Sports

Friday, Nov. 2 schedule

Fri 11-2-2018

Iowa football
State playoffs
Quarterfinals
All games scheduled for 7 p.m.
8-player
New London (9-1) at Iowa Valley (10-0)
Southeast Warren (11-0) at Ar-We-Va (10-0)
Fremont-Mills (9-1) at Exira-Elk Horn-Kimballton (9-1)
Rockford (9-1) at Gilbertville Don Bosco (9-1)
Class A
Highland (8-2) at Hudson (10-0)
Edgewood-Colesburg (9-1) at Algona Bishop Garrigan (10-0)
West Hancock (8-2) at Akron-Westfield (8-2)
Mason City Newman Catholic (8-2) at AHSTW (10-0)
Class 1A
West Sioux (9-1) at South Central Calhoun (10-0)
Pella Christian (7-3) at Bellevue (10-0)
Dike-New Hartford (10-0) at Interstate 35 (10-0)
West Branch (9-1) at Van Meter (10-0)
Class 2A
Williamsburg (7-3) at PCM (10-0)
Southeast Valley (8-2) at Boyden-Hull/Rock Valley (9-1)
Algona (9-1) at Waukon (9-1)
West Liberty (7-3) at Benton Community (9-1)
Class 3A
Spencer (8-2) at Sergeant Bluff-Luton (9-1)
Harlan (8-2) at Lewis Central (10-0)
Decorah (8-2) at Cedar Rapids Xavier (10-0)
Western Dubuque (8-2) at North Scott (9-1)
Class 4A
Southeast Polk (5-5) at Johnston (8-2)
West Des Moines Dowling Catholic (8-2) at West Des Moines Valley (10-0)
Waukee (8-2) at Cedar Falls (10-0)
Bettendorf (9-1) at Iowa City (9-1)

Minnesota football
Section championship games
Section 3AAA
At New Ulm High School
Jackson County Central (9-1) vs. Fairmont (8-1), 7 p.m. - on 97.7 FM KKOJ
Section 3AA
At SMSU
Redwood Valley (9-0) vs. Pipestone (8-2), 7 p.m.
Section 3A
At SMSU
Murray County Central (8-2) vs. Springfield (6-4), 2 p.m.
Section 5A
At SMSU
BOLD (10-0) vs. Minneota (10-0), 4:30 p.m.
Section 2AAAA
Waseca (8-2) at Dassel-Cokato (8-1), 7 p.m.

College volleyball
Rutgers at Iowa, 7 p.m.
Northern State at Minnesota-Crookston, 5 p.m.
Southwest Minnesota State at Upper Iowa, 6 p.m.
Augustana at Concordia (St. Paul), 6 p.m.
Wayne State at Minnesota State, 6 p.m.
Sioux Falls at Winona State, 6 p.m.
Minot State at St. Cloud State, 6 p.m.
Minnesota State Moorhead at Bemidji State, 6 p.m.
Mary at Minnesota-Duluth, 6 p.m.

NBA
Minnesota Timberwolves at Golden State Warriors, 9:30 p.m.

College men's basketball
St. Olaf at Southwest Minnesota State, 6 p.m.

College men's hockey
Minnesota State at Minnesota, 7:07 p.m.
Bemidji State at Alaska Anchorage, 11:07 p.m.
St. Cloud State at Colorado College, 8:37 p.m.

College women's hockey
Bemidji State at Minnesota, 6:07 p.m.
Wisconsin at Minnesota State, 6:07 p.m.
St. Cloud State at Ohio State, 5:07 p.m.