Sports

Saturday, Feb. 10 results

Sun 2-11-2018

Iowa wrestling
Class 2A District 7
At Sioux Center
1. Sioux City Bishop Heelan Catholic 98, 2. Sergeant Bluff-Luton 96, 3. Central Lyon/George-Little Rock 91, 4. OA-BCIG 62.5, 5. Cherokee 46, 6. Spirit Lake Park 45, 7. Spencer 33, 8. Estherville Lincoln Central 29, 9. MOC-Floyd Valley 26, 10. Boyden-Hull/Rock Valley 18, 11. Sheldon-South O`Brien 16, 12. Sioux Center 13.
Class 1A District 7
At Inwood
1. Woodbury Central 107, 2. West Sioux 102, 3. Sibley-Ocheyedan 69, 4. West Monona-Whiting 63, 5. Westwood 52, 6. West Lyon 40, 7. Akron-Westfield 38, 8. Western Christian 30, 9. Okoboji 25, 10. Lawton-Bronson 20, 11. Maple Valley-Anthon-Oto 14, 12. Hinton 12, 13. Kingsley-Pierson 10, 14. Hartley-Melvin-Sanborn 0.
Class 1A District 3
At Manson
1. Lake Mills 116, 2. Emmetsburg 85, 3. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 66, 4. Northwest Webster  60.5, 5. Mason City Newman Catholic  57, 6. Belmond-Klemme 49, 7. Eagle Grove 45, 8. West Hancock 32, 9. Alta/Aurelia 20, 10. (tie) Fort Dodge St. Edmond, West Fork 10, 12. (tie) East Sac County, West Bend-Mallard 8.

Iowa girls basketball
Class 3A Region 1
Quarterfinals
Spirit Lake 47, Sheldon 44
Sioux Center 53, MOC-Floyd Valley 42
Estherville Lincoln Central 50, Pocahontas Area 44
South Central Calhoun 64, Southeast Valley 30
Class 2A Region 1
First round
Boyden-Hull 64, Sibley-Ocheyedan 37
Central Lyon 68, Rock Valley 56
Emmetsburg 52, Hartley-Melvin-Sanborn 36
Sioux Central 60, South O'Brien 53
Class 1A Region 1
First round
Storm Lake St. Mary's 47, Clay Central-Everly 45

Minnesota girls basketball
Jackson County Central 62, St. James Area 28
Waseca 68, Worthington 40
Waterville-Elysian-Morristown 62, Fairmont 48
Red Rock Central 48, Lakeview 28
Russell-Tyler-Ruthton 67, Fulda 32
Valley Conference Showcase
At Madelia
Martin County West 48, St. Clair 46
Cleveland 66, Nicollet/Loyola 60
Lake Crystal Wellcome Memorial 80, Janesville-Waldorf-Pemberton 55
Madelia 64, Hope Academy 35

Minnesota boys basketball
Marshall 84, Faribault 58
Waseca 68, Worthington 47
Lakeview 57, Red Rock Central 46
Russell-Tyler-Ruthton 85, Fulda 33

Gymnastics
Big South Conference
At Worthington
1. Worthington 144.475, 2. Jackson County Central 142.5, 3. New Ulm 135.775, 4. St. Peter 131.5.

Boys hockey
Waseca 7, Windom Area 4

South Dakota Amateur Hockey Association
Boji 5, Aberdeen 2

Girls hockey
Section 3A
Semifinals
Marshall 6, Luverne 3
Mankato West 6, Mankato East 5 (OT)

College men's basketball
Minnesota West 87, Western Technical 78
Iowa Lakes 94, Southwestern 86
Ohio State 82, Iowa 64
Iowa State 88, Oklahoma 80
Drake 71, Northern Iowa 64
South Dakota State 85, Oral Roberts 75
Southwest Minnesota State 81, Augustana 77
Winona State 90, Minnesota State Mankato 78
Wayne State 78, Sioux Falls 64
Minnesota-Duluth 67, Mary 60
St. Cloud State 96, Minot State 60
Upper Iowa 74, Concordia (St. Paul) 73
Minnesota-Crookston 89, Minnesota State Moorhead 73
Northern State 104, Bemidji State 76
Bethel 70, Gustavus 69
Carleton 72, Concordia (Moorhead) 48
Macalaster 81, St. Mary's 80
St. John's 85, Augsburg 73
St. Olaf 66, St. Thomas 66
Loras 104, Buena Vista 94

College women's basketball
Minnesota West 80, Western Technical 51
Iowa Lakes 75, Southwestern 47
Oklahoma State 81, Iowa State 73
South Dakota State 96, Oral Roberts 72
South Dakota 96, Doane 54
Augustana 77, Southwest Minnesota State 58
Minnesota State Mankato 90, Winona State 67
Wayne State 64, Sioux Falls 51
St. Cloud State 70, Minot State 61
Minnesota-Duluth 69, Mary 66
Northern State 89, Bemidji State 48
Minnesota State Moorhead 71, Minnesota-Crookston 56
Concordia (St. Paul) 87, Upper Iowa 59
Gustavus 77, Bethel 60
Concordia (Moorhead) 66, Carleton 55
St. Catherine 68, Hamline 61
St. Benedict 74, Augsburg 58
St. Mary's 69, Macalaster 57
St. Thomas 77, St. Olaf 31
Beuna Vista 69, Loras 56

NBA
New Orleans 138, Brooklyn 128 (2 OT)
Milwaukee 111, Orlando 104
Philadelphia 112, Los Angeles Clippers 98
Washington 101, Chicago 90
Dallas 130, Los Angeles Lakers 123
Golden State 122, San Antonio 105
Denver 123, Phoenix 113

College men's hockey
Minnesota 7, Wisconsin 1
Minnesota State Mankato 6, Alabama-Huntsville 1
Michigan Tech 5, Bemidji State 1
St. Cloud State 4, Miami 0
Gustavus 5, Concordia (Moorhead) 1
Hamline 4, St. Mary's 3
St. Olaf 9, Bethel 1
St. John's 4, St. Thomas 1

College women's hockey
Ohio State 3, Minnesota State Mankato 2
Minnesota-Duluth 3, Wisconsin 3 (tie)
St. Cloud State 4, Bemidji State 1
Gustavus 4, Concordia (Moorhead) 1
Augsburg 3, St. Catherine 1
Bethel 7, St. Olaf 1
Hamline 6, St. Mary's 0
St. Thomas 6, St. Benedict 1

NHL
Minnesota Wild 3, Chicago Blackhawks 0
Buffalo 4, Boston 2
Columbus 6, New Jersey 1
Nashville 3, Montreal 2 (SO)
Tampa Bay 4, Los Angeles 3
Toronto 6, Ottawa 3
Carolina 3, Colorado 1
Philadelphia 4, Arizona 3 (SO)
San Jose 6, Edmonton 4

College wrestling
Penn State 28, Iowa 13
Northern Iowa 31, Iowa State 7
Minnesota State Moorhead 25, Southwest Minnesota State 13