Sports

Saturday, June 1 results

Sun 6-2-2019

 

 

 

 

 

Track and field
Section 2A
At Mankato West
Girls
1. Belle Plaine 94, 2. Jordan 72, 3. Fairmont 68, 4. St. Peter 47, 5. (tie) Minnesota Valley Lutheran, Janesville-Waldorf-Pemberton 41, 7. Maple River 39, 8. Waterville-Elysian-Morristown 35.5, 9. Martin County West 35, 10. Glencoe-Silver Lake 31.
11. Norwood Young America 27, 12. Southwest Christian 26, 13. (tie) Blue Earth Area, Lake Crystal/Wellcome Memorial/Nicollet 23, 15. Sibley East 19, 16. St. Clair/Immanuel Lutheran 17.5, 17. LeSueur-Henderson 15, 18. (tie) United South Central, River Valley 11, 20. (tie) Tri-City United Gibbon-Fairfax-Winthrop 9.
22. Holy Family Catholic 8, 23. St. James Area 5, 24. Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 3, 25. Mayer Lutheran 1.
Boys
1. Jordan 141, 2. Fairmont 78, 3. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 50, 4. St. Peter 49, 5. LeSueur-Henderson 47, 6. Blue Earth Area 41, 7. St. Clair/Immanuel Lutheran 39, 8. Belle Plaine 33, 9. Mankato Loyola/Cleveland 29, 10. Mayer Lutheran 28.
11. Sibley East 25, 12. Holy Family Catholic 18, 13. Tri-City United 16, 14. (tie) Minnesota Valley Lutheran, St. James Area, Glencoe-Silver Lake 15, 17. (tie) Maple River, Waterville-Elysian-Morristown 14, 19. Lake Crysal Wellcome Memorial/Nicollet 11, 20. Martin County West 10.
21. Janesville-Waldorf-Pemberton 7, 22. (tie) River Valley, Southwest Christian 6, 24. (tie) Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther, Gibbon-Fairfax-Winthrop 4, 26. United South Central 2.

Minnesota baseball
Section 3AA
At Marshall
Winner's bracket
Paynesville 5, Luverne 1
Loser's bracket
Fairmont 8, Atwater-Cosmos-Grove City 2

Section 3A
At Milroy
Winner's bracket
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 10, Minneota 1
Loser's bracket
Lac qui Parle Valley 9, Renville County West 8

Section 2A
At Franklin Rogers Park, Mankato
Winner's bracket
BOLD 8, Springfield 4
Loser's bracket
Mankato Loyola 12, Cleveland 4
New Ulm Cathedral 9, Buffalo Lake-Hector-Stewart 2

Section 2AAA
At New Ulm
Loser's bracket
Mankato West 7, New Ulm 5
Marshall 4, Worthington 0
Marshall 6, Mankato West 0
Winner's bracket
Hutchinson 2, Mankato East 1

Iowa baseball
Spirit Lake 11, Sheldon 3
Sergeant Bluff-Luton 19, Spirit Lake 0

Marcus-Meriden-Cleghorn-Remsen-Union 9, Hartley-Melvin-Sanborn 5
Cherokee 2, Hartley-Melvin-Sanborn 1

Iowa softball
Spirit Lake 8, Boyden-Hull/Rock Valley 4
Spirit Lake 9, Sheldon 4
Spirit Lake 7, Sioux Center 1

Southern Plains Football League
South Central Hawgs 40, North Iowa Bucks 0
Med City Freeze 31, Southeast Minnesota Warhawks 6
Buffalo Ridge Wildcats 27, Madison Warriors 24
Watertown Rebels 45, Sioux Empire Crusaders 0
Central Iowa Chiefs 16, Albert Lea Grizzlies 14
Tri-State Buffalos 42, Dakota Bulldogs 6

Iowa state boys soccer tournament
Class 1A
Semifinals
Iowa City Regina 3, West Liberty 1
Waterloo Columbus Catholic 2, Sioux Center 0
Class 2A
Semifinals
Cedar Rapids Xavier 2, Gilbert 0
Council Bluffs Lewis Central 1, Hudson United 0
Class 3A
Semifinals
Waukee 3, Bettendorf 0
Iowa City West 3, Cedar Rapids Washington 1

Major League Baseball
American League
Minnesota Twins 6, Tampa Bay Rays 2
Cleveland 5, Chicago White Sox 2
Texas 6, Kansas City 2
Los Angeles Angels 6, Seattle 3
New York Yankees 5, Boston 3
Houston 5, Oakland 1
National League
Milwaukee 12, Pittsburgh 10 (13 innings)
Washington 5, Cincinnati 2
St. Louis 7, Chicago Cubs 4
Arizona 6, New York Mets 5 (11 innings)
Los Angeles Dodgers 4, Philadelphia 3
Miami 9, San Diego 3
Interleague
San Francisco 8, Baltimore 2
Atlanta 10, Detroit 5
Colorado 4, Toronto 2

WNBA
Minnesota Lynx 70, Dallas Wings 67
Washington 96, Atlanta 75
Indiana 92, New York 77
Chicago 83, Seattle 79

NHL
Stanley Cup Final
Boston 7, St. Louis 2
(Boston leads series 2-1)