Sports

Boys track results from Western Christian

Sat 4-12-2014




Western Christian High School Hy-Tek's MEET MANAGER 8:41 PM 4/11/2014 Page 1
Western Christian Invitational 2014 - 4/11/2014 Hesla Field Hull, Iowa Results
Boys 100 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== Finals
1 Hooyer, Derek Sioux Center 11.50 11.31 2 10
2 Mejia, Omar Bhrv 11.40 11.33 2 8
3 VanGinkel, Jacob Western Christian 11.80 11.39 2 6
4 Huisman, Torin Sioux Center 11.60 11.50 2 4
5 Vander Veen, Mitchell Sibley-Ocheyedan 12.25 11.82 2 2
6 Stiens, Logan Bhrv 11.80 11.97 2 1
7 Johnson, Jacob Western Christian 12.20 12.28 2
8 Sterler, Travis Sheldon 12.98 12.41 1
9 Whitsell, Tanner Sheldon 13.42 12.71 1
10 Schmitt, Ethan Sibley-Ocheyedan 12.35 12.72 1
11 LaRue, Colbin Okoboji 12.69 12.92 1
12 Anderson, Riley Okoboji 12.99 13.94 1

Boys 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points ===================================================================================
1 Mejia, Omar Bhrv 23.50 23.15 2 10
2 Stewart, Rylan Sioux Center 23.98 23.29 2 8
3 VanGinkel, Andrew Bhrv 23.60 23.35 2 6
4 Fykstra, Kyle Western Christian 24.10 23.39 2 4
5 O'Donnell, Andrew Sioux Center 24.60 23.72 1 2
6 Greene, Beck Sibley-Ocheyedan 23.80 23.90 2 1
7 Fritch, Noah Okoboji 25.00 24.41 1
8 Frick, Dalton Sibley-Ocheyedan 24.80 24.58 1
9 Driesen, Joel Western Christian 24.60 25.02 2
10 Whitsell, Tanner Sheldon 26.75 25.72 1
11 Duncan, Austin Okoboji 25.20 26.28 1
12 Macias-Denis, Erik George-Little Rock 28.50 27.89 1


Boys 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points ===================================================================================
1 Greene, Beck Sibley-Ocheyedan 53.00 51.85
2 10 2 Borchers, Chris Sioux Center 53.80 51.93 2 8
3 Fykstra, Kyle Western Christian 54.00 52.36 2 6
4 Matthiesen, Cody Sibley-Ocheyedan 55.00 53.84 2 4
5 Buenger, Matt Sheldon 56.00 53.95 2 2
6 Fritch, Noah Okoboji 58.00 55.35 1 1
7 Schafer, Jacob Bhrv 56.50 55.56 2
8 Driesen, Joel Western Christian 55.00 55.98 2
9 Duden, Abel Sioux Center 58.94 57.77 1
10 Duncan, Austin Okoboji 59.53 59.93 1
11 Provost, Andrew Sheldon 1:00.00 1:00.79 1
12 Frick, Alex Bhrv 59.50 1:02.35 1
13 Perez, Israel George-Little Rock 1:05.00 1:06.86 1
14 Klaassen, Brady George-Little Rock 1:00.00 1:08.00 1

Boys 800 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points ===================================================================================
1 Taverna, Andy Sibley-Ocheyedan 2:18.00 2:17.16 2 10
2 Hulstein, Tristan Western Christian 2:10.00 2:18.13 2 8
3 Jansma, Dillon Sheldon 2:20.00 2:19.63 1 6
4 Van Otterloo, Matt Bhrv 2:18.00 2:20.84 2 4
5 Top, Parker Bhrv 2:20.00 2:26.96 2 2
6 VanderStoep, Alex Western Christian 2:25.00 2:28.58 1 1
7 Heimdal, Thor Okoboji 2:25.00 2:30.43 1


Boys 1600 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================
1 Ahlers, Mark Sheldon 4:58.36 4:55.20 10
2 Taverna, Andy Sibley-Ocheyedan 5:00.00 4:58.84 8 3
Duden, Haile Sioux Center 5:00.00 4:58.85 6
4 Matthiesen, Cody Sibley-Ocheyedan 5:03.00 5:01.06 4
5 Hulstein, Tristan Western Christian 5:14.00 5:04.11 2
6 Van Otterloo, Matt Bhrv 5:15.00 5:18.24 1
7 Top, Parker Bhrv 5:17.00 5:20.66 --
VandeGriend, Nolan Western Christian 5:13.00 DQ --
Lopez, Cristian Sioux Center 5:28.00 DQ


Boys 3200 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================
1 Kraninger, Colby Okoboji 11:09.00 10:57.57 10
2 Kooima, PJ Western Christian 11:15.00 11:01.79 8
3 Top, Parker Bhrv 11:29.54 6
4 Lassen, Ty Sioux Center 11:59.00 11:47.39 4


Boys 110 Meter Hurdles =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points ===================================================================================
1 Van't Hof, Dylon Sioux Center 16.45 15.12 2 10
2 Kooiker, Ashton Bhrv 16.30 16.01 2 8
3 Frick, Dalton Sibley-Ocheyedan 16.90 16.41 2 6
4 Marco, Carson Sibley-Ocheyedan 16.90 16.68 1 4
5 Kleinhesselink, Colby Sheldon 17.50 16.99 1 2
6 Jansma, Dillon Sheldon 19.22 17.05 1 1
7 Bakker, Kyle Bhrv 16.90 17.27 2
8 Rozeboom, Christian Sioux Center 15.40 17.57 2


Boys 400 Meter Hurdles =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points ===================================================================================
1 Bakker, Alex Sioux Center 1:00.00 58.31 2 10
2 Marco, Carson Sibley-Ocheyedan 1:02.50 1:01.83 2 8
3 Nettinga, Michael Bhrv 1:04.00 1:02.18 2 6
4 Conaway, Ben George-Little Rock 1:06.00 1:03.73 1 4
5 Vander Veen, Mitchell Sibley-Ocheyedan 1:06.00 1:03.85 1 2
6 Kleinhesselink, Colby Sheldon 1:04.00 1:04.01 2 1
7 Winkel, Brandon Sheldon 1:06.00 1:05.49 1
8 Kieft, Ko Sioux Center 1:06.00 1:05.61 1
9 Kooiker, Ashton Bhrv 1:04.50 1:15.37 2


Boys 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================
1 Bhrv 'A' 45.50 44.31 10
2 Sioux Center 'A' 46.25 44.61 8
3 Western Christian 'A' 46.50 46.15 6
4 George-Little Rock 'A' 47.75 46.17 4
5 Sheldon 'A' 47.29 46.99 2
6 Sibley-Ocheyedan 'A' 52.00 50.84 1
7 Okoboji 'A' 55.00 51.84


Boys 4x200 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================
1 George-Little Rock 'A' 1:36.46 1:33.77 10
2 Sioux Center 'A' 1:35.00 1:34.21 8
3 Bhrv 'A' 1:35.50 1:34.55 6
4 Western Christian 'A' 1:35.00 1:36.37 4
5 Sheldon 'A' 1:39.65 1:39.46 2
6 Sibley-Ocheyedan 'A' 1:38.00 1:42.16 1
7 Okoboji 'A' 1:40.09 1:44.78


Boys 4x400 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================
1 Sioux Center 'A' 3:33.00 3:33.59 10
2 Sibley-Ocheyedan 'A' 3:40.00 3:39.66 8
3 George-Little Rock 'A' 3:41.20 3:41.08 6
4 Bhrv 'A' 3:52.00 3:46.05 4
5 Western Christian 'A' 3:49.00 3:50.01 2
6 Sheldon 'A' 3:53.65 3:57.59 1
7 Okoboji 'A' 3:55.00 3:59.60


Boys 4x800 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================
1 Sheldon 'A' 9:21.74 9:05.36 10
2 Sibley-Ocheyedan 'A' 9:30.00 9:15.49 8
3 Sioux Center 'A' 8:59.00 9:15.52 6
4 Western Christian 'A' 8:59.00 9:35.74 4
5 Bhrv 'A' 9:30.00 9:51.80 2
6 George-Little Rock 'A' 10:18.70 10:31.49 1

Boys Distance Medley ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================
1 Sheldon 'A' 4:00.00 3:57.55 10
2 Bhrv 'A' 4:00.00 3:58.93 8
3 Western Christian 'A' 4:10.00 4:04.18 6
4 Sioux Center 'A' 4:01.00 4:09.95 4
5 Sibley-Ocheyedan 'A' 4:09.00 4:22.52 2
6 George-Little Rock 'A' 4:29.89 4:29.82 1


Boys 4x100 Meter Shuttle Hurdle =================================================================================== School Seed Finals H# Points ===================================================================================
1 Sioux Center 'A' 1:01.00 58.17 2 10
2 Sibley-Ocheyedan 'A' 1:05.00 1:04.01 2 8
3 Bhrv 'A' 1:04.50 1:04.65 2 6
4 Sheldon 'A' 1:06.17 1:05.88 1 4
5 Okoboji 'A' 1:18.57 1:14.78 1 2
6 Western Christian 'A' 1:11.00 1:20.10 1 1

Boys High Jump ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================
1 VanDriel, Chase Bhrv 5-10.00 6-00.00 10
2 Wolthuizen, Colin Sheldon 5-08.00 5-10.00 8
3 Winterfeld, Marcus Sioux Center 5-08.00 J5-10.00 6
4 Moret, Jonah Sioux Center 5-04.00 5-06.00 3
4 Gesink, Ben Western Christian 5-06.00 5-06.00 3
6 Schafer, Jacob Bhrv 5-06.00 5-04.00 1


Boys Long Jump ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================
1 VanGinkel, Andrew Bhrv 20-00.00 20-09.50 10
2 Buenger, Matt Sheldon 18-10.25 18-11.25 8
3 McDonald, Hunter Sheldon 19-03.25 18-05.75 6
4 Winterfeld, Marcus Sioux Center 18-00.00 18-05.50 4
5 VanGinkel, Jacob Western Christian 18-06.00 18-03.00 2
6 Frick, Dalton Sibley-Ocheyedan 18-00.00 18-02.00 1
7 Niemeyer, Tyler Bhrv 18-00.00 17-08.25
8 Kooima, Morgan Western Christian 16-06.00 16-09.50
9 Lowe, Kyle Sibley-Ocheyedan 17-00.00 16-06.25
10 Moret, Jonah Sioux Center 18-00.00 16-01.00


Boys Shot Put ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================
1 Mesman, Colton Bhrv 42-00.00 43-01.50 10
2 Kragt, Steven Sioux Center 39-00.00 40-11.50 8
3 Hunziker, Holt Okoboji 36-10.50 40-07.00 6
4 Ackerman, Adam Sibley-Ocheyedan 41-00.00 39-08.25 4
5 Kolgraff, Austin Okoboji 40-01.25 39-04.75 2
6 Smolders, Colton Sioux Center 39-00.00 38-06.00 1
7 Hoppe, Alec Sibley-Ocheyedan 40-00.00 38-04.50
8 Wiekamp, Trevor Western Christian 36-00.00 38-00.00
9 Andringa, Jacob Sheldon 37-00.00 37-06.00
10 Cooper, Andy Sheldon 42-06.50 37-01.00
11 Fenchel, Caden Western Christian 35-00.00 36-03.25
12 DeKam, Jonnie Bhrv 39-00.00 34-09.00


Boys Discus Throw ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================
1 Hunziker, Holt Okoboji 118-10 130-09 10
2 Kooiker, Ashton Bhrv 115-00 129-11 8
3 Kolgraff, Austin Okoboji 124-02 6
4 Olvera, Jose Sibley-Ocheyedan 140-00 121-00 4
5 Fenchel, Caden Western Christian 110-00 118-10 2
6 Wiekamp, Trevor Western Christian 130-00 118-06.50 1
7 Pottebaum, Jacob Sioux Center 110-00 110-09
7 Sandbulte, Mitchell Sioux Center 115-00 110-09
9 Greenfield, Darin Sheldon 111-00 110-06
10 Saavedra, Jacen Bhrv 110-00 100-09
11 Hoppe, Alec Sibley-Ocheyedan 120-00 100-00.50
12 Andringa, Jacob Sheldon 90-00 86-05