Sports

Monday, April 30 results

Tue 5-1-2018

Girls golf
Jackson County Central 214, Luverne 220
MCW triangular
1. Martin County West 230, 2. Madelia 238, 3. Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 313.
Marshall 172, Windom 221
Worthington 199, Pipestone 206
Waseca 215, Fairmont 220
HLOF triangular
1. Heron Lake-Okabena/Fulda 214, 2. Adrian 218, 3. Westbrook-Walnut Grove 250.
Akron-Westfield 215, Hartley-Melvin-Sanborn 249
Sibley-Ocheyedan Invitational
1. Okoboji 194, 2. Unity Christian 197, 3. Cherokee 228, 4. Boyden-Hull 238, 5. Western Christian 241, Incomplete: Central Lyon, Sheldon, Sibley-Ocheyedan, Spirit Lake.

Boys golf
Jackson County Central 190, Luverne 206
MCW triangular
1. Martin County West 169, 2. Madelia 184, 3. Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 202.
Marshall 170, Windom 200
Worthington 166, Pipestone 195
Waseca 179, Fairmont 187
HLOF triangular
1. Westbrook-Walnut Grove 191, 2. (tie) Heron Lake-Okabena/Fulda, Adrian 196.
Spirit Lake triangular
1. Spirit Lake 178 (wins tiebreaker), 2. Storm Lake 178, 3. LeMars 189.
Harris-Lake Park 193, Trinity Christian 206
Akron-Westfield 194, Hartley-Melvin-Sanborn 194 (AW wins tiebreaker)
Siouxland Conference
At Sheldon
1. MOC-Floyd Valley 154, 2. Sheldon 166, 3. Sioux Center 181, 4. Boyden-Hull 187, 5. Okoboji 191, 6. Central Lyon 199, 7. West Lyon 203, 8. Sibley-Ocheyedan 223, Incomplete: Rock Valley, George-Little Rock.

Minnesota softball
Windom 7, Jackson County Central 6 (8 innings)
Jackson County Central 17, Windom 16

Luverne 7, Edgerton/Southwest Minnesota Christian 6
Edgerton/Southwest Minnesota Christian 13, Luverne 1 (5 innings)

St. Peter 8, Worthington 1
St. Peter 12, Worthington 2 (5 innings)

Blue Earth Area 5, Waseca 4
Cleveland 15, Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman 5 (6 innings)

Minnesota baseball
Lake Crystal Wellcome Memorial 9, Jackson County Central 6
St. Peter 12, Worthington 5

Luverne 6, Fairmont 3
Luverne 3, Fairmont 0

Pipestone 14, Adrian 1 (5 innings)
Mankato Loyola 10, Mountain Lake Area/Comfrey 2
Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain/Truman 11, Blue Earth Area 1 (5 innings)
Madelia 5, Cleveland 2

Track and field
War Eagle Conference
At Hawarden
Boys
1. West Sioux 109, 2. LeMars Gehlen Catholic 102, 3. Unity Christian 99, 4. South O’Brien 71, 5. Hinton 66, 6. Hartley-Melvin-Sanborn 35, 7. Harris-Lake Park 23, 8. Trinity Christian 22, 9. Marcus-Meriden-Cleghorn/Remsen-Union 22, 10. Akron-Westfield 21, 11. Remsen St. Mary’s 16, 12. Clay Central-Everly 3.
Girls
1. Unity Christian 160, 2. Marcus-Meriden-Cleghorn/Remsen-Union 88, 3. Akron-Westfield 85, 4. LeMars Gehlen Catholic 82, 5. Hartley-Melvin-Sanborn 60, 6. Hinton 43, 7. South O’Brien 35, 8. Clay Central-Everly 15, 9. Remsen St. Mary’s 9, 10. Trinity Christian 9, 11. West Sioux 2.

Boys tennis
Worthington 5, Yellow Medicine East 2
Winona Cotter 5, Fairmont 2
Spirit Lake Okoboji 9, Cherokee 0
Spencer 7, Le Mars 2

Girls tennis
Spirit Lake Okoboji 9, Cherokee 0
Spencer 7, MOC-Floyd Valley 1

Boys soccer
MOC-Floyd Valley 3, Spencer 0

Major League Baseball
American League
Toronto Blue Jays 7, Minnesota Twins 5
Cleveland 7, Texas 5
Boston 10, Kansas City 6
Tampa Bay 3, Detroit 2
Houston 2, New York Yankees 1
National League
Chicago Cubs 3, Colorado 2
Washington 3, Pittsburgh 2
Miami 8, Philadelphia 4
Milwaukee 6, Cincinnati 5
Arizona 8, Los Angeles Dodgers 5
San Francisco 6, San Diego 5

NBA Playoffs
Boston 117, Philadelphia 101
(Boston leads series 1-0)

NHL Playoffs
Tampa Bay 4, Boston 2
(Series tied 1-1)

Vegas 4, San Jose 3 (OT)
(Vegas leads series 2-1)