Sports

Jerry Hentges Memorial Wrestling Tournament

Sat 1-9-2016

Round 1
Spirit Lake Park defeated Sioux Central 75-3.
Cherokee defeated null 0-0.
Sibley-Ocheyedan defeated Sioux City North 46-29.
Round 2
Spirit Lake Park defeated null 0-0.
Cherokee defeated Sioux City North 42-31.
Sibley-Ocheyedan defeated Sioux Central 75-0.
Round 3
Spirit Lake Park defeated Sioux City North 54-21.
Sioux Central defeated null 0-0.
Sibley-Ocheyedan defeated Cherokee 61-18.
Round 4
Sibley-Ocheyedan defeated Spirit Lake Park 41-34.
Sioux City North defeated null 0-0.
Cherokee defeated Sioux Central 73-0.
Round 5
This match has not been wrestled yet.
Sibley-Ocheyedan defeated null 0-0.
Sioux City North defeated Sioux Central 64-12.

 

Spirit Lake Park Results

 

Match #1 Round 1: Spirit Lake Park defeated Sioux Central 75-3
285 - John Bauer (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Jayden Gilge (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Nate Cornwall (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Spencer Newman (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Kyler Dunn (Spirit Lake Park) over Keaton Lidner (Sioux Central) Fall 2:35
132 - Gavin Kramer (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Kyler Rieck (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
145 - John Tuttle (Spirit Lake Park) over Caleb Gunderson (Sioux Central) Dec 3-2
152 - Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) over Elijah Hoffman (Sioux Central) Fall 0:20
160 - Colton Schau (Sioux Central) over Dawson Ahrenstorff (Spirit Lake Park) TB-1 10-7
170 - Justin Jones (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Dakoda Powell (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Hunter Akers (Spirit Lake Park) over Jose Ledesma (Sioux Central) Fall 3:24
220 - Max Halverson (Spirit Lake Park) over Cooper Payne (Sioux Central) Inj 3:26

Match #2 Round 2: Spirit Lake Park received a Bye

Match #3 Round 3: Spirit Lake Park defeated Sioux City North 54-21
113 - Nate Cornwall (Spirit Lake Park) over Brady Hodgins (Sioux City North) SV-1 10-5
120 - Spencer Newman (Spirit Lake Park) over Ethan Sorenson (Sioux City North) Dec 7-5
126 - Kyler Dunn (Spirit Lake Park) over Eastman Tran (Sioux City North) Fall 3:30
132 - Kaleb Sorensen (Sioux City North) over Gavin Kramer (Spirit Lake Park) Dec 12-7
138 - Kyler Rieck (Spirit Lake Park) over Adrian Jurado (Sioux City North) Fall 1:58
145 - John Tuttle (Spirit Lake Park) over Will Zeman (Sioux City North) Fall 2:24
152 - Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) over Marcos Ramirez (Sioux City North) Fall 1:42
160 - Tyler Kempema (Sioux City North) over Dawson Ahrenstorff (Spirit Lake Park) Fall 0:55
170 - Deion Clayborne (Sioux City North) over Justin Jones (Spirit Lake Park) Fall 2:40
182 - Dakoda Powell (Spirit Lake Park) over Zach Simons (Sioux City North) Fall 2:52
195 - Hunter Akers (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
220 - Skyler Coover (Sioux City North) over Max Halverson (Spirit Lake Park) Fall 1:09
285 - John Bauer (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Jayden Gilge (Spirit Lake Park) over Ben Kelley (Sioux City North) Fall 0:56

Match #4 Round 4: Sibley-Ocheyedan defeated Spirit Lake Park 41-34
120 - Spencer Newman (Spirit Lake Park) over Zak Stanton (Sibley-Ocheyedan) Maj 10-2
126 - Kyler Dunn (Spirit Lake Park) over Cole Newman (Sibley-Ocheyedan) Fall 0:45
132 - Gavin Kramer (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Pedro Rodriguez (Sibley-Ocheyedan) over Alec Harrington (Spirit Lake Park) Dec 16-11
145 - Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) over Kyler Rieck (Spirit Lake Park) Fall 1:44
152 - Kyle Green (Sibley-Ocheyedan) over John Tuttle (Spirit Lake Park) Dec 5-1
160 - Garrett Sayler (Sibley-Ocheyedan) over Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) Fall 3:20
170 - Trent Kruger (Sibley-Ocheyedan) over Justin Jones (Spirit Lake Park) TF 16-0
182 - Hunter Dejong (Sibley-Ocheyedan) over Dakoda Powell (Spirit Lake Park) Fall 0:53
195 - Hunter Akers (Spirit Lake Park) over Luis Gomez (Sibley-Ocheyedan) Fall 2:47
220 - Freeman Caleb (Sibley-Ocheyedan) over Max Halverson (Spirit Lake Park) Fall 2:00
285 - Matt Naig (Sibley-Ocheyedan) over John Bauer (Spirit Lake Park) Fall 1:17
106 - Jayden Gilge (Spirit Lake Park) over Jose Flores (Sibley-Ocheyedan) Fall 1:29
113 - Nate Cornwall (Spirit Lake Park) over Jordan Klein (Sibley-Ocheyedan) Fall 2:32