Sports

Class 3A State Track Meet: Day 2 Results

Fri 5-19-2017

Distance Medley Relay Final - Girls Class 3A

Spencer - Katelyn Nissen, Abby Weeks, Morgan Roberts, Jenna Dirkx - Finished in 20th Place with a time of 4:28.48

 

 

100 Meter Hurdles Preliminary - Girls Class 3A

Spencer - Olivia Hamilton - Finished in 17th Place with a time of 16.34.  Did Not Qualify for the finals

 

 

4X200 Meter Relay Final - Girls Class 3A

Spencer - Ashlyn Nissen, Jalen Rost, Abbie Brown, Kailee Hopkins - Finished in 13th Place with a time of 1:49.75

 

 

Shot Put - Girls Class 3A

Spencer - Brandi Botcher - 2nd Place Finish! A throw of 41 feet 4.25 inches

 

 

400 Meter Hurdles Final - Boys Class 3A

Spirit Lake - Zach Renken - Finished in 8th Place with a time of 55.98

 

 

400 Meter Hurdles Final - Girls Class 3A

Spencer - Olivia Hamilton - Finished 11th Place in a time of 1:08.06

 

 

Distance Medley Relay Final - Boys Class 3A

Spirit Lake - Matthew Moody, Dawson Ahrenstorff, Ryan Maris, Adam Skopec - Finished 7th in time of 3:40.14

 

 

4X100 Meter Relay Preliminary - Girls Class 3A

Spencer - Ashlyn Nissen, Kailee Hopkins, Katelyn Nissen, Jalen Rost - Finished 13th in a time of 51.59.  Did Not Qualify for the finals

 

 

4X100 Meter Relay Preliminary - Boys Class 3A

Spencer - Hunter Miller, Cooper Fox, Cade Hopkins, Walker Coldren - Finished in 8th Place with a time of 44.46.  DID QUALIFY FOR THE FINALS

 

 

Long Jump - Boys Class 3A

Spirit Lake - Matthew Moody - Finished in 19th Place with a jump of 19 feet 6 inches

Spencer - Walker Coldren - Finished in 7th Place with a jump of 21 feet .75 inches

 

 

4X400 Meter Relay Preliminary - Girls Class 3A

Spencer - Grace Hamilton, Mollie Williams, Morgan Roberts, Jenna Dirkx - Finished in 18th Place in a time of 4:12.18.  Did Not Qualify for the finals

 

 

4X400 Meter Relay Preliminary - Boys Class 3A

Spirit Lake - Adam Skopec, Dawson Ahrenstorff, Ryan Maris, Zach Renken - Finished in 7th Place with a time of 3:26.75.  DID QUALIFY FOR THE FINALS