Sports

2019 Dutch Track Relays

Tue 4-2-2019

Girls Class A Standings

1. Spirit Lake Park 105

2. Sheldon 100

3. Storm Lake 98

4. MOC-FV 90

5. Sioux Center 89

6. Okoboji 80

 

200 Meter Dash

2nd. Payton Ahrenstorff - Spirit Lake Park 28.35

 

400 Meter Dash

2nd. Maddie Vierkant - Spirit Lake Park 1:06.69

3rd. Kacey Krieger - Spirit Lake Park 1:07.79

 

800 Meter Run

1st. Magan Christopherson - Okoboji 2:44.38

 

3000 Meter Run

1st. Kourtney Delperdang - Spirit Lake Park 11:32.67

 

100 Meter Hurdles

2nd. Emma Jenness - Spirit Lake Park 17.80

 

400 Meter Hurdles

1st. Mia Meyer - Okoboji 1:11.56

2nd. Emma Jenness - Spirit Lake Park 1:11.82

 

4X100 Meter Relay

1st. Spirit Lake Park 54.76

 

4X400 Meter Relay

2nd. Okoboji 4:24.85

 

Sprint Medley

2nd. Spirit Lake Park 2:04.02

3rd. Okoboji 2:04.21

 

Distance Medley

1st. Okoboji 4:40.31

 

4X100 Meter Shuttle Hurdle

2nd. Spirit Lake Park 1:15.24

 

Shot Put

2nd. Camry Jones - Okoboji 32-00.50

 

Discus

2nd. Camry Jones - Okoboji 95-07

 

Girls Class B Standings

1. Unity Christian 141

2. Gehlen Catholic 124

3. South O'Brien 115

4. Western Christian 101

5. HMS 70

6. Sibley-Ocheyedan 24

 

 

 

Boys Class A Standings

1. Spirit Lake 144

2. Sheldon 126

3. MOC-FV 119

4. Storm Lake 80

5. Sioux Center 64

6. Okoboji 51

 

100 Meter Dash

2nd. Max Carney - Spirit Lake 12.77

 

400 Meter Dash

1st. Ethan Albright - Okoboji 53.69

2nd. Darin Christians - Spirit Lake 55.52

 

800 Meter Run

1st. Mason McCaffery - Spirit Lake 2:04.53

 

3200 Meter Run

2nd. Mason McCaffery - Spirit Lake 10:21.96

 

110 Meter Hurdles

1st. Joe Waters - Spirit Lake 16.65

2nd. Connor Jensen - Spirit Lake 18.43

 

400 Meter Hurdles

1st. Ethan Albright - Okoboji 56.31

 

4X400 Meter Relay

2nd. Spirit Lake 3:43.53

 

800 Sprint Medley

1st. Spirit Lake 1:42.49

 

4X100 Meter Shuttle Hurdle

1st. Spirit Lake 1:07.29

 

High Jump

2nd. Mason McCaffery - Spirit Lake 5-10.00

 

Long Jump

1st. Kolby Richter - Spirit Lake 21-01.00

 

 

 

Boys Class B Standings

1. Sibley-Ocheyedan 139

2. Western Christian 129

3. Unity Christian 101

4. Gehlen Catholic 87

5. South O'Brien 83

6. HMS 42