Sports

Class 2A State Wrestling Tournament: Thursday February 14, 2019

Thu 2-14-2019

Estherville Lincoln Central

 

120 Pounds - Jason Peta of ELC won 12-3 over Garrett Seaba of Clarion-Goldfield-Dows in the 1st round.  He will wrestle in the quarterfinals Friday.

 

 

 

Okoboji

 

126 Pounds - Blake Abrahamson of Okoboji lost by fall in 3 minutes 18 seconds to Mason Cleveland of NH/TV in the 1st round.  In his 1st round consolation match he lost by fall in 4 minutes 54 seconds to Trestin Sales of Eddyville-Blakesburg-Fremont.  Blake is out of the tournament and finishes his season with a record of 38-8.

 

132 Pounds - Hunter Abrahamson of Okoboji lost by fall in 1 minute 34 seconds to Remington Hanson of Clarion-Goldfield-Dows in the 1st round.  In the 1st round consolations, he lost 13-2 to Gage Long of Ballard.  Hunter is out of the tournament and finishes the season with a record of 38-12.

 

 

Spencer

 

145 Pounds - Isaiah Spencer lost 4-2 in his 1st round match to Oscar Olmos of Harlan.  In the 1st round consolation he beat Quinn Corcoran of Van Meter by fall in 5 minutes 41 seconds.  He will wrestle Friday in a 2nd round consolation match.

 

 

Spirit Lake Park

 

106 Pounds - Jonathon Burnette won 5-4 over Lincoln Mehlert of Union in the 1st round.  Jonathon will wrestle in the quarterfinals Friday against Jacob Mielke of Pocahontas Area

 

120 Pounds - Kyler Dunn won 7-6 over Walker Ikerd of Washington in the 1st round.  He will wrestle Drake Doolittle of Webster City in the quarterfinals on Friday.

 

126 Pounds - Joe Waters won by tech fall 18-2 over Averee Abben of Osage in the 1st round.  He will now face Andrew Flora of ADM, Adel in the quarterfinals on Friday.

 

152 Pounds - Kyler Rieck won by fall in 3 minutes 35 seconds over Carter Proffitt of Charles City in the 1st round.  He will wrestle Connor Pellett of Atlantic in the quarterfinals on Friday.

 

160 Pounds - Nate Cornwall lost by fall in 4 minutes 18 seconds to Cole Davis of Independence in the 1st round.  In his 2nd round consolation match he lost 4-1 to Andy Brokaw of Solon.  Nate is out of the tournament and finishes the season with a record of 24-11.

 

220 Pounds - Dakoda Powell won 5-3 over Kobe Simon of West Liberty in his 1st round match.  He will wrestle Kaden Sutton of ADM, Adel in the quarterfinals on Friday.