Sports

Saturday, Dec. 2 results

Sun 12-3-2017

Iowa wrestling
Okoboji Invitational
1. Central Lyon/George-Little Rock 197, 2. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 193.5, 3. Spirit Lake Park 164, 4. Sibley-Ocheyedan 151, 5. West Hancock 137.5, 6. Hartley-Melvin-Sanborn 122, 7. Okoboji 78.5, 8. North Union 53, 9. Fulda/Murray County Central 36, 10. Sioux Central 19.5.

Minnesota wrestling
Paul Krueger Classic
At St. James
1. St. James Area 196.5, 2. Marshall 183, 3. Lake Crystal Wellcome Memorial 117.5, 4. Jackson County Central 110, 5. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 91, 6. Minnehaha Academy/DeLaSalle 39.
Dick Maher Invitational
At Blue Earth
1. Fairmont/Martin County West 238, 2. Lake Mills 191, 3. Mankato East 161.5, 4. Maple River 148, 5. Blue Earth Area 127, 6. Brainerd 89, 7. Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 74, 8. Madelia/Truman/Martin Luther 7.
Don Hall Invitational
At Glencoe
1. Zumbrota-Mazeppa 191, 2. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 162.5, 3. Windom/Mountain Lake 139, 4. New Ulm 134, 5. Kimball 75, 6. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 70, 7. LeSueur-Henderson 67.5, 8. St. Clair/Mankato Loyola 28, 9. Howard Lake-Waverly/Winsted 27, 10. Trimity 21.5.

Iowa girls basketball
Sioux Central 44, Spencer 39

Iowa boys basketball
Spencer 79, Sioux Central 59

Minnesota girls basketball
Russell-Tyler-Ruthton 71, Adrian 58
West Lyon 65, Hills-Beaver Creek 55
Big South Conference Showcase
At Worthington
New Ulm 75, Jackson County Central 62
Windom 50, St. James Area 38
Waseca 70, Pipestone 39
Luverne 63, Fairmont 55
Blue Earth Area 58, Redwood Valley 43
Marshall 83, Southwest Minnesota Christian 79 (OT)
Worthington 71, St. Peter 61

Minnesota boys basketball
Fairmont 69, Belle Plaine 57
Russell-Tyler-Ruthton 91, Adrian 34
Lac qui Parle Valley 81, Ellsworth 50
Murray County Central 69, Sleepy Eye 58
Southwest Minnesota Christian 78, Dawson-Boyd 59
West Lyon 88, Hills-Beavr Creek 50
Madelia tournament
Championship
Janesville-Waldorf-Pemberton 54, Truman/Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain 47
Third place
Alden-Conger 45, Madelia 43

Girls hockey
Windom Area 4, Morris/Benson 1
Minnehaha Academy 11, Fairmont 0
Luverne 3, Mankato West 2 (OT)
Minnesota River 4, Marshall 3
Austin 5, Waseca 4
Burnsville 6, New Ulm 3

Boys hockey
Windom Area 4, Morris/Benson 3
Minnesota River 7, Worthington 0
Waseca 6, Redwood Valley 1
Mound Westonka/Waterown-Mayer 5, New Ulm 1

College men's basketball
Southeastern 89, Iowa Lakes 77
Minnesota West 81, Vermilion 77
Penn State 77, Iowa 73
Duke 96, South Dakota 80
Minnesota State Mankato 90, Augustana 79
Southwest Minnesota State 79, Winona State 76
Sioux Falls 90, Upper Iowa 78
St. Cloud State 96, Bemidji State 62
Wayne State 76, Concordia (St. Paul) 57
Minnesota-Crookston 98, Minnesota-Duluth 90
Minot State 78, Minnesota State Moorhead 65
Gustavus 67, St. Olaf 62
Augsburg 93, St. Mary's 74
St. John's 79, Bethel 63
Hamline 69, St. Thomas 61
Concordia (Moorhead) 73, Macalaster 47
Wisconsin-River Falls 72, Carleton 69
Buena Vista 94, Coe 84

College women's basketball
Minnesota West 96, Vermilion 60
Vanderbilt 77, Iowa State 74
North Dakota 80, Northern Iowa 72
Stephen F. Austin 77, South Dakota 55
Augustana 80, Minnesota State Mankato 55
Winona State 68, Southwest Minnesota State 66
Sioux Falls 83, Upper Iowa 74
Bemidji State 52, St. Cloud State 51
Wayne State 79, Concordia (St. Paul) 62
Minnesota-Duluth 74, Minnesota-Crookston 64
Minnesota State Moorhead 85, Minot State 64
Gustavus 88, St. Olaf 47
St. Thomas 76, Hamline 56
Augsburg 69, St. Mary's 59
St. Benedict 60, Bethel 56
Carleton 61, St. Catherine 56
Macalaster 60, Concordia (Moorhead) 58
Buena Vista 85, Coe 66

NBA
Boston 116, Phoenix 111
Dallas 108, Los Angeles Clippers 82
Atlanta 114, Brooklyn 102
Cleveland 116, Memphis 111
Philadelphia 108, Detroit 103
Milwaukee 109, Sacramento 104
Denver 115, Los Angeles Lakers 100
New Orleans 123, Portland 116

College men's hockey
Wisconsin 3, Minnesota 2
Bemidji State 3, Bowling Green 3 (tie)
Denver 2, Minnesota-Duluth 1
St. Cloud State 5, Omaha 0
Gustavus 4, Bethel 0
St. Thomas 5, Augsburg 4
St. Olaf 3, Concordia (Moorhead) 1
St. John's 4, St. Mary's 1

College women's hockey
Bemidji State 4, Minnesota 2
Minnesota State Mankato 5, Minnesota Whitecaps 2
Wisconsin 3, Minnesota-Duluth 1
St. Cloud State 0, Ohio State 0 (tie)
Gustavus 4, Bethel 2
Hamline 4, St. Catherine 0
St. Olaf 2, Concordia (Moorhead) 2 (tie)
St. Mary's 2, St. Benedict 1 (OT)
St. Thomas 4, Augsburg 0

NHL
Minnesota Wild 2, St. Louis Blues 1 (OT)
Boston 3, Philadelphia 0
Pittsburgh 5, Buffalo 1
Montreal 10, Detroit 1
Washington 4, Columbus 3
Vancouver 2, Toronto 1
Tampa Bay 5, San Jose 2
Carolina 3, Florida 2 (OT)
Nashville 3, Anaheim 2 (SO)
Arizona 5, New Jersey 0
Dallas 3, Chicago 2 (SO)
Edmonton 7, Calgary 5

College football
FCS Playoffs
Second round
South Dakota State 37, Northern Iowa 22
Sam Houston State 54, South Dakota 42
NCAA Division II Playoffs
Quarterfinals
Texas A&M-Commerce 31, Minnesota State Mankato 21
NCAA Division III Playoffs
Quarterfinals
Mary Hardin-Baylor 24, St. Thomas 10
Wisconsin-Oshkosh 41, Wartburg 27
Mineral Water Bowl
At Excelsior Springs, Mo.
Central Missouri 38, Minnesota-Duluth 28

College volleyball
NCAA Division II Central Region
At Marshall
Championship
Concordia-St. Paul def. Minnesota-Duluth 3-1 (25-23, 25-20, 20-25, 25-16)
NCAA Division I tournament
At Minneapolis
Minnesota def. Northern Iowa 3-1 (25-18, 20-25, 25-19, 25-17)
At Ames
Wisconsin def. Iowa State 3-0 (25-22, 25-20, 23-25, 25-23)