Sports

Championship Saturday: Day 3 State Track Results

Sun 5-21-2017

Girls Sprint Medley Relay Final

Sibley Ocheyedan - Finished 19th in a time of 1:56.00 (Class 2A)

Spencer - Finished 22nd in a time of 1:55.31 (Class 3A)

 

 

Boys Sprint Medley Relay Final

GT/RA - Finished 12th in a time of 1:38.35 (Class 1A)

Spirit Lake - Finished 9th in a time of 1:37.29 (Class 3A)

 

 

Girls 800 Meter Run Final

GT/RA - Madison Norris - Finished in 19th Place with a time of 2:29.67 (Class 1A)

Okoboji - Magan Christopherson - Finished 9th in time of 2:24.11 (Class 2A)

Estherville - Vanessa Blanco - Finished 23rd in a time of 2:34.00 (Class 2A)

Spencer - Grace Hamilton - Finished 15th with a time of 2:23.85 (Class 3A)

 

 

Boys 800 Meter Run Final

GT/RA - Jacob Conlon - Finished in 9th place with a time of 2:00.86 (Class 1A)

Estherville - Jacob Heinrichs - Finished 23rd with a time of 2:07.26 (Class 2A)

Spirit Lake - Adam Skopec - Finished in 7th place with a time of 2:00.25 (Class 3A)

 

 

Girls Shuttle Hurdle Relay Final

Sibley-Ocheyedan - Finished in 5th Place with a time of 1:09.38 (Class 2A)

Emmetsburg - Finished 8th Place in a time of 1:09.60 (Class 2A)

 

 

Boys Shuttle Hurdle Relay Final

Spirit Lake - Finished in 3rd Place with a time of 57.82 (Class 3A)

 

 

Boys 100 Meter Dash Final

Okoboji - Joe Stein - Finished 4th with a time of 11.41 (Class 2A)

 

 

Boys 110 Meter High Hurdles

Sibley-Ocheyedan - Kyle Lowe - Finished 6th with a time of 15.48 (Class 2A)

 

 

Girls 200 Meter Dash Final

GT/RA - Toni Alesch - Finished in 6th place with a time of 27.10 (Class 1A)

 

 

Boys 1600 Meter Finals

Spirit Lake - Mason McCaffery - Finished 4th with a time of 4:28.10 (Class 3A)

 

 

Girls 1500 Meter Finals

Spencer - Jenna Morey - Finished 22nd in a time of 5:14.89 (Class 3A)

 

 

Girls 4X100 Meter Relay Finals

HMS - Finished in 2nd place with a time of 50.86.  Winning time was 50.83 (Class 1A)

 

 

Boys 4X100 Meter Relay Finals

Spencer - Finished in 8th Place in a time of 44.73 (Class 3A)

 

 

Boys 4X400 Meter Relay Finals

Spirit Lake - Finished 7th in a time of 3:28.00 (Class 3A)