Sports

Day 1 Results Of The 2015 Iowa State Track & Field Meet

Thu 5-21-2015 []

CLASS 1A GIRLS

 

400 Meter Dash Final

Clay Central Everly - Josie McCarty finished in 21st place with a time of 1:04.23

 

 

 CLASS 1A BOYS

 

200 METER DASH PRELIMINARY

Graettinger Terril/Ruthven Ayrshire - Marcus Girres finished 18th with a time of 23.57 and Did Not Qualify for the finals

 

400 Meter Dash Final

Graettinger Terril/Ruthven Ayrshire - Marcus Girres finished in 9th place with a time of 51.90

 

 

CLASS 2A GIRLS

 

Shuttle Hurdle Relay Preliminary

Emmetsburg - Alexa Naig, Jordan Hoyman, Bailey Naig, Helena Fantz - 21st Place with a time of 1:12.87 and Did Not Qualify for the finals

 

100 Meter Dash Preliminary

Hartley Melvin Sanborn - Abigail Ney finished 18th with a time of 13.13 and Did Not Qualify for the finals

 

200 Meter Dash Preliminary

Hartley Melvin Sanborn - Abigail Ney finished 18th with a time of 26.83 and Did Not Qualify for the finals

 

Shot Put

Estherville - Caitlyn Clayton - 4th Place Finish with a throw of 40-06.50

 

 

CLASS 2A BOYS

 

3200 Meter Run

Estherville - Lee Christensen finished in a time of 10:02.02 to finish 11th.  Nic Peters had a time of 10:17.17 to finish 18th

 

100 Meter Dash Preliminary

Hartley Melvin Sanborn - David Van Dyke finished in 5th place with a time of 11.16 and Qualified For The Finals Saturday

 

200 Meter Dash Preliminary

Hartley Melvin Sanborn - David Van Dyke finished in 13th place with a time of 22.74 and Did Not Qualify for the finals

 

400 Meter Dash Final

Estherville - Justin Heinrichs finished in 10th place with a time of 51.07

 

Shot Put

Estherville - Chase Bonner - 14th Place with a throw of 49-07.75

 

 

CLASS 3A GIRLS

 

Shuttle Hurdle Relay Preliminary

Spencer - Olivia Hamilton, Tricia Zimmerman, Brandi Botcher, Karis Rhode - 15th Place with a time of 1:09.59 and Did Not Qualify for the finals

 

4X800 Meter Relay Final

Spencer - Emma Fratzke, Kendra Bauermeister, Myah Guerreo, Sara Bauermeister - 13th Place with a time of 9:59.76

 

Discus

Spencer - Hailey Huckfelt - 10th Place with a throw of 113-00

Spencer - Cassidy Fox - 13th Place with a throw of 111-05

 

High Jump

Spirit Lake Park - Jenna McCoy - 17th Place with a jump of 4-11.00

 

 

CLASS 3A BOYS

 

4X800 Meter Relay Final

Spirit Lake - Ryan Maris, Jason Feather, Adam Skopec, Frankie Ramos - 11th Place with a time of 8:28.06

Spencer - Zach Roach, Edoardo Cocconi, Brody Kacmarynski, Andrew Christy - 24th Place with a time of 9:03.81

 

200 Meter Dash Preliminary

Spirit Lake - Caleb Jennings finished in 12th place with a time of 22.87 and Did Not Qualify for the finals

 

High Jump

Spencer - Cameron Cantrall - 2nd Place Finish with a jump of 6-05.00

Spirit Lake - Ryan Kriencer - 12th Place with a jump of 6-01.00

 

Discus

Spirit Lake - Ryan Kelley - 4th Place with a throw of 157-04