View Our Live Webcam

Norm Herren Indoor Track Results

Mon 3-25-2013
60: 1, Kenzo Cotton, Papillion-LaVista 6.89; 2, Lucas Hostetler, Papillion-LaVista 7.21; 3, Cody Majeres, Canton 7.23; 4, Trever Ryan, OA-BCIG 7.28; 
     5, Riley Knutson, Tea Area 7.31; 6, Brandon Colpitts, CB Abraham Lincoln 7.41; 7, Anthony Pearson, S.C. West 7.43; 8, Michael Whitehead, Gehlen Catholic 7.48

400: 1, Colin Olson, Vermillion 52.78; 2, Tyler Spearman, Papillion-LaVista 52.91; 3, Chris Albright, Okoboji 53.47; 4, Patrick Meuret, Norfolk 54.03;
       5, Eliot Clough, OA-BCIG 54.69; 6, Taylor Cody, Okoboji, 55.05; 7, Andrew Hoefling, MMC 55.21; 8, Gabe Dolen, Canton 55.46

500: 1, Cory Plugge, Papillion-LaVista 1:11.12; 2, Billy Coats, CB Abraham Lincoln 1:11.68; 3, Josh Cross, CB Abraham Lincoln 1:12.05; 4, Matt Morton, Norfolk 1:13.07;
        5, Jordan Hanna, Okoboji 1:13.50; 6, Dylan Piche, PL South 1:13.63; 7, Mark Nielsen, Okoboji 1:13.88; 8, Austin Meester, Beresford 1:13.95

800: 1, Ian Morrison, Millard West 2:04.25; 2, Austin Krier, Vermillion 2:04.41; 3, Joe Hilsabeck, Okoboji 2:08.72; 4, Aaron Post, Millard West 2:09.64;
        5, Brennan Buss, LeMars 2:10.35; 6, Marc Husman, Cherokee 2:10.76; 7, Will Jones, PL South 2:11.59; 8, Eamon Adamson, Cherokee 2:13.45

1000: 1, Adam Wendel, Millard West 2:47.60; 2, Connor McLaughlin, Papillion-LaVista 2:48.88; 3, Taylor Cody, Okoboji 2:51.07; 4, Austin Fritza, South Sioux City 2:54.55;
         5, Jake Roeder, OA-BCIG 2:54.98; 6, Ethan Clark, PL South 2:57.13; 7, Luke Harnisch, PL South 2:59.05; 8, Isaias Sororio, Madison 3:01.00

1500: 1, Joe Harter, Millard West 4:09.50; 2, Austin Post, Millard West 4:19.63; 3, Jordan Hanna, Okoboji 4:21.96; 4, Josh Sindelar, St. Albert 4:21.97;
          5, Will Jones, PL South 4:22.14; 6, Brady Sutfin, Millard West 4:25.49; 7, Duane Jongeling, Parker 4:28.72; 8, Tyler Cox, Papillion-LaVista 4:30.38

3000: 1, Joe Harter, Millard West 8:56.82; 2, Austin Post, Millard West 9:14.76; 3, Josh Sindelar, St. Albert 9:22.61; 4, Benjamin Protzman, Norfolk 9:35.53;
          5, Nick Bailey, PL South 9:46.77; 6, Joe Fox, PL South 9:53.70; 7, Josh Klein, Millard West 10:01.63; 8, Colby Kraninger, Okoboji 10:16.40

60 HURDLES: 1, Nick Bartels, Papillion-LaVista 8.23; 2, Nate Lechtenberg, Papillion-LaVista 8.58; 3, Reece Jackson, MMC 8.72; 4, Jared Thompson, CB Abraham Lincoln 8.76;
                      5, Tyler Paulson, LeMars 8.91; 6, Dalton Syverson, Okoboji 8.97; 7, Jacob Rodgers, Lewis Central 9.13; 8, Austin Schreurs, Canton 9.27

4X200 RELAY: 1, Millard West  1:34.05; 2, LeMars 1:34.51; 3, Papillion-LaVista 1:35.51; 4, Luverne 1:37.34; 5, CB Abraham Lincoln 1:37.38;
                       6, OA-BCIG 1:38.31; 7, St. Albert 1:38.72; 8, PL South 1:39.13

4x400 RELAY: 1, PL South 3:34.51; 2, LeMars 3:36.33; 3, Millard West 3:37.49; 4, OA-BCIG 3:37.66; 5, St. Albert 3:41.38;
                       6, Okoboji 3:42.08 (Chris Albright, Mark Nielsen, Dalton Syverson, Taylor Cody); 7, Vermillion 3:45.19; 8, PL South ‘B’ 3:46.35

HIGH JUMP: 1, Dalton Syverson, Okoboji 6-4; 2, Marcel Ryan, Papillion-LaVista 6-2; 3, Keenan Neelon, Papillion-LaVista 6-2; 4, Alonzo Mercier, PL South 6-2;
                     5, Riley Knutson, Tea Area 5-10; 6, Chandler Petersen, Millard West 5-8; 7, Taylor Reedy, Norfolk 5-8; t8, Zach Johnson, Millard West; Alex Robertson, Vermillion 5-8

LONG JUMP
: 1, Zach Johnson, Millard West 21-1.5; 2, Michael Whitehead, Gehlen Catholic 20-8; 3, Riley Knutson, Tea Area 20-0.5;
                    4, Gabe Rahn, LeMars 19-10.75; 5, Eli Engebretson, LeMars 19-9.75; 6, Cody Majeres, Canton 19-7.5; 7, Odessa Clark, S.C. West 19-6.75; 8, Levi Tebrink, LeMars 19-5.2

POLE VAULT: 1, Reagon Francom, Huron 14-6; 2, Andrew Klein, PL South 14-0; t3, Kyle Freudenburg, David Holmburg, Norfolk 12-0; 5,Jordan Nielsen, Millard West 12-0;
                      6, Blayd Beal, Millard West 12-0; 7, Brandon Birkel, Papillion-LaVista 11-0; 8, Dillon Beles, Papillion-LaVista 11-0

SHOT PUT: 1, Cody Roshus, Luverne 50-8; 2, Jacob Barents, Lewis Central 50-6; 3, Alex Weis, Luverne 50-2.5; 4, Nick Jensen, Vermillion 49-11;
                  t5, Jacob Sauter, Okoboji; Jake Rowlett, Norfolk 48-7; 7, Colton Phelps, Kingsley-P/WO 48-5.5; 8, Jared McGinn, Norfolk 45-7

TRIPLE JUMP
: 1, Zach Johnson, Millard West 42-1.25; 2, Don Nguyen, PL South 40-1.5; 3, Josh Wendlund, Lincoln Lutheran 39-1; 4, Brian Jennings, Canton 39-0.5;
                      5, Briton Teague, Millard West 38-6.25; 6, Eli Ripley, Canton 37-7.75; t7, Allen Arauz, Norfolk; Daniel Funk, Norfolk 37-6.75

 

3000 METER RUN: 1, Joe Harter, Millard West, 8:56.82;  2, Austin Post,  Millard West, 9:14.76;  3, Josh Sindelar, St Albert, 9:22.61;  4, Benjamin Protzman, Norfolk, 9:35.53; 
                             5, Nick Bailey, Plymouth South,  9:46.77;  6, Joe Fox, Plymouth South, 9:53.70;
7, Josh Klein,  Millard West, 10:01.63,    8, Colby Kraninger, Okoboji, 10:16.40;                              
                              9, Ryan Chindlund, Okoboji, 10:17.06
Powered By Wave Interactive | Contact Us  © 2014 Wave Interactive LLC.