Sports

4th-ranked Huskies to host 4th-ranked Cardinals

Thu 10-4-2018

MINNEAPOLIS - Two fourth-ranked football teams will match up Friday night at Swearingen Field. Jackson County Central is fourth in this week's Class 3A poll by The Associated Press, while Redwood Valley is fourth in Class 2A.

Both teams have 5-0 records. Coverage on 97.7 FM KKOJ starts at 6:40 p.m., with kickoff at 7 p.m.

Marshall is rated sixth in Class 4A, while Mountain Lake Area is seventh in the nine-man poll.

The Associated Press state high school football polls for the week of Oct. 3. First-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers and sports casters.

9-man
1. Spring Grove (5) (5-0) 59 1
2. Stephen-Argyle (1) (5-0) 55 2
3. Verndale (5-0) 45 3
4. Cromwell (5-0) 44 4
5. Houston (5-0) 37 5
6. Cook County (5-0) 29 6
7. Mountain Lake Area (5-0) 25 T7
8. South Ridge (5-0) 8 NR
9. NCE-UH (5-0) 6 NR
10. Russell-Tyler-Ruthton (4-1) 5 10
(tie) Hills-Beaver Creek (4-1) 5 NR
Others receiving votes: Goodridge-Grygla-Gatzke 4, Sleepy Eye St. Mary's 3, Hancock 2, Underwood 2, Wheaton-Herman-Norcross 1. 
Class 1A
1. Minneota (4) (5-0) 54 3
2. Mahnomen-Waubun (1) (6-0) 53 2
3. BOLD (1) (5-0) 51 1
4. Blooming Prairie (5-0) 41 5
5. Rushford-Peterson (5-0) 34 T6
6. Ottertail Central (5-0) 32 T6
7. United South Central (5-0) 29 8
9. Mayer Lutheran (4-1) 9 10
(tie) Fertile-Beltrami (4-1) 9 NR
(tie) Goodhue (4-1) 9 NR
Others receiving votes: Dawson-Boyd 4, Ada-Borup-NCW 4, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 1.
Class 2A
1. Caledonia (6) (5-0) 60 1
2. Minneapolis North (5-0) 54 2
3. Barnesville (5-0) 47 4
4. Redwood Valley (5-0) 36 8
5. Maple River (5-0) 33 5
6. St. Charles (5-0) 28 9
7. Hawley (4-1) 21 NR
8. Royalton (5-0) 12 10
(tie) Paynesville (4-1) 12 NR
10. Pipestone (4-1) 7 3
Others receiving votes: Maple Lake 5, Chatfield 5, Breckenridge 3, Aitkin 3, St. Agnes 3, Waterville-Elysian-Morristown 1.
Class 3A
1. Pierz (7) (5-0) 78 1
2. Rochester Lourdes (5-0) 70 2
3. Jordan (1) (5-0) 67 3
4. Jackson County Central (5-0) 53 4
5. Mora (5-0) 44 5
6. Spectrum (5-0) 28 9
7. St. Peter (5-0) 20 NR
8. New London-Spicer (4-1) 19 NR
(tie) Breck (4-1) 19 10
10. Annandale (4-1) 14 NR
Others receiving votes: Fairmont 11, Albany 6, Stewartville 4, Perham 3, East Grand Forks 2, Greenway-Nashwauk-Keewatin 2.
Class 4A
1. Holy Angels (7) (5-0) 72 1
2. Winona (5-0) 69 2
3. Hutchinson (1) (5-0) 65 3
4. Detroit Lakes (5-0) 54 5
5. SMB-Wolfpack (5-0) 52 4
6. Marshall (5-0) 36 6
7. Dassel-Cokato (5-0) 32 7
8. Hermantown (5-0) 27 8
9. Providence Academy (5-0) 17 T10
10. Cloquet (4-1) 11 T10
Others receiving votes: North Branch 3, Fridley 1, Mound-Westonka 1.
Class 5A
1. Owatonna (5) (5-0) 58 1
2. Elk River (1) (5-0) 52 2
3. St. Thomas Academy (5-0) 50 3
4. Robbinsdale Cooper (5-0) 42 4
5. Waconia (5-0) 38 6
6. St. Cloud Tech (5-0) 30 7
7. Chanhassen (4-1) 20 10
8. Mahtomedi (4-1) 13 NR
9. Mankato West (4-1) 11 T9
10. Bemidji (4-1) 5 NR
Others receiving votes: Cambridge-Isanti 3, Irondale 3, Sauk Rapids-Rice 2, Spring Lake Park 2, Northfield 1.
Class 6A
1. Lakeville North (5) (5-0) 50 1
2. Blaine (5-0) 45 2
3. Eden Prairie (4-1) 40 3
4. Minnetonka (4-1) 35 4
5. East Ridge (4-1) 30 5
6. Woodbury (4-1) 21 7
7. Edina (4-1) 19 8
8. St. Michael-Albertville (3-2) 14 NR
9. Prior Lake (3-2) 12 10
10. White Bear Lake (4-1) 9 NR
Others receiving votes: None.