Sports

ELC results at Estherville Lincoln Central Duals

Mon 1-20-2014


ELC Duals - Estherville Lincoln Central is guaranteed 3rd place
Match #1 Round 1: Estherville Lincoln Central defeated Spirit Lake Park 51-18
145 - Zach Skopec (Spirit Lake Park) over Cole Budach (Estherville Lincoln Central) Fall 1:11
152 - Kelly Clabaugh (Estherville Lincoln Central) over Ethan Bergendahl (Spirit Lake Park) Fall 1:25
160 - Blake Gjerde (Estherville Lincoln Central) over David Trucksess (Spirit Lake Park) Dec 6-2
170 - Billy Snyder (Estherville Lincoln Central) over Javier Tapia (Spirit Lake Park) Dec 8-4
182 - Austin Egeland (Estherville Lincoln Central) over Trevor Bueltel (Spirit Lake Park) Fall 1:39
195 - Jacob Jenness (Spirit Lake Park) over Jake Bortvit (Estherville Lincoln Central) Dec 7-2
220 - Chase Bonner (Estherville Lincoln Central) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Hunter Akers (Spirit Lake Park) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Zackary Snyder (Estherville Lincoln Central) over Nick Cornwall (Spirit Lake Park) Fall 0:36
113 - Juan Castro (Estherville Lincoln Central) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Gavin Kramer (Spirit Lake Park) over Easton Gifford (Estherville Lincoln Central) Dec 8-1
126 - Clay Budach (Estherville Lincoln Central) over Alec Harrington (Spirit Lake Park) Dec 4-2
132 - Oscar Ramirez (Estherville Lincoln Central) over Daniel Trucksess (Spirit Lake Park) Fall 0:58
138 - Thomas Bortvit (Estherville Lincoln Central) over Jac Radcliffe (Spirit Lake Park) Fall 3:52

Match #2 Round 2: Blue Earth Area defeated Estherville Lincoln Central 60-14
152 - Blake Gjerde (Estherville Lincoln Central) over Luke Schavey (Blue Earth Area) Dec 4-3
160 - Gus Phillips (Blue Earth Area) over Kelly Clabaugh (Estherville Lincoln Central) Fall 0:35
170 - David Franta (Blue Earth Area) over Billy Snyder (Estherville Lincoln Central) Fall 3:29
182 - Kolt Gorg (Blue Earth Area) over Jake Bortvit (Estherville Lincoln Central) TB-1 4-2
195 - Jacob Johnson (Blue Earth Area) over Austin Egeland (Estherville Lincoln Central) Fall 2:17
220 - Chase Bonner (Estherville Lincoln Central) over Jared Armon (Blue Earth Area) Fall 0:55
285 - Martin Granados (Blue Earth Area) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Adam Legred (Blue Earth Area) over Zackary Snyder (Estherville Lincoln Central) Fall 1:22
113 - Zach Buseman (Blue Earth Area) over Juan Castro (Estherville Lincoln Central) Dec 5-2
120 - Matt Goodrich (Blue Earth Area) over Easton Gifford (Estherville Lincoln Central) Fall 2:00
126 - Camden Bowers (Blue Earth Area) over Clay Budach (Estherville Lincoln Central) Fall 1:12
132 - Oscar Ramirez (Estherville Lincoln Central) over Alec Huber (Blue Earth Area) TF 20-4
138 - Mike Ankeny (Blue Earth Area) over Thomas Bortvit (Estherville Lincoln Central) Fall 3:08
145 - Tanner Wolf (Blue Earth Area) over Cole Budach (Estherville Lincoln Central) Fall 3:45

Match #3 Round 3: Estherville Lincoln Central defeated Forest City 45-30
160 - Beau Sorenson (Forest City) over Kelly Clabaugh (Estherville Lincoln Central) Fall 3:22
170 - Billy Snyder (Estherville Lincoln Central) over Tyler Brock (Forest City) Fall 1:35
182 - Jake Bortvit (Estherville Lincoln Central) over Jake Staudt (Forest City) SV-1 3-1
195 - Tyler Prescott (Forest City) over Austin Egeland (Estherville Lincoln Central) Fall 0:17
220 - Chase Bonner (Estherville Lincoln Central) over Alex Paulson (Forest City) Dec 7-5
285 - Tyler Putney (Forest City) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Andrew Mettry (Forest City) over Zackary Snyder (Estherville Lincoln Central) Fall 1:05
113 - Juan Castro (Estherville Lincoln Central) over Samuel Swanson (Forest City) Fall 0:27
120 - Easton Gifford (Estherville Lincoln Central) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Clay Budach (Estherville Lincoln Central) over Unknown (Unattached) Forf
132 - Oscar Ramirez (Estherville Lincoln Central) over Derrick Wubben (Forest City) Fall 0:26
138 - Tristan Boehm (Forest City) over Thomas Bortvit (Estherville Lincoln Central) Fall 1:56
145 - Cole Budach (Estherville Lincoln Central) over Austin Lewis (Forest City) Dec 7-6
152 - Blake Gjerde (Estherville Lincoln Central) over Landon Josten (Forest City) Fall 0:50

Match #4 Round 4: Linn-Mar defeated Estherville Lincoln Central 45-27
170 - Billy Snyder (Estherville Lincoln Central) over Brayden Schultz (Linn-Mar) Fall 1:43
182 - Jake Bortvit (Estherville Lincoln Central) over Logan Hagmeier (Linn-Mar) Fall 1:40
195 - Andrew Holladay (Linn-Mar) over Austin Egeland (Estherville Lincoln Central) Fall 0:52
220 - Chase Bonner (Estherville Lincoln Central) over Tylor Newhouse (Linn-Mar) Fall 1:46
285 - Dallas McFarland (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Zackary Snyder (Estherville Lincoln Central) over Charli Petersen (Linn-Mar) Dec 6-2
113 - Noah Ajram (Linn-Mar) over Juan Castro (Estherville Lincoln Central) Fall 3:37
120 - Alijah Jeffery (Linn-Mar) over Easton Gifford (Estherville Lincoln Central) Fall 0:21
126 - Alex Streicher (Linn-Mar) over Clay Budach (Estherville Lincoln Central) Fall 1:31
132 - Oscar Ramirez (Estherville Lincoln Central) over Johnny Clymer (Linn-Mar) Dec 8-5
138 - Damon Griffin (Linn-Mar) over Thomas Bortvit (Estherville Lincoln Central) Fall 3:34
145 - AJ Geers (Linn-Mar) over Cole Budach (Estherville Lincoln Central) Fall 3:33
152 - Blake Gjerde (Estherville Lincoln Central) over Matt Schlegel (Linn-Mar) Dec 7-0
160 - Andrew Verhille (Linn-Mar) over Kelly Clabaugh (Estherville Lincoln Central) Dec 10-6

Match #5 Round 5: Estherville Lincoln Central defeated Bishop Heelan Catholic 53-30
182