Sports

Huskies fourth in initial 3A football poll

Thu 9-5-2019

 

MINNEAPOLIS – Jackson County Central is fourth in the first Class 3A in the first high school football poll of the season by The Associated Press. The Huskies are 1-0 and will host Worthington at 7 p.m. Friday at Swearingen Field.

Rochester Lourdes, Waseca and Pierz hold down the top three spots in the 3A ratings.

Martin County West received votes in Class 1A. Redwood Valley is tied for fourth in 2A. The Mavericks play the Cardinals Friday.

Marshall received votes in the Class 4A football poll. Mountain Lake Area is third in nine-man.

Following are the complete polls. First-place votes in parentheses, with record and total poll points.

Class 3A
1. Rochester Lourdes (3) (1-0) 49
2. Waseca (1) (1-0) 39
3. Pierz (2) (1-0) 37
4. Jackson County Central (1-0) 32
5. Dilworth-Glyndon-Felton (1-0) 29
6. Dassel-Cokato (1-0) 19
(tie) Albany (1-0) 19
8. Annandale (1-0) 18
9. Cannon Falls (1-0) 14
10. Perham (1-0) 12
Others receiving votes: Minnewaska 11, Breck 11, Richfield 10, Mora 6, Pequot Lakes 5, Rockford 5, Stewartville 4, Luverne 4, Pine Island 3, Aitkin 2, Esko 2, East Grand Forks 1.
9-man
1. Grand Meadow (1) (1-0) 27
2. Spring Grove (2) (1-0) 26
3. Mountain Lake Area (1-0) 23
4. Stephen-Argyle (1-0) 22
5. Cromwell (1-0) 19
(tie) Mountain Iron-Buhl (1-0) 19
7. Verndale (1-0) 15
8. NCE-UH (1-0) 11
9. Goodridge-Grygla-Gatzke (1) (0-1) 10
10. Hills-Beaver Creek (1-0) 9
(tie) Lanesboro (1-0) 9
Others receiving votes: LeRoy-Ostrander 8, Wheaton-Herman-Norcross 6, Cook County 5, Ely 4, Win-E-Mac 3, South Ridge 2, Badger-Greenbush-Middle River 1, Fertile-Beltrami 1.
Class 1A
1. BOLD (2) (1-0) 47
2. Blooming Prairie (1) (1-0) 39
3. Mahnomen-Waubun (2) (1-0) 37
4. Ottertail Central (1-0) 30
5. Minneota (1-0) 20
6. United South Central (1-0) 16
(tie) Springfield (1-0) 16
9. Mayer Lutheran (1-0) 15
10. Deer River (1-0) 12
(tie) Polk County West (1-0) 12
Others receiving votes: Martin County West 6, Gibbon-Fairfax-Winthrop 6, Adrian-Ellsworth 4, Red Lake 4, Goodhue 3, Red Lake County 3, Underwood 2, Upsala-Swanville 2, New York Mills 1.
Class 2A
1. Caledonia (5) (1-0) 50
2. Minneapolis North (1-0) 33
3. Paynesville (1-0) 30
4. Redwood Valley (1-0) 28
(tie) Barnesville (1-0) 28
6. Chatfield (1-0) 19
7. Moose Lake-Willow River (1-0) 16
8. Pipestone (1-0) 15
9. West Central-Ashby (1-0) 8
(tie) Dover-Eyota (0-1) 8
(tie) Maple Lake (1-0) 8
Others receiving votes: Blue Earth Area 7, St. Charles 6, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 5, Pillager 4, Crookston 4, Lewiston-Altura 4, Eden Valley-Watkins 1, LeSueur-Henderson 1.
Class 4A
1. SMB-Wolfpack (6) (1-0) 60
2. Hutchinson (1) (1-0) 53
3. Winona (1-0) 37
4. Benilde-St. Margaret's (1-0) 23
5. Holy Angels (1-0) 21
6. Delano (1-0) 20
7. Becker (1-0) 19
8. Detroit Lakes (1-0) 15
9. Fridley (1-0) 13
(tie) Cloquet (1-0) 13
Others receiving votes: St. Anthony 12, Marshall 10, Mound-Westonka 6, Mankato East 6, Jordan 5, Hill-Murray 5, Albert Lea 4, Big Lake 3, Chisago Lakes 3, DeLaSalle 3, Rocori 3, Fergus Falls 2, Red Wing 1, Simley 1.
Class 5A
1. Owatonna (6) (1-0) 60
2. St. Thomas Academy (1-0) 48
3. Elk River (1-0) 46
4. Alexandria (1-0) 30
(tie) Mankato West (1-0) 30
6. Chaska (1-0) 21
7. Bemidji (1-0) 19
8. Robbinsdale Armstrong (1-0) 11
9. Irondale (1-0) 10
(tie)Hastings (1-0) 10
Others receiving votes: Waconia 9, Chanhassen 9, Tartan 8, Cambridge-Isanti 7, Robbinsdale Cooper 5, Moorhead 4, Rochester Mayo 2, Spring Lake Park 2.
Class 6A
1. Eden Prairie (2) (1-0) 38
(tie) Lakeville North (2) (1-0) 38
3. St. Michael-Albertville (1-0) 28
4. Wayzata (1-0) 27
5. Lakeville South (1-0) 22
6. Prior Lake (1-0) 14
7. Cretin-Derham Hall (1-0) 11
8. Eastview (1-0) 9
9. Edina (1-0) 8
(tie) Champlin Park (1-0) 8
Others receiving votes: Mounds View 7, White Bear Lake 7, Farmington 2, Shakopee 1.