Sports

Lakes Conference Wrestling Tournament Results

Fri 1-30-2015 []

 

Team Scores
1.  Spencer  234.5
2.  LeMars  180.0
3.  Storm Lake  177.5
4.  Cherokee  161.0
5.  Emmetsburg  143.0
6.  Spirit Lake  134.0
7.  Estherville Lincoln Central  118.5
8.  Western Christian  61.5

 

 

106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Zack Snyder of Estherville Lincoln Central
2nd Place - Cade Hopkins of Spencer
3rd Place - Jayden Gilge of Spirit Lake
4th Place - Fernando Zetina of LeMars
5th Place - Leng Lee of Storm Lake
6th Place - Adrian Guttau of Cherokee
1st Place Match
Zack Snyder (Estherville Lincoln Central) 29-7, So. over Cade Hopkins (Spencer) 27-16, Fr. (MD 11-2).
3rd Place Match
Jayden Gilge (Spirit Lake) 28-17, Fr. over Fernando Zetina (LeMars) 18-23, So. (Fall 4:59).
5th Place Match
Leng Lee (Storm Lake) 7-16, Fr. over Adrian Guttau (Cherokee) 10-19, Fr. (TF-1.5 5:11 (22-7)).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Tanner Lundgren of Emmetsburg
2nd Place - Cody Huckfelt of Spencer
3rd Place - Matthew Simoni of LeMars
4th Place - Alonzo Rios of Storm Lake
5th Place - Parker Brevik of Spirit Lake
1st Place Match
Tanner Lundgren (Emmetsburg) 30-7, So. over Cody Huckfelt (Spencer) 20-9, Sr. (MD 11-3).
3rd Place Match
Matthew Simoni (LeMars) 26-14, So. over Alonzo Rios (Storm Lake) 9-14, Fr. (Fall 3:58).
5th Place Match
Parker Brevik (Spirit Lake) 6-16, Fr. over () , . (Bye).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Donny Allaway of LeMars
2nd Place - Christopher Shima of Storm Lake
3rd Place - Matt Curry of Spencer
4th Place - Juan Castro of Estherville Lincoln Central
5th Place - Collin Johnson of Cherokee
6th Place - Christian Nichols of Emmetsburg
1st Place Match
Donny Allaway (LeMars) 38-7, Jr. over Christopher Shima (Storm Lake) 23-16, Fr. (MD 13-5).
3rd Place Match
Matt Curry (Spencer) 8-10, Sr. over Juan Castro (Estherville Lincoln Central) 13-12, So. (Fall 0:47).
5th Place Match
Collin Johnson (Cherokee) 8-17, So. over Christian Nichols (Emmetsburg) 20-20, Fr. (MD 18-6).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Adam Skopec of Spirit Lake
2nd Place - Jake Miller of Emmetsburg
3rd Place - Matt Stines of Cherokee
4th Place - Eric Beehler of Spencer
5th Place - Leandro Marin of Storm Lake
6th Place - Jordan Jensen of LeMars
1st Place Match
Adam Skopec (Spirit Lake) 32-9, Fr. over Jake Miller (Emmetsburg) 18-5, Sr. (Fall 3:25).
3rd Place Match
Matt Stines (Cherokee) 25-14, So. over Eric Beehler (Spencer) 15-28, So. (Fall 1:11).
5th Place Match
Leandro Marin (Storm Lake) 8-10, Fr. over Jordan Jensen (LeMars) 5-19, Fr. (Fall 4:58).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Justin Allaway of LeMars
2nd Place - Dillon Van Oosbree of Emmetsburg
3rd Place - Drake Bechtel of Cherokee
4th Place - Alec Harrington of Spirit Lake
5th Place - Drexler John of Storm Lake
6th Place - Alex Najera of Spencer
1st Place Match
Justin Allaway (LeMars) 32-10, Fr. over Dillon Van Oosbree (Emmetsburg) 18-8, Jr. (Fall 2:26).
3rd Place Match
Drake Bechtel (Cherokee) 13-17, Jr. over Alec Harrington (Spirit Lake) 18-23, Jr. (Fall 0:46).
5th Place Match
Drexler John (Storm Lake) 10-15, Sr. over Alex Najera (Spencer) 7-28, So. (Fall 3:12).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Nic Madsen of LeMars
2nd Place - Juan Rios of Storm Lake
3rd Place - Daniel Trucksess of Spirit Lake
4th Place - John Freeman of Spencer
5th Place - Jas Jamison of Emmetsburg
6th Place - Derek Gebel of Estherville Lincoln Central
1st Place Match
Nic Madsen (LeMars) 39-5, Sr. over Juan Rios (Storm Lake) 27-12, Sr. (Fall 3:23).
3rd Place Match
Daniel Trucksess (Spirit Lake) 22-18, So. over John Freeman (Spencer) 10-17, So. (Fall 4:50).
5th Place Match
Jas Jamison (Emmetsburg) 15-13, Sr. over Derek Gebel (Estherville Lincoln Central) 13-30, So. (TF-1.5 4:23 (16-1)).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dylan Huntoon of Spencer
2nd Place - Kade Jurgensen of Cherokee
3rd Place - Juan Morales of Storm Lake
4th Place - Cody Beck of LeMars
5th Place - Joe Schmidt of Emmetsburg
6th Place - Jac Radcliffe of Spirit Lake
1st Place Match
Dylan Huntoon (Spencer) 30-9, Sr. over Kade Jurgensen (Cherokee) 19-21, Fr. (Fall 1:00).
3rd Place Match
Juan Morales (Storm Lake) 15-15, Sr. over Cody Beck (LeMars) 11-12, Jr. (Dec 6-3).
5th Place Match
Joe Schmidt (Emmetsburg) 20-19, Sr. over Jac Radcliffe (Spirit Lake) 24-15, So. (Inj. 0:00).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Hunter Morrow of Cherokee
2nd Place - Justin Jones of Spirit Lake
3rd Place - Gage Jamison of Emmetsburg
4th Place - Nathan McLaury of Spencer
5th Place - Bazyl Horsey of Storm Lake
6th Place - Brenden Duer of Estherville Lincoln Central
1st Place Match
Hunter Morrow (Cherokee) 26-4, Sr. over Justin Jones (Spirit Lake) 28-12, Jr. (Fall 1:17).
3rd Place Match
Gage Jamison (Emmetsburg) 27-11, So. over Nathan McLaury (Spencer) 19-19, Jr. (MD 14-4).
5th Place Match
Bazyl Horsey (Storm Lake) 20-16, Jr. over Brenden Duer (Estherville Lincoln Central) 19-18, So. (Inj. 0:00).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jacob Sandvig of Spencer
2nd Place - Kelly Clabaugh of Estherville Lincoln Central
3rd Place - Tyler Zeimen of Cherokee
4th Place - Brice Hartnett of Storm Lake
5th Place - Ethan Bergendahl of Spirit Lake
6th Place - Tanner Gesink of LeMars
1st Place Match
Jacob Sandvig (Spencer) 9-4, Sr. over Kelly Clabaugh (Estherville Lincoln Central) 24-8, Jr. (Dec 9-7).
3rd Place Match
Tyler Zeimen (Cherokee) 33-9, Fr. over Brice Hartnett (Storm Lake) 19-15, Jr. (Fall 0:37).
5th Place Match
Ethan Bergendahl (Spirit Lake) 14-13, Jr. over Tanner Gesink (LeMars) 11-34, So. (Fall 3:08).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Noel Banuelos of Storm Lake
2nd Place - Isaac LaFleur of Cherokee
3rd Place - Jaycob Hollingsworth of LeMars
4th Place - Casey Van Wettering of Spencer
1st Place Match
Noel Banuelos (Storm Lake) 36-2, Sr. over Isaac LaFleur (Cherokee) 13-20, So. (Fall 1:38).
3rd Place Match
Jaycob Hollingsworth (LeMars) 6-6, So. over Casey Van Wettering (Spencer) 15-24, Jr. (Inj. 0:00).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Zach DeJager of Western Christian
2nd Place - Mason Meitzenhimer of Cherokee
3rd Place - Wes Brennan of Emmetsburg
4th Place - Seth Hill-Anderson of Spencer
5th Place - Duvon Swain of Storm Lake
6th Place - Dillan Belt of LeMars
1st Place Match
Zach DeJager (Western Christian) 31-1, Sr. over Mason Meitzenhimer (Cherokee) 22-6, Jr. (Fall 4:39).
3rd Place Match
Wes Brennan (Emmetsburg) 14-12, Sr. over Seth Hill-Anderson (Spencer) 10-24, Jr. (Fall 1:32).
5th Place Match
Duvon Swain (Storm Lake) 11-19, So. over Dillan Belt (LeMars) 16-27, Sr. (Fall 5:19).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Austin Egeland of Estherville Lincoln Central
2nd Place - Hunter Hurst of Spencer
3rd Place - Skylar Bonestroo of Western Christian
4th Place - Moises De La Cruz of Storm Lake
5th Place - Parker Jungjohan of Spirit Lake
6th Place - Luca Kremer of Emmetsburg
1st Place Match
Austin Egeland (Estherville Lincoln Central) 28-12, Sr. over Hunter Hurst (Spencer) 27-18, Jr. (MD 14-6).
3rd Place Match
Skylar Bonestroo (Western Christian) 35-12, So. over Moises De La Cruz (Storm Lake) 11-23, So. (Fall 2:00).
5th Place Match
Parker Jungjohan (Spirit Lake) 9-25, Jr. over Luca Kremer (Emmetsburg) 8-24, Jr. (Fall 0:37).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Austin Roberts of Spencer
2nd Place - Chase Bonner of Estherville Lincoln Central
3rd Place - Robert Nelson of Emmetsburg
4th Place - Jesse Wolver of Storm Lake
5th Place - Hunter Fedders of LeMars
6th Place - Max Halverson of Spirit Lake
1st Place Match
Austin Roberts (Spencer) 37-6, Jr. over Chase Bonner (Estherville Lincoln Central) 25-5, Sr. (Dec 12-6).
3rd Place Match
Robert Nelson (Emmetsburg) 15-11, Jr. over Jesse Wolver (Storm Lake) 24-18, Jr. (Dec 7-5).
5th Place Match
Hunter Fedders (LeMars) 13-19, Sr. over Max Halverson (Spirit Lake) 3-11, Fr. (Fall 1:29).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jesus Diaz of LeMars
2nd Place - Nic Hoefling of Spencer
3rd Place - Trevor Wiekamp of Western Christian
4th Place - Charlie Wych of Cherokee
5th Place - Trenten Murray of Spirit Lake
6th Place - Cole Anderson of Estherville Lincoln Central
1st Place Match
Jesus Diaz (LeMars) 23-16, Jr. over Nic Hoefling (Spencer) 23-16, So. (Fall 5:40).
3rd Place Match
Trevor Wiekamp (Western Christian) 11-11, Sr. over Charlie Wych (Cherokee) 15-23, . (Fall 1:37).
5th Place Match
Trenten Murray (Spirit Lake) 13-20, Jr. over Cole Anderson (Estherville Lincoln Central) 9-31, So. (Dec 5-2).