Sports

Saturday, Feb. 9 results

Sun 2-10-2019

 

Iowa wrestling
Class 2A District 7
At Orange City
1. Spirit Lake Park 140, 2. Sioux City Bishop Heelan Catholic 131.5, 3. Central Lyon/George-Little Rock 86, 4. Sioux Center 34, 5. Cherokee 31, 6. MOC-Floyd Valley 30, 7. Okoboji 28.5, 8. Spencer 28, 9. Sheldon/South O'Brien 27, 10. Estherville Lincoln Central 25, 11. Ridge View 19, 12. Boyden-Hull/Rock Valley 14.0
Class 1A District 4
At Lake Mills
1. Emmetsburg 103, 2. Central Springs 85, 3. Lake Mills 76, 4. Graettinger-Terril/-Ruthven-Ayrshire 70, 5. West Hancock 66, 6. Mason City Newman Catholic 51, 7. Eagle Grove 48, 8. Belmond-Klemme 32, 9. Fort Dodge St. Edmond 15, 10. North Union 11, 11. Northwood-Kensett 9.5, 12. (tie) Northwest Webster, 12. South Hamilton 0.
Class 1A District 6
At Sibley
1. West Sioux 138.5, 2. Woodbury Central 85, 3. Akron-Westfield 55, 4. South Central Calhoun 45, 5. East Sac County 44, 6. Westwood 42, 7. Alta-Aurelia 40, 8. Hinton 32, 9. West Lyon 29, 10. Sibley-Ocheyedan 19.5, 11. Wetsern Christian 12, 12. Hartley-Melvin-Sanborn 10, 12. Kingsley-Pierson 10, 14. Sioux Central 9, 15. MVAOCOU 8, 16. Lawton-Bronson 0.

Minnesota wrestling
Valley Conference Duals
At Lake Crystal
Fairmont/Martin County West 66, Lake Crystal-Wellcome Memorial 6
Lake Crystal-Wellcome Memorial 52, St. Clair/Mankato Loyola 15
Lake Crystal-Wellcome Memorial 60, Madelia/Truman/Martin Luther 12
Fairmont/Martin County West 68, St. Clair/Mankato Loyola 0
Fairmont/Martin County West 70, Madelia/Truman/Martin Luther 0
St. Clair/Mankato Loyola 42, Madelia/Truman/Martin Luther 6

Iowa girls basketball
Class 3A Region 1
Quarterfinals
Estherville Lincoln Central 41, Spirit Lake 36
Algona 70, OABCIG 39
Sioux Center 49, Okoboji 48
MOC-Floyd Valley 48, Sheldon 32
Class 2A Region 1
First round
West Lyon 71, Sibley-Ocheyedan 27
Boyden-Hull 56, Hinton 21
Rock Valley 62, Lawton-Bronson 53
Central Lyon 58, Western Christian 52
Class 1A Region 1
First round
George-Little Rock 70, Harris-Lake Park 50
Marcus-Meriden-Cleghorn/Remsen-Union 62, Trinity Christian 33

Minnesota girls basketball
Marshall 73, Windom 50
Fairmont 65, St. James Area 38
Red Rock Central 53, Lakeview 37
Valley Conference Showcase
At Nicollet
Lake Crystal Wellcome Memorial 61, Martin County West 53
Nicollet/Loyola 68, Cleveland 59
Alden-Conger/Glenville-Emmons 58, St. Clair 52

Minnesota boys basketball
Marshall 91, Windom 42
Pipestone 50, Fairmont 48 (OT)
Mankato Loyola 49, Madelia 39
Janesville-Waldorf-Pemberton 64, Lake Crystal Wellcome Memorial 46
Alden-Conger 50, Cleveland 34
Mountain Lake Area/Comfrey 75, Westbrook-Walnut Grove 64
Lakeview 57, Red Rock Central 43

Gymnastics
Big South Conference
At Welcome
1. Worthington 141.875, 2. New Ulm 138.8, 3. Jackson County Central 137.675, 4. Martin County Area 136.225.

Boys hockey
Waseca 4, Windom Area 1

Girls hockey
Section 3A
Semifinals
Mankato East/Loyola 4, Luverne 3 (OT)
Mankato West 3, Marshall 2 (2 OT)

College men's basketball
Dakota County 92, Iowa Lakes 81
St. Cloud Technical 78, Minnesota West 71
Michigan State 79, Minnesota 55
TCU 92, Iowa State 83
Drake 83, Northern Iowa 77
South Dakota State 80, North Dakota 55
Northern State 91, Southwest Minnesota State 81
Augustana 92, St. Cloud State 91
Minnesota State 77, Bemidji State 66
Minnesota-Duluth 77, Wayne State 72
Minnesota State Moorhead 75, Sioux Falls 71
Winona State 84, Mary 56
Minnesota-Crookston 81, Concordia-St. Paul 61
Augsburg 88, St. Thomas 86
St. Mary's 86, Macalaster 69
St. John's 74, St. Olaf 57
Hamline 71, Carleton 62
Bethel 74, Concordia (Moorhead) 56
Buena Vista 83, Dubuque 61

College women's basketball
Iowa Lakes 60, Southeastern 56
Minnesota West 97, St. Cloud Technical 54
Iowa State 77, West Virginia 61
South Dakota State 81, North Dakota 58
Northern State 56, Southwest Minnesota State 51
St. Cloud State 63, Augustana 48
Minnesota State 75, Bemidji State 64
Minnesota-Duluth 79, Wayne State 57
Sioux Falls 77, Minnesota State Moorhead 74
Winona State 57, Mary 54
Concordia-St. Paul 67, Minnesota-Crookston 59
Hamline 60, Carleton 50
Gustavus 69, St. Catherine 56
Macalaster 66, St. Mary's 57
St. Benedict 74, St. Olaf 71
St. Thomas 83, Augsburg 68
Bethel 82, Concordia (Moorhead) 39
Buena Vista 95, Dubuque 73

NBA
Utah 125, San Antonio 105
Indiana 105, Cleveland 90
Charlotte 129, Atlanta 120
Toronto 104, New York 99
Los Angeles Clippers 123, Boston 112
Memphis 99, New Orleans 90
Washington 134, Chicago 125
Oklahoma City 117, Houston 112
Orlando 103, Milwaukee 83

College men's hockey
Penn State 6, Minnesota 2
Minnesota State 3, Michigan Tech 2 (OT)
Bemidji State 6, Ferris State 1
St. Cloud State 5, Colorado College 4 (OT)
Concordia (Moorhead) 1, Gustavus 0
Hamline 7, St. Mary's 4
St. Olaf 3, Bethel 1

College women's hockey
Wisconsin 7, Minnesota State 2
St. Cloud State 3, Minnesota-Duluth 2
Ohio State 5, Bemidji State 1
Gustavus 5, Concordia (Moorhead) 1
Hamline 7, St. Mary's 1
Augsburg 2, St. Catherine 0
St. Olaf 4, Bethel 4 (tie)
St. Thomas 2, St. Benedict 1

NHL
Minnesota Wild 4, New Jersey Devils 2
Philadelphia 6, Anaheim 2
Buffalo 3, Detroit 1
New York Islanders 4, Colorado 3 (OT)
Boston 5, Los Angeles 4 (OT)
Ottawa 5, Winnipeg 2
St. Louis 3, Nashville 2
Arizona 3, Dallas 2
San Jose 5, Edmonton 2
Florida 5, Washington 4 (OT)
Tampa Bay 5, Pittsburgh 4
Toronto 4, Montreal 3 (OT)
Vancouver 4, Calgary 3 (SO)
Columbus 4, Vegas 3

College wrestling
Northern Iowa 29, Utah Valley 12

College softball
Ole Miss 3, Minnesota 1
Tulsa 3, Iowa 0
LSU 16, Iowa 1 (5 innings)
Northern Iowa 9, Saint Louis 4
Southeast Missouri State 16, Northern Iowa 0 (5 innings)
South Dakota State 14, Saint Louis 0 (5 innings)
South Dakota State 6, Drake 4