bracket
New Ulm 6, Mankato West 2
Loser's bracket
Marshall 4, Worthington 0
Mankato East 2, Hutchinson 1
Marshall 1, Mankato East 0

Iowa boys soccer
State tournament
Class 1A
Championship
Iowa City Regina 2, Des Moines Christian 1
Consolation
Gilbert 2, Williamsburg 0
Class 2A
Championship
Pella 3, Storm Lake 2
Consolation
Marion 4, Cedar Rapids Xavier 3 (OT)
Class 3A
Championship
Waukee 3, Bettendorf 0
Consolation
Ankeny 4, Iowa City West 3 (2 OT)

Major League Baseball
American League
Minnesota Twins 7, Cleveland Indians 1
Kansas City 5, Oakland 4
New York Yankees 8, Baltimore 5
Detroit 7, Toronto 4
Boston 5, Houston 4
Texas 3, Los Angeles Angels 2
Seattle 3, Tampa Bay 1
National League
St. Louis 3, Pittsburgh 2
Washington 5, Atlanta 3
Chicago Cubs 7, New York Mets 4
Los Angeles Dodgers 12, Colorado 4
San Diego 8, Cincinnati 2
San Francisco 2, Philadelphia 0
Arizona 6, Miami 2
Interleague
Milwaukee 5, Chicago White Sox 0

College baseball
NCAA tournament
Minneapolis Regional
Winner's bracket
Minnesota 3, UCLA 2 (10 innings)
Loser's bracket
Gonzaga 8, Canisius 2

Division II World Series
At Cary, N.C.
Augustana 3, Columbus State 2

NHL
Stanley Cup Final
Washington 3, Vegas 1
(Washington leads series 2-1)